Ez a kerdes kizarolag kitalacio. Ha egy zart terben vagyok egy barlangban egy kis talpalatnyi szigeten. A viz balrol befolyik, jobbra elfolyik. Nincs szél befujás. Megfulladhatok,vagy a bejovo viz hoz magaval annyi oxigent?
nem az oxigén a probléma.
sokkal hamarabb meghalsz az általad kilélegzett széndioxid koncentráció növekedésétől, mint attól, hogy az oxigén koncentráció csökken.
az, hogy van-e, lesz-e elég oxigéned, csak másodlagos kérdés. az igazi kérdés, hogy elviszi-e valami a széndioxidot. ha nem, akkor tökmindegy.
A vízben oldott oxigén szerintem nem lenne elegendő az oxigén utánpótláshoz. A szigeten meg még a tenger áramlás se jelentene valami nagy vízmozgást és így folyamatos oxigén utánpótlást sem tudna képezni. De egy szárazföldi barlangban ahol folyó folyik át a barlangon még ott se nagyon pótlódna az oxigén. Ott az erős és köveken megtörő víz sok levegőt, sok légbuborékot vinne magával, de ha a légtér kicsi az se segítene sokáig, mert nagyon kevés levegőt pótolna és még a légzéssel keletkező szén-dioxidot is ki kellene szállítania a barlangi légtérből. Szóval inkább számítana az ott lévő légtér mérete, mint az utánpótlás.
A vízben az oxigén oldhatósága sokkal kevesebb mint a levegőben, így ha a vízben a maximális oxigén van annak még távoznia is kellene a vízből. A levegőben 200ml/l oxigén van. A vízben ez kb max. ~15 ml/l, ami még nagyjából elegendő is lehetne, csak ez a vízben oldott oxigén nem fog simán kimenni a vízből és főként nem a légzési mennyiség sebességével. És még ki kellene vonni a levegőből a képződött szén-dioxidot is, ami a kérdés feltételei szerint csak a víz tudna kiszállítani, de a szén-dioxid sem nyelődik el valami gyorsan a vízben.
A légzéssel elhasznált oxigén és keletkező szén-dioxid sebességeivel nem arányos a víz ebbéli leadó-felvevő képessége.
Legfeljebb a sok és nagy méretű légbuborékok tudnának egy gyors sodrású barlangi folyó esetén, nagyon ideális körülmények között valamit ellensúlyozni.
A turisztikailag nyitott barlangokat is felügyelik és ügyelnek, hogy a természetes Co2 felhalmozódást is kezeljék, bár nem ez a tipikus barlang persze. Némelyiket még le is zárják e miatt. Általában véve is a barlangokban mélyebb helyeken már nem a normál kinti levegő van, hanem kevesebb az oxigén és több a CO2 is. Ez a vizes barlangok légzsebeire is érvényes. A CO2 kiszorítja az oxigént a barlangi légterekből. Nyilván itt barlangok között eltérések vannak, és egy rövid látogatott barlangnál már nincs ilyen veszély.
Az ilyen helyeken, ahol nagy a légtér lenne a legjobb esély.
Itt meg lenne számottevő áramló és légbuborékokat szállító víz.
Voltak ilyen fulladásos esetek, de teljesen konkrétat nem mernék írni, úgyhogy ezek inkább csak valamivel közelebb visznek a válaszhoz.
7/ A kérdés az lenne itt a témához, hogy mennyire gyors is az az elnyelődés egy mozgó vízáramlásnál?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!