Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Van jövője még a marxizmusnak?

Van jövője még a marxizmusnak?

Figyelt kérdés

Egyre inkább úgy tűnik, hogy a gazdasági növekedés már nem fenntartható hosszútávon. A bolygót túlságosan kizsákmányoltuk, a társadalmi különbségek egyre csak nőnek, az erőforrások fogynak, miközben egyre több hulladék keletkezik, a klímaváltozás hatalmas csapás lesz a gazdaságnak. A kapitalizmus motorja a gazdasági növekedés és épp ez kerül veszélybe. A szabad piac pedig nem képes kezelni a környezetszennyezést.

Sok közgazdász szerint a növekedés visszafogására és redisztribúcióra van szükség.



2024. júl. 4. 17:52
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
73%
Nem hinném. Attól még, mert a mai kapitalizmus az általad leírtak miatt valóban nem lesz működőképes hosszútávon, még nem kéne egy eddig kb. 100 millió áldozatot követelő ideológiát segítségül hívni.
2024. júl. 4. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:
35%
Az emberiség az alaptermészetét nem tudja olyan gyorsan megváltoztatni hogy elkerüljük a globális összeomlást. Lassítani tudja az értelmesebb része, de az nem lesz elég sokáig.
2024. júl. 4. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 anonim ***** válasza:
8%
Mindig is volt, van és lesz is értelme a marxizmus inspiráló gondolatainak!
2024. júl. 4. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 anonim ***** válasza:
95%

Sajnos az ideológiák alapból vonzóak az emberek számára.

-Egyszerű világmagyarázatot adnak.

-Tévedhetetlenség tudatát nyújtják.

-Megmutatja mit kell tenni.

-Megmondja ki az ellenség.

-A hatalom érzetét keltik.


A marxizmus is egy az ideológiák közül. A világ egy lebutított hamis modellje. Marx miután felületesen, és meglehetősen Európa centrikusan áttanulmányozta a 19. század színvonalán álló történetírás termékeit, kijelentette, hogy tudja hogy működik a történelem. Az a baj hogy vannak emberek akik ezt még most a 21. század elején is elhiszik neki...

2024. júl. 5. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 anonim ***** válasza:
89%
A marxizmust és a kapitalizmust el kell különíteni egymástól. Marx tulajdonképpen és lényegében azt mondta, hogy azoknak a kezébe kell adni a hatalmat, akik leginkább hozzájárulnak a javak előállításához, azaz a munkásoknak. Ez normális demokráciákban már megvalósult. A másik mondás, hogy mi legyen a felhalmozott értékekkel, nehezebb ügy. A demokrácia alapja a sérthetetlen magántulajdon. A kommunizmus és Marx erre azt a választ adja, hogy közösségi tulajdonba kell adni ezeket a javakat. Ennek megvalósítása azonban nehézségekbe ütközik, ahogy az jól látható volt. Mit jelent a közösségi tulajdon? Akkor ki a tulajdonos? A marxizmus megvalósítása úgy sikerült, hogy államkapitalizmust hoztak létre, ahol minden tulajdon állami volt. Ettől nem sok rosszabb felállás létezik. A közös tulajdon megfogalmazása és főleg megvalósítása elég nehézkes, biztosan a demokrácia rovására megy, amit egyébként a vezetők is tudtak, ezért hívták a berendezkedést proletárdiktatúrának vagy népi demokráciának vagy illiberális demokráciának, kinek mi tetszik. Szóval a marxizmus megvalósítása ebből az irányból nem valami kecsegtető.
2024. júl. 5. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 anonim ***** válasza:
34%

Ezt én nem értem!

A Marxizmus hogy fogja megoldani, hogy az emberek ne akarjanak fűtőt otthonokban lakni, új és jobb kicsit, iphont, stb?

Vagyis miért akarnak majd kevesebbet fogyasztani?

Hiszen ez az oka a környezet szennyezésnek, üvegház hatású gázok kibocsátásának, stb.


Talán Sztálin elvtárs majd megmondja majd, hogy elég nektek a száraz kenyér?

2024. júl. 5. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 anonim ***** válasza:
82%
4-esnél a pont.
2024. júl. 5. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 anonim ***** válasza:
11%

#6 (08:40) - egy cipőtalp intelligenciájával ezt nem lehet megérteni, de azért megpróbálom elmagyarázni:


"A Marxizmus hogy fogja megoldani, hogy az emberek ne akarjanak fűtőt otthonokban lakni, új és jobb kicsit, iphont, stb?"


Ezt a feudalista, klerikalista, kapitalista, fasiszta célkitűzést nem akarja a marxizmus megvalósítani, hanem éppen ennek az ellenkezője a célja!


A marxizmus célja, hogy az embereknek teljesüljenek a vágyaik az által, hogy a javak igazságos elosztásra kerüljenek. A marxizmus célja, hogy mindenkinek legyen összkomfortos otthona, autója, telefonja, stb. hisz a jelenlegi tudásunk már elérhetővé tette ezeknek a javaknak a létrehozását.


A tudományos fejlődésnek hála, a szükséges források elérhetővé váltak. Töredéke lehet az energia- és nyersanyag-felhasználásunk. Pusztán az egynyári ipari hulladék gyártásának a rendszerszintű betiltásával már mindenkinek meglehetne mindene.


A nyomor és nélkülözés Istennek tetsző tűrését még a napjainkban is a kapitalisták által keményen pénzelt és erőszakkal fenntartott keresztény egyházak hirdetik. A vallás jobban lerohasztja az emberi gondolkodás színvonalát, mint egy koponyába nyomott botmixer.


A kapitalista média szüntelenül blődségeket terjeszt, elmebeteg emberi selejteket prezentál példaképként (pl. celebkultúra, politikusok, globalista "szakértők"), ezért az emberek fel sem fogják, hogy a súlyos hétköznapi problémáikra már régóta megvan a megoldás!

2024. júl. 5. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:
76%
#8 Te aztán szépen beszoptad az ideológiát. A #4-es hozzászólót olvasd el - szinte minden tünet látszik rajtad amit felsorolt... :)
2024. júl. 5. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 anonim ***** válasza:
66%

#8


Nem sikerült felfognod a kérdésem ezért nem is arra valaszoltál. Ráadásul a vallást is bele keverted amit végképp nem tudok hová tenni.


Megpróbálom lefordítani a

faék egyszerű szintedre a kérdes lényegét.


A földön 8 milliárd ember él, akiknek a túl fogyasztása környezeti katasztrófával fenyeget.

Ha ez a 8 milliárd ember a magyar átlag életszinvolan élne, akkor három föld javaira lenne szükség.


Sokan a globális kapitalizmusban látják a bünbakot és azt hiszik valamiféle kommunisztikus társadalmi berendezkedés megoldaná a problémát.

Nem értették meg a probléma valódi mélységet, hogy ezen az életszínvonalon nem tud a bolygó eltartani ennyi embert.

Vágy vezérelt gondolkodás a gazdasági elitre mutogatni és abban ringatni magunk mi nem tehetünk semmiről és belealudni egy utopiaban, ami nem oldja meg a valódi problémát.


Tehát ha globális kapitalizmust lecseréljük Marxista modellre, az milyen módon fogja megoldani a túlfogyasztás problémáját?

Hiszen akkor is mind a 8milliard ember szeretne villanyt a lakásába, autót, tiszta ivóvízet, ételt stb.

Ha a föld javait egyenlően akarjuk elosztani a 8 milliárd között, az azt jelenti hogy az életszínvonalad a harmadára fog csökkenni és még mindig nem bocsátunk ki kevesebb co2-t.

Nem lehet ezt ráfogni a csúnya gazdagokat, hacsak nem számoljuk magunkat is oda!

2024. júl. 5. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!