Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Józef Bem mennyire tudott...

X0 kérdése:

Józef Bem mennyire tudott magyarul?

Figyelt kérdés
Na mert ugye lengyel volt, nem magyar, viszont magyar hadvezér volt.

#Józef Bem
okt. 6. 20:06
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
0%
Mivel elég piszkos volt, Magyarországon zsidónak nézték. Ez még bizalmatlanabbá tette a fogadóit iránta, míg nem tisztázódott a személyazonossága. /Elképzelem, ahogy egy csöves ücsörög az előszobában... :D/
okt. 7. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

#10 A magyar nyelv hivatalos státuszba emelése a közhivatali ügyintézésben (törvényhozás, anyakönyveztetés, bíróság, stb) mutatkozott meg, a magyar vezényleti nyelv csak a Magyar Honvédség ezredeinek felállításával jelent meg legelőször.


A német vezényleti nyelv használata pedig nem szűnt meg még később sem. A kiegyezéssel részlegesen sikerült teret nyernie a magyar vezényleti nyelvnek, úgy, hogy - attól függetlenül, hogy a Magyar Királyság területén állították fel azokat - a közös cs. és kir. ezredekben a német, míg a honvéd ezredekben a magyar volt a vezényleti nyelv.

okt. 7. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Miért kell minden topikot szétnyelvészkedni???
okt. 7. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 TappancsMancs ***** válasza:

13/ Én csak annyit szoktam nyelvészeti témát felhozni, ami kapcsolódik és szükséges a témában. És valóban a nyelvészet a történelemben kiegészítő jellegű az egyéb források mellett és nem lehet csak nyelvészetre alapozni a történelem kutatásokat.


12/ Nos oké, ez érthető. Viszont Bem esetén a magyar sereg a mérvadó a vezényleteknél is és nem a császári vagy a közös hadseregek irányelvei. Valójában mind a magyarok, mind más népeknél Európában a népnyelvek használatárét küzdöttek és szorgalmazták azok használatát minden formális állami területen. Ez a magyaroknál is így volt. A latinról átállás mindenhol egy szakaszos folyamat volt (úgy mint a 10-esben röviden).


Ami itt mérvadó az a magyar katonaság és magyar jog hivatalos nyelve a kérdésben és Bem esetében.


"1808. évi II. törvénycikk

a fölkelésnek az alább irott módon való fölajánlásáról"


(Közbevetve kiegészítő magyarázat: fölkel = "az ország védelmére katonáskodni, tehát személyesen felkelni", lásd "1715. évi VIII. törvénycikk a felkelésről és adózásról".)


"20. § Ezen felkelő katonaságnál a parancsokban, jelentésekben és a vezényletben a magyar nyelv fog alkalmaztatni; és mivel e fölkelő katonaságnak az ország törvényeivel is összhangzó bizonyos hadrendjének kell lennie: Ő szent felsége méltóztatott kerületi parancsnokokat kinevezni, még pedig a dunáninneni kerület részére báró Davidovich Pál táborszernagyot, a Terézia katonai jeles rend vitézét, és egy magyar gyalogezred tulajdonosát; a dunántuli kerület részére bátorkézi Ott Károly altábornagyot, a Terézia jeles katonai rend tisztjét, valamint egy magyar lovas ezred tulajdonosát; a tiszáninneni kerületbe Hadik András vezérőrnagyot; és a tiszántuli kerület részére Ducca Péter valóságos belső titkos tanácsos altábornagyot, a Terézia jeles katonai rend vitézét, egy magyar gyalogezred tulajdonosát és bánsági főhadparancsnokot."


Ráadásul 1844-től Magyarországon a mindenre kiterjedő kizárólagos hivatalos nyelv már a magyar nyelv volt. (Lásd: "1844. évi II. törvénycikk a magyar nyelv és nemzetiségről")


Bemre térve... (pontokba szedem és időrendileg is jó áttekinthetőbb).


1.- 1844. november 13. mindenben a magyar nyelv a hivatalos.

2.- Bem hivatali működésének kezdete 1848. december 1.

3.- Vagyis Bem már a teljeskörűen magyar vezénylet után kezdett tevékenykedni, így rá is érvényben volt a magyar hadsereg magyar nyelve.

4.- Az 1848-as forradalom és szabadságharc esetén nyilván a forradalmároknak nem fog számítani, hogy az ellenség, a Habsburg Monarchia seregében milyen nyelvet írnak elő, vagy akár, hogy mit írna elő az ellenség a magyaroknak bármiben is.


5.- Az Osztrák-Magyar Kiegyezés 1867-ben meg jóval később volt és lényegében a kérdésünk utáni időszak. Ráadásul speciális eset is, mivel 1848-ig már a magyar nyelv volt hivatalos és az 1848-as szabadságharc leverése után katonai diktatúrát vezettek be a Habsburgok, annak minden kellékével és visszavezették a német nyelvet is. Viszont lényeges, hogy előtte már 1844-től a magyar nyelv volt hivatalos Bem idejében is és a németet csak visszakényszerítették. A Kiegyezésnél a magyar nyelvet is visszavezették.

- 1844-1849 magyar hivatalos államnyelv

- 1849-1867 német

- 1867- magyar

Ezek után még az Akadémia és nyelvészek is segítettek a katonai nyelvezet kialakításában.


Talán egy kis idézet kapcsolódóan, hogy hogyan mentek a dolgok...


"Magyarország életének minden aspektusát szigorú felügyelet és kormányzati ellenőrzés alá helyezték. A német lett a közigazgatás hivatalos nyelve. Az 1849. október 9-én kiadott rendelet az oktatást állami irányítás alá helyezte, az állam által meghatározott tanterv szerint kellett oktatni, a nemzeti történelem tanítását korlátozták, és a történelmet Habsburg nézőpontból oktatták. Még a magyar kultúra fellegvárát, az Akadémiát is ellenőrzés alatt tartották, az intézményt külföldiekkel, főleg németekkel töltötték fel, és gyakorlatilag működésképtelen volt egészen 1858 végéig."

( [link] )


.......... és linkek

1715. évi VIII. törvénycikk:

[link]

1808. évi II. törvénycikk:

[link]

1844. évi II. törvénycikk:

[link]

Magyar Nemzeti Levéltár

A magyar nyelv hivatalossá tételéről rendelkező törvény, 1844 [link]

okt. 7. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Tappancsmancs, elismerheted nyugodtan, ha mellényúlsz.


Előzőleg már leírtam, hogy igen, 1844-ben hivatalossá tették a magyar nyelvet bizonyos közügyekben, de a vezényleti nyelvet ez nem érintette.

Leírtam azt is, hogy a magyar, mint vezényleti nyelv az első honvéd ezredek felállításával jelent meg először.


Ezek tények, amikkel nem lehet vitatkozni.


A nemesi felkelés egy külön kategória, az eseti volt, nem pedig reguláris hadrend.


"Ami itt mérvadó az a magyar katonaság és magyar jog hivatalos nyelve a kérdésben és Bem esetében."


Nem. Itt az a releváns, hogy mi volt a tényleges gyakorlat, nem pedig a papír. A gyakorlat pedig az, hogy a tiszti kar jelentós részben nem magyar etnikumú volt, ellenben minden (egykori) császári-királyi tiszt tudott németül, a magyarok is, így a közös nyelv - magyar oldalon is - a német volt. Ez nyilván a felsőbb, vezetői szintekre értendő, nem az egyszerű honvédekre.


A kiegyezést pedig csak említésszerűen hoztam fel, az időrendiség felállítására, minthogy egészen addig - a szabadságharc rövid idejét leszámítva - kellett várni a magyar vezényleti nyelv bevezetésére az ezredeknél, de _még akkor is_ csak a honvéd ezredek esetén, a közös ezredeknél maradt a német - mintegy kontextusba helyezéseként annak, hogy 1844-ben még nem történt mindez meg.


Az eseted világosan mutatja azt, milyen, amikor valaki csak az internetes cikkek alkalmi kereséseire támaszkodik, valódi elmélyült tudás nélkül.

A wikipédiát bárki fel tudja keresni, ez nem hasznos válasz.

okt. 7. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!