Milyen megfontolásból lett a nyelcsaládunk neve finnugor, és nem ugorfinn, magyarfinn vagy finnmagyar? Nem magyarkodni akarok, de tényleg nem látom a logikát, pedig valahol olvastam, hogy oka volt ennek.
A nyelvcsaládok elnevezése úgy keletkezik, hogy a legnyugatibb és a legkeletibb beletartozó nyelvröl nevezik el. Ez a finnugor esetében a finn és az ugor.
A másik, ami a legtöbb embernek nem érthetö, a nyelvcsalád nem jelent genetikai rokonságot, csak a nyelv szerkezete számít.
“A nyelvcsaládok elnevezése úgy keletkezik, hogy a legnyugatibb és a legkeletibb beletartozó nyelvröl nevezik el. Ez a finnugor esetében a finn és az ugor.“
Ööö… itt valami nagyon félrement. A magyar a legnyugatibb nyelv, nem a finn (vegyél elő egy térképet), és az ugor nem is egy nyelv. Meg amúgy ezzel a logikával az indoeurópai nyelvcsaládnál az indo a legnyugatibb az európai meg a legkeletibb nyelv?
Sajnos a kérdésre nem tudom a választ, a tippem az lenne, hogy több nyelv tartozik a finn-permi ágba, ezért vették előre.
Az ugor nem a magyart jelöli, hanem ez egy alcsoportja a nyelvcsaládnak. Valahol logikus lenne a két fő ágat tükrözni az elnevezésben, és így sikerült.
Az elnevezés meg konvenció kérdése: sokáig indogermán volt az indoeurópai, aztán idővel úgy voltak vele, hogy van némi negatív áthallás ebben, ezért a ma használt elnevezés lett elterjedtebb.
Azt nem tudom, hogy miért nevezték el Finnugornak.
Annyit tudok, hogy az 1700-s évek végén az akkori osztrák császár utasította a nyelvészeit, hogy " Találjanak a rebellis magyaroknak egy olyan múltat, amire nem lehetnek büszkék."
És elkezdődőtt a találás.
Sajnovics János nevezetű csillagász munkái alapján indult el ez a Finnugor duma. És a mindenkori államhatalom, azóta is csak azokat a nyelvészeket fizeti meg, akik ezt a finnugor eredetet hirdetik .
Az uráli nyelvek fája még ma sem egységes megítélésű, egyáltalán nincs konszenzus és különféle ötletek vannak rá.
Másik és a kérdésben a lényegesebb, hogy a magyar és a finn nyelv rokoni vonásait a 17. században Martin Fogel (1634-1675) német orvos és nyelvész mutatta ki. Bizonyos kapcsolat amúgy valóban van, de nem úgy, hogy a finnből ered a magyar nyelv (mert ez a kettő nem azonos azért és sokan félreértik).
Fogelt a finnugrisztika kezdeti megalapítójaként tartják számon, viszont... Viszont akkor még nem volt felgöngyölítve az uráli nyelvek java része, így Fogel csak a magyar és finn kapcsolatról írt tanulmányt 1669-ben. Ez mára bőven túlhaladott és sokkal több nyelvről van szó, mint ahogy Fogel kezdte kutatásait, és mára a tudományok egyéb ágai is beszálltak a történészethez, viszont a kifejezés megmaradt Fogel nyomán, úgy mint "finnugor". A "finnugor" az csak Fogel kezdeti kutatásainak régi kifejezése, mert ő még csak ezt a két nyelvet tanulmányozta kapcsolatában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!