Zrínyi Miklós (+1566, Szigetvár) tudott magyarul?
Mi alapján merült fel ez a kérdés?
:-/
Tudott.
Levelezése leginkább latinul zajlott, de például 1565.06.10-én magyar nyelvű levélben tudatta Szigetvárról az aktuális hadihelyzetet Csányi Ákossal.
És azt biztos, hogy ő írta és nem diktálta egy fordítónak?
Nem maradt fenn valami konkrétum arról, hogy valakivel magyarul beszélt?
A Zrínyieknek Nagy Lajos adott birtokot, köztük Zryn várát 1347-ben.
Apai ágon a família az ősi horvát brebiri Subics (Šubić) családtól eredeztette magát. Ettől fogva azonban Zrin váráról és mindig híresek voltak a magyar királyok iránti lojalitásukról.
I. Ferdinánd értékelte Zrínyi Miklós hűségét, aki sosem ingott meg abban a korban, amikor gyakoriak voltak a pártváltások, sokan átpártoltak Szapolyaihoz, majd vissza Ferdinándhoz, elismerte katonai tehetségét és előnyös házassága révén is egyre magasabbra került a főúri hierarchiába.
Ferdinánd 1542. december 24-én a 34 éves grófot Horvátország és Szlavónia bánjává nevezte ki. Ez a poszt a Magyar Királyság legfontosabb tisztségei közé tartozott, méltóságban közvetlenül a nádor, az országbíró és az erdélyi vajda mögött állt.
1543 június 17-én feleségül vette Frangepán Katalint, Frangepán Ferdinánd vegliai gróf és Brankovics Mária lányát; Frangepán Katalinnal együtt pedig megszerezte a Frangepánok ozalji ágainak több uradalmát.
Később 1546-ban került a kezébe a Drávától északra, Zala vármegyében fekvő hatalmas muraközi uradalom Csáktornya (Čakovec) központtal, ahová még ebben az évben átköltözött a család. A horvát arisztokrata tehát a szűk értelemben vett Magyarországra tette át székhelyét. Akár jelképesnek is vehetjük, hogy néhány esztendővel Buda eleste után a horvát–szlavón bán már Magyarországon tartotta a rezidenciáját. Miklós és Frangepán Katalin hét gyermeke itt született meg, és a Zrínyiek idejében a kastély az országrész egyik politikai, gazdasági és kulturális központjává vált.
Mindez elképzelhetetlen anélkül, hogy ne beszélte volna a magyar nyelvet anyanyelvi szinten, aki horvát grófból magyar arisztokratává emelkedett és a lánygyermekeit a legjobb magyar családokhoz adta férjhez.
Frangepán Katalintól született lányai közül Ilona Országh Kristófhoz, majd Balassi Istvánhoz, Katalin Thurzó Ferenc kamaraelnökhöz, majd Forgách Imréhez, Dorottya a neves Batthyány Boldizsárhoz, Borbála Thurzó Elekhez, Orsolya Perényi Jánoshoz, másodszorra pedig Bánffy Miklóshoz ment feleségül. Zrínyi Margit férje Homonnai Drugeth Miklós, Magdolnáé pedig először Telekessy István, majd Joseph Johann Graf von Thurn volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!