Dózsa György pozitív vagy begatív szereplő a magyar történelemben?
Negatív.
A régi rendszerben irreálisan túlértékelték.
Az emberi (magyarok) végigfosztogatták Magyarországot, megerőszakolták a nőket.
Ami Dózsát illeti: ő maga hulla részegen aludt a sátrában.
#4
Azok nem parasztok voltak, hanem jobbágyok.
A magyar oktatásban, és a köznyelvben a "parasztháború" Dózsával összekapcsolva történelmileg téves.
Nincsenek parasztok Dózsa idejében!
Jobbágyok vannak.
Negatív.
Szent Korona-ellenes áruló volt. Csak Petőfiék népmesei hőst faragtak belőle.
# 3
IDÉZLEK: "Csak a reakció volt más a hatalom részéről: nyugaton a felkelések után a parasztság jogokat kapott, nálunk meg teljesen függésbe helyezték őket, ami többek között Mohácshoz vezetett, mert a parasztokra többet nem számítottak a hadseregben. Legközelebb 1848-ban jutnak szerephez a szabadságharcban. A társadalmi elmaradottság nagyon fontos oka volt a parasztság rabszolgasorba taszítása."
EZ ÍGY NEM IGAZ.
A parasztokra Mohács előtt sem számítottak a hadseregben, tekintve, hogy a parasztok harcértéke rendkívül csekély volt. Bizonyítja ezt, hogy közvetlenül Mohács után több ezer összegyűlt és felfegyverzett magyar parasztot egy jóval kisebb török haderő teljesen szétvert és kardélre hányt.
A magyar haderő Mohács előtt a király és a zászlósurak bandériumaiból, felfogadott nyugati zsoldosokból és a végvári csapatokból (ezek voltak az elit, nagy harcértékű erők), valamint a sokkal kisebb harcértéket képviselő nemesi felkelésből és a vármegyék portális katonaságából állt.
Nem mondanám se jónak, se rossznak. Az utolsó pillanatig a nemesség oldalán pattogott a labda, a nemesek támadtak előszőr. Ha hagyják békében a Balkánra vonulni a keresztes sereget, akkor az az is maradt volna. Egy keresztes sereg, valószínűleg nem sok sikerrel övezett balkáni keresztes hadjárattal. Se több, se kevesebb.
A nemeseket jobban zavarta a jobbágyaik elszállingózása és a kieső bevételeik, mintsem ezt hagyják. Ezen kapzsiság vezetett az összegyűlt keresztes had feloszlatásához, majd a feloszolni nem akaró had megtámadásához, és ezzel parasztfelkeléshez vagy polgárháborúhoz. Mindenki nevezze saját szájíze szerint ahogy akarja, a lényegen nem változtat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!