Aper-El vagy Aperel, III. Amonhotep és Ehnaton/Ahnetaton fáraók vezírje sémita/szemita, nem egyiptomi származású lehetett? Ez mennyire valószínű?

Figyelt kérdés

A neve egyértelműen sémita/szemita eredetű. Azt jelenti, hogy "El szolgája" vagy "Isten szolgája" a sémi nyelveken. Az "el" szó különböző formái istent jelentenek a szemita nyelveken. Arabul ilah, héberül el, akkádul ilu, asszírül iyl, amorita nyelven ila, arámiul 'l, föníciaiul/kánaánita nyelven il. A szó jelenthetett köznévként amblock istenséget, de a legtöbb szemita/sémita mitológiában vagy vallásban létezett valamilyen formában egy istenség, aki ilyen nevet viselt. Ez az istenség az ősi istenatya, illetve teremtő isten volt ezekben a vallásokban. De léteztek más istenségek is, akiknek a nevében szerepelt előtagként ez a szó, amit általában egy jelzőhöz kapcsoltak. Például: "hegyek istene", "a puszta istene" vagy "magasságbeli isten" stb. A Héber Bibliában is Isten egyik neve az El vagy Elohim királyi többesbe téve, ahogy a Koránban is Istent Al-Ilahnak (Az Istennek) vagyis Allahnak nevezik, hisz ezek is sémi nyelveken íródtak, illetve ezek is sémita kultúrkörből származó vallások. A kutatók többsége úgy gondolja, hogy a különböző istennevek különböző helyekről/embercsoportoktól származnak.


Tudjuk, hogy a Nílus-deltában avagy Gósen földjén nagyon sok szemita élt. Igazából rendszeresen lezajló folyamat volt, hogy amikor a Nílus és a Tigris/Eufrátesz folyók között, az esőtől erősen függő területeken szárazság tört ki, akkor sokan települtek át Egyiptomba, főleg Alsó-Egyiptomba a Nílus-delta környékére, mivel ott a Nílus és az öntözéses földművelés miatt nem függött a föld termékenysége az esőtől. A középbirodalom időszakában egy időben már annyi szemita élt ott különböző helyekről (amoriták, kánaániták, szírek, arámiakhoz hasonló csoportok, arabok, valamint az egyiptomiak által saszunak nevezett nomád csoportok a Sínai-félszigetről és környékéről), hogy magukhoz ragadták a hatalmat a gyengébb, támadottabb időszakban és létrehoztak egy saját királyságot Alsó-Egyiptomban, aminek dinasztiát is adtak. Ők voltak a hükszoszok. Utána az Újbirodalom időszakában is rengeteg szemita élt ott. A hükszoszok kiűzése után is sokan ott maradtak, de továbbra is sokan ki-bevándorolgattak. Voltak olyanok is, akik kiszakadtak a "vendégmunkás" címke alól és magas pozíciókat is betöltöttek. Például Bay. Szír származású volt, bár egyesek felvetik a hurri kapcsolatok lehetőségét is.


Aper-El vagy Aperel szemita volt? Mennyire valószínű a neve alapján sémita származásra következtetni?



júl. 26. 15:40
 1/5 anonim ***** válasza:
Valószínű, hogy ez egy nagyon kemény trip volt...
júl. 26. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Simán lehetett szemiták. Egyrészről éltek is abban az időben és térségben, másrészről akkoriban nem a származást nézték elsősorban, hanem a rátermettséget, hűséget stb..
júl. 26. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#1.

Ez alatt mit értesz?

júl. 26. 16:34
 4/5 MDaniel98 ***** válasza:
100%
A történészek és egyiptológusok között nincs egyetértés Aper-El származásáról. Bár a neve semita eredetre utalhat, nincsenek közvetlen bizonyítékok arra, hogy valóban semita származású volt. Egyes szakértők szerint a név és a pozíciója önmagában nem elegendő a származásának pontos meghatározásához, mivel az ókori Egyiptom gyakran alkalmazott külföldi származású egyéneket magas pozíciókban, különösen a 18. dinasztia alatt, amikor Egyiptom széleskörű diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatokat ápolt más nemzetekkel.
júl. 27. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

#4.

Zahi Hawass azt mondta, hogy szerinte nem igazol semmit a név. Lehet, hogy sémita volt, de az is lehet, hogy csak a neve volt sémita eredetű.


Hawass elmélete kapcsán felvethető, hogy egy igencsak antiszemita emberről beszélünk, ezt bármennyire is tagadni próbálja és bármennyire is próbálja magát is sémita arabnak nevezni (a neve a koptokéhoz hasonló és sokkal inkább egyiptomi származásra utal, mintsem arabra). Kiváló tudósnak tartom, aki valóbban sokat hozzátett az egyiptomi kultúra örökségének megőrzéséért, de nem hinném, hogy egy sémitákkal kapcsolatos kérdésben feltétlenül objektíven tudna nyilatkozni.


A válaszod pedig nem értem, hogy hogy értetted. Ha az ókori Egyiptomban gyakran voltak idegen származású befolyásos emberek - többek között diplomáciai és társadalmi okok miatt -, akkor pont hogy valószínűbbé teszi egy sémita név a sémita származást.


Az ókorban egyáltalán nem az alapján adtak nevet az emberek, hogy mi az, ami tetszik, hanem a név kötelezett. Sok esetben adtak az alapján nevet, hogy a család idősebb férfi vagy női tagjai között milyen név volt elterjedt. Emellett magának a névnek a jelentése is nagyon fontos volt. Ez még a mai napig él valamilyen szinten a kultúránkban: nem véletlenül nem adunk gonosz emberekhez vagy lényekhez társított neveket a gyerekeknek és nem véletlenül kapja gyakran ha nem is első, de legalább második névként a gyerek valamelyik tisztelt családtag nevét. Miért adna egy egyiptomi egy sémita nevet a gyerekének? A sémitákkal való kapcsolata az egyiptomiaknak olyan ingatag volt, mint a magyar forint. Voltak békeidők, de a hükszosz idők emléke is intenzíven élt az egyiptomiakban. A sémiták egy részét eleve lenézték és habirunak, vagyis "porosnak" nevezték. Egyrészt miért adna egy nem sémita egy olyan nevet a gyerekének, amihez nincs különösebben köze, sőt, lehet, hogy társadalmilag kicsit meg is bélyegeznék miatta egyes helyeken? Nálunk is vannak olyan nevek, amelyek tipikusan a külföldi származásúakra jellemzőek, emiatt nem is adják sokszor a gyerekeknek. Másrészt miért adna egy olyan nevet valaki a gyerekének, ami egy olyan istenség szolgálójaként nevezi meg, akit amúgy nem is imádtak különösebben, illetve nem is tartozott az egyiptomi valláshoz? Ma már sokkal szekularizáltabb a világ, mint az ókorban, de ma sem adna sok szülő olyan valláshoz kapcsolódó nevet a gyerekének, amihez amúgy még távolról sincs közük. Nálunk sincsen sok Krisna például. Sőt, Magyarországon még az ószövetségi nevek sem elterjedtek, pedig részét képzik a keresztény-muszlim hitvilágnak is, mivel hagyományosan a zsidósághoz társítják.

júl. 28. 18:12

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!