Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Árpád fejdelem magyar volt...

Árpád fejdelem magyar volt genetikailag? Illetve hogyan nézett ki? Európainak vagy inkább ázsiainak?

Figyelt kérdés
2024. máj. 29. 22:12
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
82%
Azért a legendák jelentősen befolyásolták, hogy ki-kinek a fia. Jobban hangzott az, hogy nagy birodalmak leszármazottai, minthogy egy kis alig ismert népé. De egyébként én is ezt gondolom, amit írtál. A magyarságban a mag egy europid jellegű szkíta maradvány volt, az uralkodói réteg pedig egy hsziungnuk és/vagy türk eredetű mongoloid réteg. A Hunor-Magor történet is átvitt értelemben erről szól.
2024. máj. 30. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
80%
Azért az, hogy a középkorban/modern történelemtudomány előtt mit íratnak az uralkodók egymásról, hogy kinek milyen király volt az őse, nem sokat ér. A franciák a trójai királyokig vezették vissza a vérvonalukat, az Esterházyaknak van családfájuk egészen Ádámig.
2024. máj. 30. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 MDaniel98 ***** válasza:

A genetikában nem játszanak szerepet a nacionalista elgondolások. Nincs olyan hogy magyar, vagy német. De ha a honfoglaláskori genetikai készletünket vesszük 100% magyarnak akkor persze igen. De a honfoglalók is változatos származással rendelkeztek, abszolút nem voltak etnikailag homogének. Azóta pedig a fél világ átvonult, letelepedett a Kárpát-medencében, szóval...

5# Ha a legújabb kutatási eredmények érdekelnének a honfoglaláskori magyarokkal/honfoglalás kori felfedezésekkel kapcsolatban, akkor milyen könyvet, tanulmányokat kellene elolvasni? Nem feltétlenül csak és kizárólag genetikai jellegű kutatások érdekelnének.

2024. máj. 31. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 kürasszír ***** válasza:

# 11 # 12


Had hivatkozzak megint Sudár Balázs turkológusra és történészre.


Sudár szerint a sztyeppei lovas népek ténylegesen számon tartották őseiket. A Dzsingisz leszármazottak esetén a kutatások igazolták, hogy az erre hivatkozó későbbi uralkodók ténylegesen a nagykán leszármazottai voltak.


Ráadásul Ügyek Álmos nagyapja volt, tehát nem ezer évre mentek vissza, hanem csak két generációt.


A magyarok az Árpádok verségi kiválasztottságában hitték, a dinasztia kihalásáig szóba sem jöhetett más származású uralkodó.

2024. máj. 31. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 kürasszír ***** válasza:

# 13


A Sudár Balázs - B. Szabó János kutatópáros a hagyományos történészi megközelítés képviselői.


Magyarságkutató Intézet a genetika esetében.

2024. máj. 31. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

III. Béla magyar király, aki 1172 és 1196 között uralkodott, Árpád egyenes ági leszármazottja volt. Az ő sírját, maradványait találták meg 1848-ban, az elvégzett archeogenetikai vizsgálatok alapján az "Árpád-házi dinasztia a mai Afganisztán területén, a többek között Nagy Sándor hódításaiból ismerhető Baktriában alakult ki, valamikor 4500 évvel ezelőtt". "A több mint 4000 mai mintából 56 olyat találtak, amelyek az Árpád-házi haplotípusba (R1a-Z2125) tartoznak. Ezek nagy többsége, 48 a dél-orosz Baskíriából származik, vagyis AZ ÁRPÁD-HÁZI DINASZTIA LEGKÖZELEBBI MAI FÉRFIÁGI ROKONAIT BASKÍRIÁBAN KELL KERESNI."

III. Béla maradványai alapján készült arcrekonstrukciója:

[link]

2024. máj. 31. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!