Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A "honfoglaló magyarok" türk...

A "honfoglaló magyarok" türk nyelven beszéltek?

Figyelt kérdés
ma 17:37
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
77%

Erről semmit sem tudunk.

Vagy türk nyelven beszéltek, vagy a mai magyar nyelv elődjén.

Összességében valószínűbb, hogy magyarul beszéltek.

ma 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

1

Miért valószínűbb amikor semmi infónk nincs erről? Ahol meg hasonló folyamatok zajlottak azokban az időkben pont nem az volt a jellemző, hogy a letelepedett népcsoport nyelvét vették volna àt az ott élő népek.

ma 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
78%

“Miért valószínűbb amikor semmi infónk nincs erről? Ahol meg hasonló folyamatok zajlottak azokban az időkben pont nem az volt a jellemző, hogy a letelepedett népcsoport nyelvét vették volna àt az ott élő népek.“‘


Azért valószínűbb mert az világos, hogy a magyar nyelv keletről érkezett és semmiféle rokonságot nem mutat a környező nyelvekkel.

Két nép jöhet szóba gyakorlatilag: Az avarok és a honfoglalók.

A késő avarok azonban valószínűleg elszlávosodtak addigra, mivel máshonnan nem tudjuk magyarázni, hogy miért van ennyi szláv jövevényszó a magyarban.

Ezek a jövevényszavak periférikus érintkezés révén nem kerülhettek a magyarba, mivel igen nagy a számuk.

Így az a konklúzió, hogy a legnagyobb valószínűség szerint a honfoglalók beszéltek magyarul.

Egyébként meg 50-50 százalékban oszlik meg az avarok és a honfoglalók között az esély.

ma 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

3

Hát ez alapján inkább az avarok beszéltek magyarul.

ma 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 MDaniel98 ***** válasza:
Nem tudjuk. Az viszont elég valószínű, hogy nem volt egységes nyelvük, mivel a honfoglalókat több különböző csoport alkotta.
ma 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

"Azért valószínűbb mert az világos, hogy a magyar nyelv keletről érkezett és semmiféle rokonságot nem mutat a környező nyelvekkel.


Két nép jöhet szóba gyakorlatilag: Az avarok és a honfoglalók."


És mi van a korábban, még az ókorban betelepült keleti népekkel? A Római Birodalom idején is elég nagy számban éltek keleti népek a Kárpát-medencében.


Amúgy meg az furcsa, hogy a "honfoglalók" esetén a törzsnevek, személynevek, tisztségek is türk eredetűek, illetve a bizánciak is türköknek nevezték őket. Például az egyik 10. századi magyar fejedelem neve Taksony eredeti formában Tocsun teljesen törökös hangzású. A magyar királyi koronán is rajta van a Tourkia felirat az országra vonatkozóan.


Értem én hogy mindent meg lehet magyarázni, de így összességében akkor is furcsa. Komoly politikai-katonai erővel rendelkező, lovasnomád életmódot folytató finnugor népekről nem is nagyon vannak feljegyzések. Abban a korszakban pont hogy a türk népek domináltak Kelet-Európában és Közép-Ázsiában. Az avaroknál jobban elképzelhető lehet finnugor nyelv, mert ők pont a türkök elől menekültek Ázsiából, szóval valószínűleg nem törökül beszéltek, iráni népek arrafelé nem nagyon voltak, szóval marad a finnugor vagy valami nagyon egzotikus nyelvcsalád.

ma 19:11
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

“És mi van a korábban, még az ókorban betelepült keleti népekkel? A Római Birodalom idején is elég nagy számban éltek keleti népek a Kárpát-medencében.“


A rómaiak elég komoly írásbeliséggel rendelkeztek.

Egy szó sem szól abból a korból a magyarokról a Kárpát medencében.

A római korban a pannóniában élt népek pedig ellatinosodtak.


“Amúgy meg az furcsa, hogy a "honfoglalók" esetén a törzsnevek, személynevek, tisztségek is türk eredetűek, illetve a bizánciak is türköknek nevezték őket“


Vannak finnugor eredetű nevek is:

Nyék, Megyer, Levedi, Árpád nevében a -d képző, emellett Etelköz neve is a későbbi magyarországi helynevek sorába állítható. (Bodrogköz, Csallóköz stb.)


Más források meg Madzsarnak nevezik a honfoglalókat. (A magyar korabeli formája muszlim forrásokban.)



“Komoly politikai-katonai erővel rendelkező, lovasnomád életmódot folytató finnugor népekről nem is nagyon vannak feljegyzések. Abban a korszakban pont hogy a türk népek domináltak Kelet-Európában és Közép-Ázsiában. Az avaroknál jobban elképzelhető lehet finnugor nyelv, mert ők pont a türkök elől menekültek Ázsiából, szóval valószínűleg nem törökül beszéltek, iráni népek arrafelé nem nagyon voltak, szóval marad a finnugor vagy valami nagyon egzotikus nyelvcsalád.“


Az avar is lovasnomád nép, tehát ilyen alapon náluk is nehéz megmagyarázni a finnugor nyelvet.



A legújabb kutatások szerint pedig az avarok Mongóliából jöttek.


A honfoglalók régészeti leletei azonban az Urál vidékére mutatnak.



Források: [link]



[link]

ma 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

#7

Ezek sem bizonyítottan türk eredetűek, pl a Nyék törzs neve eredehet a türk "szegély, perem" jelentésű szóból, illetve a Megyer név is magyarázható türk szóból ha a törzsnevek a hadszervezetben elfoglalt pozíciót jelölték. Az Etelköz, eredetileg Etelküzü, földrajzi név is türk eredetű, az etel, etil szó türk nyelveken nagy folyót jelentett (ebből ered a Volga török neve), illetve maga a kifejezés Etelküzü alapból törökös hangzású.

ma 19:37
 9/14 A kérdező kommentje:
Az Urál vidékén meg elé sok türk nép élt akkoriban pl. volgai bolgárok.
ma 19:39
 10/14 A kérdező kommentje:
A Hungaria / Ungaria ország elnevezés is egy türk törzsszövetség (onogurok) nevéből eredeztethető.
ma 19:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!