A régi rendszerben amikor a suliban az athéni demokráciát tanították, nem volt gáz, hogy a görögöknél már 2000+ éve is demokrácia volt, itt meg még mindig diktatúra van? Hogyan reagálták ezt le akkoriban a tanárok a gyerekeknek?
Tehát gondolom akkoriban is tanították, hogy többféle politikusra lehetett szavazni már az ókorban is, a nép meghallgatta az érveiket, volt cserépszavazás még arra is, hogy kit üldözzenek el a városállamból, a politikusok támogatói táborokat alakítottak stb.
Ezzel ellentétben a Kádári Magyarországon egypártrendszer volt.
A tanárok ezt hogyan reagálták le akkoriban? Mennyire voltak gyakoriak a kínos kérdések a nebulók felől?
1. A régi rendszerben is voltak választások, még ha nem is volt sok tétje.
2. Az athéni demokráciában messze nem volt olyan demokratikus, tekintve hogy a felnőtt lakosság kétharmada (nők, rabszolgák) nem szavazhatott. Innen volt hová fejlődni.
3. A régi rendszer mögött volt egy ideológia, mely szerint egyfajta történelmi dielaktika során eljutunk egy magasabb rendű társadalomba, ahol az emberek nem zsákmányolják ki egymást, és sok társadalmi konvenció irrelevánság válik
Kérdező, az a rendszer is demokratikusnak hazudta magát, noha a választásokon nem nagyon tudott valóban ellenzéki személy bekerülni (legföljebb 1988-ban, amikor már recsegett-ropogott a rendszer).
Szóval kb. olyan volt, mint amikor ma dumálnak a tanárok demokráciáról - és ugyanúgy csak látszat-demokrácia van, mint a Kádár-rendszerben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!