Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen megfontolásból lett a...

Milyen megfontolásból lett a nyelcsaládunk neve finnugor, és nem ugorfinn, magyarfinn vagy finnmagyar? Nem magyarkodni akarok, de tényleg nem látom a logikát, pedig valahol olvastam, hogy oka volt ennek.

Figyelt kérdés
Valahol azt olvastam, hogy ennek az oka az, hogy a finn nyelv a finn-permi nyelvek legnagyobbja, de ennek alapján az ugor alágat is lehetne magyar alágnak nevezni, és mivel a magyar nyelv anyanyelvi beszélőinek száma valamivel nagyobb is, mint a másik ág, akár magyarfinn-ként is lehetne említeni a nyelvcsaládot.
aug. 18. 16:25
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:
És mint írtam, ezen vitatkoztak is a XIX. században, de nem találtam meg, hogy miért ez az elnevezés győzött végül.
aug. 18. 16:27
 2/20 anonim ***** válasza:
84%

A nyelvcsaládok elnevezése úgy keletkezik, hogy a legnyugatibb és a legkeletibb beletartozó nyelvröl nevezik el. Ez a finnugor esetében a finn és az ugor.

A másik, ami a legtöbb embernek nem érthetö, a nyelvcsalád nem jelent genetikai rokonságot, csak a nyelv szerkezete számít.

aug. 18. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim válasza:
25%

“A nyelvcsaládok elnevezése úgy keletkezik, hogy a legnyugatibb és a legkeletibb beletartozó nyelvröl nevezik el. Ez a finnugor esetében a finn és az ugor.“

Ööö… itt valami nagyon félrement. A magyar a legnyugatibb nyelv, nem a finn (vegyél elő egy térképet), és az ugor nem is egy nyelv. Meg amúgy ezzel a logikával az indoeurópai nyelvcsaládnál az indo a legnyugatibb az európai meg a legkeletibb nyelv?

Sajnos a kérdésre nem tudom a választ, a tippem az lenne, hogy több nyelv tartozik a finn-permi ágba, ezért vették előre.

aug. 18. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

Az ugor nem a magyart jelöli, hanem ez egy alcsoportja a nyelvcsaládnak. Valahol logikus lenne a két fő ágat tükrözni az elnevezésben, és így sikerült.


Az elnevezés meg konvenció kérdése: sokáig indogermán volt az indoeurópai, aztán idővel úgy voltak vele, hogy van némi negatív áthallás ebben, ezért a ma használt elnevezés lett elterjedtebb.

aug. 18. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
13%

Azt nem tudom, hogy miért nevezték el Finnugornak.

Annyit tudok, hogy az 1700-s évek végén az akkori osztrák császár utasította a nyelvészeit, hogy " Találjanak a rebellis magyaroknak egy olyan múltat, amire nem lehetnek büszkék."

És elkezdődőtt a találás.

Sajnovics János nevezetű csillagász munkái alapján indult el ez a Finnugor duma. És a mindenkori államhatalom, azóta is csak azokat a nyelvészeket fizeti meg, akik ezt a finnugor eredetet hirdetik .

aug. 18. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
0%
Mivel a nyugatiak nevezték el, és minket kifejezetten nem szeretnek, emiatt történt ez a névválasztás. Az egész uráli nyelvcsaládba tartozóknak a magyarok teszik ki a ~60%-át, mégis másokról lett elnevezve. :)
aug. 18. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 TappancsMancs ***** válasza:
19%
A tévedés egy régi elnevezés megragadtsága. Röviden ennyi. És az keveredik benne, hogy van külön finn és van külön ugor ág, de ez két ág és nincs egyben finnugor. Mint ahogy van bal kezünk és van jobb kezünk, de nincs baljobb kezünk. Egyszerűen egy régi téves megnevezés kérdező, semmi más.
aug. 18. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
0%
7-es: TE vagy tévedésben a nyelvcsalád elnevezése a finntöl az ugorig elterjedésböl ered.
aug. 18. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 TappancsMancs ***** válasza:
54%

Az uráli nyelvek fája még ma sem egységes megítélésű, egyáltalán nincs konszenzus és különféle ötletek vannak rá.


Másik és a kérdésben a lényegesebb, hogy a magyar és a finn nyelv rokoni vonásait a 17. században Martin Fogel (1634-1675) német orvos és nyelvész mutatta ki. Bizonyos kapcsolat amúgy valóban van, de nem úgy, hogy a finnből ered a magyar nyelv (mert ez a kettő nem azonos azért és sokan félreértik).


Fogelt a finnugrisztika kezdeti megalapítójaként tartják számon, viszont... Viszont akkor még nem volt felgöngyölítve az uráli nyelvek java része, így Fogel csak a magyar és finn kapcsolatról írt tanulmányt 1669-ben. Ez mára bőven túlhaladott és sokkal több nyelvről van szó, mint ahogy Fogel kezdte kutatásait, és mára a tudományok egyéb ágai is beszálltak a történészethez, viszont a kifejezés megmaradt Fogel nyomán, úgy mint "finnugor". A "finnugor" az csak Fogel kezdeti kutatásainak régi kifejezése, mert ő még csak ezt a két nyelvet tanulmányozta kapcsolatában.

aug. 18. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 TappancsMancs ***** válasza:
aug. 18. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!