Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Nyugaton miért ilyen erős a...

Nyugaton miért ilyen erős a jelzálog rabszolgaság?

Figyelt kérdés

Egy normális, elfogadható lakás megvásárlása például itt Angliában azzal jár, hogy 60-70 éves korodig nyögöd a jelzálogot.

Ugyanakkor a házak, lakások többsége kritikán aluli állapotú, a többség miniatűrre szabott, klausztrofóbia kiváltó szobákkal, összezsúfolva a szomszédos házakkal, úgy, hogy olyan mintha velük élnél.

Gyakorlatilag 200,000 font alatt nem lehet emberi körülményeknek megfelelő 3 szobás családi házat venni.

Amelyik meg még kicsit modernebbül is fel van szerelve az 300,000 fontnál kezdődik.


25 éves hitellel számolva (tehát úgy 60 éves leszel mire visszafizeted) havi 1,800 fontos törlesztőrészlet jön ki, ami nagyjából egy átlag fizetésnek felel meg. Tehát ha olyan szerencsés vagy, hogy te is és a házastársad is ennyit keres, akkor egyik bért be is lehet fizetni a jelzálogba minden hónapban.

Nem csoda, hogy Anglia nagy része albérleten él élete végéig, vagy a szüleivel lakik.

Egy nyugati országban miért engedik meg ezt a fajta kapitalista rabszolgatartást?


2024. jún. 26. 10:51
 1/7 anonim ***** válasza:
90%
Rossz hírem van: ez a jelenség a kapitalizmus elkerülhetetlen velejárója. Amióta elfogytak a gyarmatosítható, kizsákmányolható új földrajzi területek és az extenzív gazdasági fejlődés határai is megmutatkoztak (a klímakatasztófa kézzelfogható veszélye, a környezetszennyzés mind elviselhetetlenebb következményei, a termőföldek kimerülése és degradációja, a kitermelhető nyesanyagok fogyatkozása stb.), azóta az erősek, vagyis a társadalom, illetve a világ legtehetősebb, legerősebb érdekérvényesítési képességgel bíró csoportja, kénytelen főként azokat kiszipolyozni, akiket lehet: akik a kis jövedelmük, és a szervezetlenségük miatt csekély érdekérvényesítő képességgel rendelkeznek. A szegényebbeket és a bérmunkásokat, valamint egyre inkább a középosztályt zsákmányolják ki. Emiatt nőnek a társadalmakon belül a jövedelmi különbségek. Ezért válik a lakhatás mindinkább megfizathatetlenné. A középosztály egyre vékonyabb. Egyre többen csúsznak le a szegénységbe. Ugyanakkor a társadalom felső 1%-a durván gyarapodik. Ez nemcsak az Egyesült Királyságban van így, hanem pl. nálunk is. Mészáros Lőrinc csak tavaly minden nap közel egymilliárd forintot keresett, és egy év alatt egyharmadával növelte a vagyonát. De említhetném a Lázár féle kastélytörvényt: egészen pofátlan módon ingyen osztogatják a kastélyokat a dúsgazdag haveroknak, akiknek csak annyi a dolga, hogy fenntartsák a szerzeményüket. Jelzem, hogy ha ilyen gazdag az ország, hogy csak így osztogatni lehet az ingatlanokat, akkor én is kérnék mondjuk egy budai villát tök ingyen és cserébe én is vállanám, hogy rendben fogom tartani a tulajdonomat. Ja, hogy nekem nem adnak, mert nem tartozom Orbán Viktor pereputtyához, meg haveri köréhez?!???
2024. jún. 26. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

“ Ugyanakkor a társadalom felső 1%-a durván gyarapodik.”


Ez a másik durva jelenség.

10-15 éve, még nem volt olyan multimilliárdos akinek elérte a 100 millió dollárt a vagyona, most meg már legalább 15 ilyen. Sőt néhányan a 200 milliárdot is meghaladták. Ezek ugye önállóan is megfelelnének egy államnak.

Ha a tendencia folytatódik, gyakorlatilag 100%-át ők fogják birtokolni a javaknak és tényleg mindent tőlük fogunk bérelni, vagy mivel ugyancsak nekik fogunk dolgozni ezért bérelnünk sem kell, elég ha “csak” dolgozunk nekik és cserébe majd élhetünk.

2024. jún. 26. 11:29
 3/7 A kérdező kommentje:
Elnézést. 100 milliárdot akartam írni.
2024. jún. 26. 11:50
 4/7 anonim ***** válasza:
14%

Bevándorlás miatt nő a népesség, de a jólét miatt egyre kevesebben hajlandóak bekoszolni a kezüket és az építőiparban dolgozni. Így egyre kevesebb lakás jut egyre több emberre. Ez egyszerű kereslet-kínálat.

Persze a spekulatív ingatlanvásárlások is hajtják fel az árakat, de ez az előbbin, a probléma gyökerén nem változtat, ha csak emiatt menne fel az ingatlanok ára, akkor a lufi kipukkadna.

2024. jún. 26. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
0%

Hát azért ez nem egészen így van, ahogy ezt előadod.

Először is, az a kívánalom, hogy egy szakmunkás párnak legyen 160 négyzetméteres háza, és mindkét gyerekük egyetemre járjon, az a kapitalizmusban nincs.

Másodszor is, a kis alapterületen nem kell és nem lehet rengeteg ingóságot felhalmozni. Lásd a vénségükre meghülyült magyarokat, akik a 60 mégyzetméteres lakásban laknak egyedül, mely, mikor kigyullad, a tűzoltók csak oldalazva tudnak a szobákban közlekedni az embermagasságig felhalmozott szemét miatt.

Harmadszor is, ha eltekintünk attól, hogy ötven évesen rákos leszel és megdöglesz, ez az életre szóló lekötöttség megadja a biztonságot is, azzal kiegészítve, hogy már az iskolában tudod, ha gépészmérnök leszel, mekkora alpaterületen fogsz családoddal együtt élni.

2024. jún. 26. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
71%
Nem olyan nagy rabszolgasag az. Szocialisan a nyugat a vilag legjobb helye. Szeleskoru jogok ellatas kivalo oktatasi es egeszsegugyi rendszer. Kiemelkedo berek. Sok problema van de igyekeznek urra lenni rajta es nem titkolni vegtelensegig.
2024. jún. 26. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
75%

"Egy normális, elfogadható lakás megvásárlása például itt Angliában azzal jár, hogy 60-70 éves korodig nyögöd a jelzálogot."

Ezt ugy irtad, mintha nalunk nem ezzel jarna.


"Gyakorlatilag 200,000 font alatt nem lehet emberi körülményeknek megfelelő 3 szobás családi házat venni."

200k font az nagyjabol 90 millio forint. Nalunk se sokkal olcsobb mar egy ilyesmi kaliberu haz.


"25 éves hitellel számolva (tehát úgy 60 éves leszel mire visszafizeted) havi 1,800 fontos törlesztőrészlet jön ki, ami nagyjából egy átlag fizetésnek felel meg. Tehát ha olyan szerencsés vagy, hogy te is és a házastársad is ennyit keres, akkor egyik bért be is lehet fizetni a jelzálogba minden hónapban."

Ezzel a szamolgatassal kapcsolatban csak annyit, hogy a medianber az UK-ban nagyjabol 3000 font (1,4 millio ft) havonta. Naluk a havi 1800 font jelzalogra az sokkal kevesebb embernek problema, mint gondolnad.


"Nem csoda, hogy Anglia nagy része albérleten él élete végéig"

Ez igy igaz, de az UK-ban teljesen mashogy alakultak a lakhatasi szokasok, mint nalunk, az alberletezes elterjedtsege sokkal inkabb ennek koszonheto. Ott nem nezik le azokat, akik alberletben laknak, kevesbe statusszimbolum a sajat lakas vagy haz, mint nalunk. Ott kevesbe az az eletcelja az atlagembernek, hogy legyen sajat ingatlanja, hogy aztan egesz eleteben nyognie kelljen erte a hitelt.

2024. jún. 26. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!