Mikor volt az első nap, és milyen nap volt az?
Tehát van a hétfő, kedd, szerda, stb., és a kérdésem az hogy mikor volt az első olyan nap, amelyet már ebben a 7 napos rendszerben számoltak.
Illetve a másik kérdésem, hogy az azóta eltelt több ezer évben teljesen szabályosan ismétlődtek a napok? Tehát egy nap se maradt ki valamikor, vagy egy nap se lett duplán valamikor?
Itt a lényeg az, hogy a hetedik nap pihenőnap. Ez pedig először a mezőgazdasági társadalmakban merülhetett fel, kb. 10000 éve, amikor elkezdtek ezzel foglalkozni.
Az előtte levő vadászó-gyűjtögető társadalmakban ennek annyira nem volt jelentősége, mert ott akkor mentek vadászni, ha éhesek voltak, közben pedig pihentek, ha még volt mit enni.
De a mezőgazdaságban ennél többet kellett dolgozni, oda már kellett a külön pihenő.
Az első időszámítások, naptárak is már az égi mechanikákat próbálták használni, azok ciklikusságát, különböző pontos - és pontatlanságokkal, a megfigyelések lehetőségeihez igazodva.
A Holdnaptár, amely a Holdfázisokon alapult, hozta létre a hetet, bár egy teljes holdciklus, átlagosan 29,53 napig tart, vagyis nem pontosan 4 * 7 napig, de az ősidőkben ekkora pontatlanság még elfogadható volt. Egy Holdfázis, amíg például félholdból telihold lesz, kb. hét napig tartott, pontosabban 7,38 napig, de a tört napot nem vették figyelembe.
A durván 30 000 évesre datált Abri Blanchard csont holdnaptárra utaló véseteket tartalmaz. Tehát ekkor már ismerték a hét fogalmát is, a vésetek olyan módon vannak kialakítva. ami erre utal.
A holdciklusok több naptárban központi szerepet játszanak, ezek közé tartozik a zsidó naptár és a muszlim naptár.
Mezopotámiában is hét napot állítottak sorba az időmérés folyamán, pontosan ismerjük a Babilóni naptárt, hiszen írásukat már lassan kétszáz éve könnyedén tudják olvasni a szakértők és ott biztosan ismert volt a hét fogalma, ahogyan a késő-sumer, akkád kultúrákban is és nagy valószínűséggel a zsidóknál is és innen származhat az a logikátlan sorrend, hogy a zsidóktól származó bibliai Ószövetségben Isten előbb teremti a fákat, bokrokat, legelőket, mint a Napot, Holdat és a csillagokat, ami nem ésszerű sorrend, csakhogy a Babilóniak a hét második napját Nergálnak, a pásztoristennek szentelték, a harmadik meg Nabú-é volt, a csillagok istenéé.
Ezt az isteni eredetű sorrendet datálták aztán vissza a zsidók az eredetmítoszba, a világ teremtésébe. Szakszóval aitiológiának nevezzük az ilyesmit.
Tudtommal újabban kutatások folynak több száz barlangrajz elemzésével arra vonatkozóan, hogy bizonyos geometriai jellegű jelölések, vonalak például, egyfajta ökológiai ciklikusságot, kezdetleges naptárakat jelentenének:
"Azóta ... teljesen szabályosan ismétlődtek a napok?"
Biztos hogy nem. Már az én életemben is megtörtént hogy egy péntek esti baráti italozás után kimaradt a szombat és egyből egy fejfájós vasárnap következett.. 🤨
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!