Mi maga a demokrácia ha ebben a rendszerben is egy önjelölt kis számú elit dönti el miként éljen a többség?
A népakarat egy nagyon demagóg szöveg.
Most minden új intézkedés amit le akarnak nyomni a torkunkon mint például amik járványokkal, háborúval, klímaválsággal, genderrel stb kapcsolatos nem a népakarat szerint kerülnek a diszkurzus középpontjába hanem egy szűk kör elképzelése szerint, vélhetően megalomán jellemvonások eredményeként és az átlag szavazó mérhetetlen lenézése és ostobának tartása mellett.
Mi a demokrácia, ha a népnek nincs beleszólása az irányba, max választhat egy két opció közül amit a kevesek elébe raknak?
2
Én ezt értem, de elvileg a népet képviselők a népakaratok reprezentálják. Elvileg. Mert gyakorlatilag olyan törvénytervezetek kerülnek be amiket lobbival nyomnak be .
Az ideális az lenne, ha a nép által megválasztott szakemberek döntenék el, mit hogyan. Ezt úgy hívják: technokrácia.
Ha mindenkinek lenne beleszólása mindenbe, akkor az inkább csak káoszhoz vezetne.
A demokráciához fel is kellene nőnie a lakosságnak.
Alulról szerveződve, folyamatosan gyakorolni kellene a vitakultúrát, erkölcsös hozzáállást, kritikai elemző gondolkodást, átlátható működést, pénzügyi és gazdasági szemléletet, hatalom működését stb.
Ameddig ezek hiánycikk, igény sincs rá, addig marad, ami jelenlegi is van.
A nép alapvetően nem egy random figurát választ, hanem azt az embert/pártot, aki olyan érdekeket képvisel az általad említett kérdésekben (és nyilván másokban is), ami számodra megfelelő, szimpatikus. Tehát nem közvetlen ugyan, de közvetve igenis népakarat dönt ezen kérdések felől.
Persze ez csak az elmélet. A valóságban a demokráciát mindig is az oszd meg és uralkodj elv szerint alakították a politikusok és ezzel a demokrácia alapelvei kapásból ki vannak hajítva. A szocializmus hívőinek mindig az az egyik érvelése, hogy a valódi szocializmus sosem volt még kipróbálva. Hát, hadd meséljek, a demokrácia sem. Sosem létezett, legalábbis a modern világban, valódi demokrácia. Mert elérték, hogy az emberek ne tudjanak bizonyos kérdésekben különböző válaszokat adni (ez lenne a jobb-bal skálán a "középút"). Elérték azt, hogy teljesen megosszák az embereket és már csak jobb, meg bal létezik. OSZD MEG! És uralkodj! Vagy totálisan bal és akkor házasodjanak az afgán 40 éves férfiak 10 éves transznemű gyerekekkel, miközben lobogtatják a "VÉDJÜK MEG A FÖLDET" zászlót és szívják a füves cigit, vagy totálisan jobb és akkor anya-apa a két szőke kékszemű fiával mennek a határra menekülteket nyársalni a "SAY NO TO MASKS" pólóikban, miközben a háttérben szól a Kárpátia.
Ezért nincs népakarat. Mert elhitették az emberekkel, hogy egyszerűen nincs középút. Hogy nincs olyan, hogy bizonyos kérdésekben jobb oldali érdekeket nézel, másokban pedig balosat. Hogy nincs olyan, hogy például valaki harcolni szeretne a környezetvédelemért és a melegek jogaiért, de közben meg nem kívánja beengedni a menekülteket. Elhitették, hogy nem lehet ezeket a kérdéseket szétosztani. Vagy mindenre jobb a válasz, vagy mindenre bal a válasz.
5. válaszomhoz kiegészítésképpen. Ha már politika, ha már demokrácia.
Demokrácia ismérve lenne még, hogy lenne olyan tantárgy a közoktatásban, hogy Politika és Érdekérvényesítés a tanuló életkori sajátosságaihoz igazítva. Mert minden politika (érdekek mentén halad).
A politika nem csak a hatalom megszerzésének és megtartásának tudománya, hanem ahogy már említettem, az érdekek tudománya is.
Ezért lenne fontos, ha oktatva lenne:
- Politikai rendszergondolkodás (szereplők, igények, jellemzők, működésismeret, hatások és visszahatások stb.).
- Ideológiák jellemzői és történelmi vonatkozásai.
- Kritikai elemző gondolkodás és kutatásmódszertan.
- Propaganda működésének ismerete (pl: Rábeszélőgép c. könyv).
- Hatalom működése (Rules for Rulers, Melanie Joy - Powerarchy - Understanding the Psychology of Oppression for Social Transformation)
- Jogrendszer működése és jogi látásmód.
- Érdekérvényesítés eszközei stb.
"Az ideális az lenne, ha a nép által megválasztott szakemberek döntenék el, mit hogyan. Ezt úgy hívják: technokrácia."
Én nem látom, mi lenne abban jó, hogy mondjuk egyesével megválasztjuk a minisztereket, akik aztán egymásétől merőben eltérő megoldásokban gondolkodnak. Ami meg az inkompetens kormányokat illeti, azok egy jól működő demokráciában lecserélhetőek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!