Hogy sikerült úgy, hogy a 2. Világháborúban a Nyugati Szövetségesek és a Vörös hadsereg pont Berlinnél vívták az utolsó német nagy csatát?
Hogy sikerült úgy, hogy a 2. Világháborúban a Nyugati Szövetségesek és a Vörös hadsereg Berlinnél vívta az utolsó német nagy csatát?
Berlin mint a nácik főhadiszállása és az európai 2. Világháború utolsó nagy harci helye.
Értem úgy, hogy keletebbre vagy nyugatabbra is végződhetett volna az utolsó nagy csata.
Vajon A Szövetsegeseket inkább előrébb engedték a németek vagy a Vörös hadsereg versengésbe kezdett és emberanyagot nem kímélve hamarabb akarta elérni Berlint?
A németek az utolsó hónapokban vajon tudták, hogy jobban járnak ha Szövetséges felszabadított területre kerülnek? A civilek ha tudták nyugatra menekültek.
Mégis hol lett volna az utolsó nagy csata, mint a német állam közigazgatási és politikai elit központjában, Berlinben?
Teljesen logikus, hogy ide csoportosították a megmaradt csapataikat a németek.
Állj!
Berlint a vörös hadsereg foglalta el! Pont. A szövetségesek még jó messze voltak onnan! A csata előtt még bombázták a szövetségesek Berlint de amikor már az Oroszok a térségben voltak nem nehogy őket is találat érje!
Szóval a kérdés feltevés is fals hibás adaton alapul nem tényeken.
És a #1 válasza is!
A szövetségesek kb ott jártak a Német kapitulációkor ahol végül a Kelet-Nyugat német határ húzódott majd 40 évig! Kicsit kiigazították hogy folyó legyen a határ és kb ennyi.
Berlin eleste és a Kapituláció között ltelt pár napban a Vörös hadsereg még 200km -t haladt harcolva nyugat felé!!!
Berlinről már jóval korábban megeggyeztek hogy mindenképpen lesz benne szövetséges zóna pl Francia, Angol és Amerikai zóna.
Ezekből jött létre végül Nyugat Berlin. A vörösökéből meg Kelet berlin.
Éppen lehet hogy ez volt az utolsó nagy csata sőt az utolsó nagy város ostrom biztosan ez volt.
De ezt a Németek és a Szovjetek vívták.
Szövetségesek a kanyarba nem voltak ott.
Berlin eleste után 1-2 héttel tudták "átvenni" az oroszoktól a kijelölt zónáikat.
Ha már történelmezünk legyünk pontosak is! A kérdésfelvetésnél is!
2#
Korrekt. Igen így a kérdés is hibás.
Igen nagyon Kelet Berlin és Nyugat Berlinre asszociáltam.
Meg, hogy a Szövetségesek is hamar ott voltak már az aláíráskor.
De ha azt nézzük így a Vörös hadsereg 2x olyan gyorsabban haladt előre nagyobb ellenség ellen, mint a Szövetségesek.
A Szövetségesek megtorpanása mi okból volt vajon? Térkép szerint:
A nyugati front már az Ardenneknél megakadt, hónapokkal előre lehetett látni, hogy az amerikaiak fognak később odaérni. Jelentősek voltak a veszteségeik - az amerikai hadvezetés Patton kivételével nem értett hangot az átlag katonával, így az előre nyomuló erők morálja alacsony volt. Hiába bombázták porrá a hátországot, ha a németek a frontvonalban jelentős ellenállást tanúsíthattak pusztán azzal, hogy tudták kezelni a fegyvereiket, míg az amerikaiknál ez sem feltétlen volt magától értetődő. S ha tudták is kezelni - az M1 karabély és Sherman tank akkor is alul maradt a német felszerelés ellen.
Kortárs nyelven szólva: az amerikai gyalogosok a szerver noobjai voltak, pocsék K/D ratioval, s a szar aimjük miatt csak gránáttal tudtak érdemben killeket szerezni két respawn között. A németek velük szemben több ezer óra gyakorlással kimaxolták a perkjeiekt játszi könnyedséggel kempelhették őket.
Arról nem is beszélve, hogy Olaszországban 2 évig csak szerencsétlenkedtek a szövetségesek, így feltételes módban sem kell arról gondolkodni, hogy mi lett volna, ha délről jugoszláv segítséggel időben át tudnak kelni az Alpokon, mert a szovjetek már Bécsen is túl voltak mire az amerikai/brit erők felkapaszkodtak a csizma szárán Mussolinit kergetve.
Az, hogy a szovjetek a kegyetlenségük miatt tudtak gyorsabban haladni (nem nagyon igyekeztek foglyokat ejteni), hogy a keleti-front terepe jelentett számukra előnyt (nem voltak hegyek, csak egy nagy síkság) vagy hogy a németek eleve gyengébb ellenállást tanúsítottak Sztálingrád után az vita tárgyát képezi.
Viszont a korábbi teljesítményüket figyelembe véve még így is szép teljesítmény az amerikaiktól, hogy a Rajnán már viszonylag gyorsan vágták át magukat és végül olyan közel kerültek Berlinhez. De az, hogy verseny folyt volna Berlinért inkább illúzió, mint sem valóság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!