Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A neurotipikusok viselkedése...

A neurotipikusok viselkedése tökéletes mása a régi törzsi viselkedésformáknak?

Figyelt kérdés

Tehát alapjaiban még mindig ugyanaz a viselkedésforma amely a társas létben a túlélési esélyeinek növelését látja, és mindent a túlélés érdekében tesz?

Tehát amikor társaságot keres azt tudat alatt a saját maga státuszának erősítéséért teszi és végérvényesen a túlélésért és nem azért mert annyira szereti a másikat vagy kíváncsi a másikra? És a dopamin termelődés is azért indul be mivel akkor ő épp sikeresen növeli a túlélési esélyeit?


aug. 26. 09:29
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:

Vagy pedig valamilyen ellenszolgáltatást kap az írásaiért. Ne feledd, hogy már 1000 fölötti kérdést feldobott ide, és szigorúan mindig a legrosszabb helyekre. Már annyian utálják, mint itt kevés más embert.

Azért ennyire nem lehet mazohista.

aug. 26. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:
70%

A régi törzsi kultúrában volt például varázsló, vagy sámán - aki pont NEM volt neurotipikus. És az megoldotta a problémádat. Ha a párhuzamot keresed, akkor most 2024-ben te kihez fordulsz a problémáddal kérdező?

[A >Gyakori népéhez< válasz nem elfogadható számomra :-) ]

aug. 29. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
53%

"A régi törzsi kultúrában volt például varázsló, vagy sámán - aki pont NEM volt neurotipikus."

Ezt csak az online pop-pszichológia szereti belemagyarázni, hogy a zaklatott lelkű furcsa arcok ne érezzék magukat olyan kívülállónak és szívesen kattintsanak rájuk.

aug. 29. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 Phoney ***** válasza:
56%

ma 16:10

Az ideális sámán/varázsló az volt, aki pszichózisra hajlamos, de nem lett skizofrén, mert a sámánkultúra mintái megóvták ettől. Ő volt az egyetlen tagja a törzsi társadalomnak, akire tényleg nehéz lenne rásütni, hogy "neurotipikus" volt. Sok civilizációs példa is van, még a középkori ún. "keresztény misztikusoknak" is jól dokumentáltan rendszeres látomásai voltak, de szellemileg életük végéig kiválóan funkcionáltak. Náluk már lehet rajta elmélkedni, hogy tényleg voltak-e pszichotikus epizódjaik, de legalábbis nem voltak skizofrének.


Mivel pl. a skizofrénia és az autizmus kb. konszenzusosan genetikai eredetűnek tekintendő, nehéz lenne belemagyarázni, hogy csak "zaklatott lelkű furcsa arcok". A személyiségzavarokról annál inkább feltételezhető, hogy egészséges kultúrákban nem léteztek.

aug. 29. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:
100%
#24 A sámánok és varázslók a látomásaikat gyakran pszichoaktív anyagok és egyéb hipnotikus módszerek hatása alatt élték át, nem kell hozzá pszichotikus hajlam, a látomások egy része meg nem volt több, mint sima álom. Mellesleg társas szempontból pont hogy kiemelt tagjai voltak a törzsnek - nem olyasmi, ami nagyon testhezálló egy autistának.
aug. 29. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 Phoney ***** válasza:

Gyakran, igen... ha természetes tehetség nem volt, mivel a skizofrénia mai gyakorisága 0.32%, így tényleg valószínű, hogy nem jutott minden törzsre aktuálisan egy! De tudományos körökben is igencsak vitatott, hogy a sámánizmus csak drogokról szólt volna, és az egyáltalán nem csak egy laikus elképzelés, hogy a mai világ potenciális pszichotikusainak megvolt a helye a régi kultúrákban.


Az autizmus tényleg nem volt előny az ilyen társadalmakban, és nem is állítottam hasonlót, de úgy tudom, gyakran primitív kultúráknak is van nevük a jelenségre. Mivel "ártalmatlan" egyedeket nem közösítettek ki, így teljesen reális, hogy megtűrték az autistákat, hogy léteztek, az pedig elég nyilvánvaló, mivel az nem csak személyiségzavar.

aug. 29. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 A kérdező kommentje:

26


Az autisták száma egyébként rohamtempóban nő, tehát életmód us okozhatja. Régen nem feltétlen léteztek.

aug. 29. 18:35
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!