Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A török birodalom számára a...

A török birodalom számára a Balkáni államok felszabadulasa olyan volt mint a magyaroknak Trianon?

Figyelt kérdés

aug. 26. 15:33
 1/9 anonim ***** válasza:
91%
Egyáltalán nem. Ezek összeharácsolt területek. Trianonban meg egy ezeréves államot daraboltak fel.
aug. 26. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
11%
Nem volt ugyanaz mivel az a terület konkrétan az oszmánoké volt míg a Magyar Királyság csak egy leigázott gyarmat volt ami csak egy tartomány volt az Habsburg Birodalmon belül.
aug. 26. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
69%

#2


Az Osztrák Magyar monarchia kimaradt neked törin?:D

aug. 26. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
20%

3

Az nem volt valós dualista állam mivel a magyar politikai elit több száz év alatt elosztrákosodott. Tessék lássék dolog volt hpgy a magyar paraszt ne ugráljon de ugyanúgy egy gyarmat volt.

aug. 26. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 kürasszír ***** válasza:
80%

# 4


Fogalmad sincs arról, hogy mit jelent a gyarmat fogalma.


Ausztria-Magyarországon belül Magyarország teljes belső önkormányzattal rendelkezett, továbbá valós befolyása volt a Monarchia kül- és hadügyeire, valamint a közös pénzügyekre.


A magyar elit pedig nem osztrákosodott el, bizonyítja ezt, hogy éppen ez a magyar elit kezdett 1848-ban szabadságharcot Ausztria ellen, méghozzá olyan erejű szabadságharcot, hogy egy 203 000 fős orosz hadsereg segítségére volt szüksége az osztrákoknak a leveréséhez.

aug. 27. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
77%

Sok lényeges dolgot leírtak, nem ismétlem.

De a török birodalom központja Isztanbul volt. A török nemzet jól meghatározott területeken élt ekörül. A többi terület kifejezetten hatalomszerzési céllal, gazdasági előnyökért történt akkor is, ha hosszabb idő alatt számos asszimilációs folyamat is lezajlott. Felszabadításuk egy normális folyamat eredménye volt.

A magyar államiság központja Buda volt, a honfoglalás két elkülönített egységet jelentett: volt az a terület, amit a magyarság saját területének, megélhetési forrásának tekintett, és voltak a gyepük, ami elsősorban biztonsági okokból kialakított (mai szóval) határsáv volt, ezt védelmi területnek tekintették. Később ez mint befolyási övezet, az államiság (a korona) hatálya alá tartozó lett. A későbbi időkben számos átalakulás zajlott le, ennek eredménye lett az osztrák-magyar monarchia, azaz egy Habsburg vezetésű, alárendelt de részben független államiság. Trianon egy Habsburg érdek miatt kirobbantott háború, hibás magyar politika és vereség következménye volt. Annak a "békekötésnek" két fontos tulajdonsága volt. 1. A közben megszűnt cári rendszer alapvető európai hatalom átrendeződést eredményezett, így 1920 körül megszűnt a Habsburgok egyensúlyfenntartó szerepe, tehát el kellett tűnniük (de nem az osztrák államiságnak). 2. Ezáltal a magyar államiság talaját vesztette, ugyanakkor a népességalakulás, továbbá a bosszúvágy, valamint a nem európai nagyhatalmak érdektelensége együttesen eredményezték, hogy az Antant felelőtlenül, a bosszúéhes szomszédság követeléseit vizsgálatlanul kielégítette.


A két folyamat tehát nem hozható semmiféle szemponból egy platformra.

aug. 27. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 kürasszír ***** válasza:

# 6


IDÉZLEK: "Trianon egy Habsburg érdek miatt kirobbantott háború, hibás magyar politika és vereség következménye volt."


Ez így nem igaz.


Az I. világháború kitörésének közvetlen oka a Monarchia és Szerbia ellentéte, csakhogy Szerbiának Magyarországgal szemben voltak brutális területi követelései (Horvát-Szlavónország, Délvidék, Temesköz), azaz Szerbia megtörése nem osztrák, hanem elsősorban magyar nemzeti érdek volt.


Oroszország már az 1908-as boszniai válság során eldöntötte, hogy az orosz nagyhatalmi célok nem elérhetőek az Osztrák-Magyar Monarchia és benne a történelmi Magyarország megsemmisítése nélkül. Ehhez pedig Szerbia támogatásán keresztül látták az utat, kirobbantva egy általános európai háborút.


Az orosz cári kormány a Magyra Királyság részletes felosztási tervét is elkészítette, már az I. világháború előtt. E felosztási terv szerint a Felvidék (Csehországgal együtt) közvetett orosz fennhatóság alá kerül autonóm államként perszonálunióban Oroszországgal. Románia megkapja Erdélyt, a Partiumot és a Tiszántúlt, Szerbia pedig a Délvidéket és Horvát-Szalvónországot az osztrák Tengermellékkel együtt.

aug. 27. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
22%
Nem volt gyarmat mi… jó vicc. Amióta Vajk a ti Szenny Istvánotok megkeresztelkedett igenis német gyarmattá lett a magyar királyság. Ezer éve ebbe az érdekszférába tartozik és így is lesz. A szuverenitás csak egy illúzió.
szept. 1. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 kürasszír ***** válasza:
100%

# 8


IDÉZLEK: "Nem volt gyarmat mi… jó vicc. Amióta Vajk a ti Szenny Istvánotok megkeresztelkedett igenis német gyarmattá lett a magyar királyság. Ezer éve ebbe az érdekszférába tartozik és így is lesz. A szuverenitás csak egy illúzió."


Hülyeséget írtál.


Hiszen maga Szent István volt az, aki a Magyar Királyságra támadó II. Konrád német-római császárt 1030-ban katonailag legyőzte.


Minek támadt volna a császár Magyarországra 1030-ban, ha az a gyarmata volt?


Később is voltak német támadások, amelyeket a magyar királyok általában visszavertek.

szept. 1. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!