Ha Nagy Sándor nem hal meg, hanem eljutott volna Ázsiába, a mai Japán és Kína területeit meg tudta volna hódítani?
A vége felé, mikor elért Indiába az emberei több mint fele perzsa volt. Az eredeti görög-makedón seregének jelentős része meghalt, lesérült vagy szimplán kiöregedett, mert már több mint 10 éve ment a hódító hadjárat.
Ha tovább folytatódik a kaland, akkor meg kellett volna küzdenie a Gangesz környéki Magadha állammal, aminek 250.000-es serege és több ezer elefántja volt. Ennek az összecsapásnak a kimenetele kétesélyes lett volna, de tegyük fel, hogy Nagy Sándor nyer és megszerzi az India feletti uralmat. Északra nem tud menni mert ott a Himalája és a tibeti fennsík mint komoly és megugorhatarlan természetföldrajzi akadály. Keletre tud menni, de ott az indokínai félsziget monszunos dzsungelei várják, ahol az emberei javarésze betegségekben, mérgezésekben vagy éhezésben meghalt volna. És az ottaniakat nem is igazán tudta volna beintegrálni mint a perzsákat és indiaiakat.
De oké legyünk jó indulatúak. Megfogyatkozva bár, de a serege keresztül verekszi magát a dél-ázsiai dzsungeleken és eljutnak a kínai civilizáció déli szélére. Itt a leamortizálódott seregnek a kínai fejedelemségek egyenként több százezres seregeivel kellett volna megküzdeni, akik még jó eséllyel össze is fogtak volna. Ez már biztosan nem ment volna.
Akkoriban egyszerűbb volt Kínát a Selyemút vonalát követve elérni észak-nyugat felől. De az ottani sivatagok sem valami barátságosak és a lovasnomádokkal is meggyűlt volna a baja a helléneknek. Szóval megintcsak nagyon durván leamortizálva érnek el a világ legnépesebb területére.
#7
"Az ókorról beszélsz, nem a 21. Századról. Néhany ezer ember élt egész Görögország szerte."
Hogy a tudományok alkategóriában sincs semmi színvonal, az tényleg meglepő. Az ember azt hinné, ide már csak igényesebb válaszolók tévednek.
Csak a klasszikus kori Athénban 300.000 ember élt. Az Alexandrosz által alapított egyik Alexandriában, a leghíresebb egyiptomiban a hellenizmus alatt 500-600 ezres populáció volt.
#9
"nem véletlen hogy a halála után kártyavárként omlott össze a birodalma."
Nem omlott össze. A tábornokai között négy részre felosztva, de továbbra is hellenisztikus birodalmak voltak. A Szeleukida Birodalom majdnem akkora területű volt, mint az egész egykori Perzsa Birodalom. A ptolemaida Egyiptom egészen i.e. 31-ig, azaz 300 évig fennállt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!