Szerintem ártott, mert pompásan megvoltak kőkori szinten.
2024. máj. 13. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
3/21 anonim válasza:
Igazából már nagyon régen nem voltak kőkori szinten a san, hadza, pigmeus meg egyéb vadász-gyűjtögetőket leszámítva. Kb. ugyanakkortól van vaskor ott is mint Európában, tehát a gyarmatosítók érkezésekor már rég nem kőből készült szerszámokat és fegyvereket használtak(ellentétben az amerikai indiánokkal akik hiába ismerték a fémeket, a hétköznapi használatuk nem terjedt el). Fekete-Afrika nagyrésze kb. az ókori és kora középkori Európa szintjén állt a gyarmatosítások korában.
A gyarmatosítás pedig egyrészről elvett, másrészről adott nekik. Csak egyelőre nemigazán tudják kihasználni az akkor megszerzett előnyöket.
2024. máj. 13. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
4/21 anonim válasza:
Mindkettő. Hisz kultúrát, viszonylag modern technológiát vittek oda. Jobban megszerveztek egyes dolgokat, iskolákat, templomokat építettek. De ki is használták őket, elvették az ásványkincseiket, olcsón vagy ingyen dolgoztaták őket, attól függ melyik korszakról beszélünk.Elvették a szuverenitásukat. Ők irányítottak mindent, fegyelmet, rendet tartottak.
2024. máj. 14. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
5/21 anonim válasza:
Azonkívül, ami megtörtént, megtörtént. Úgy történt, ahogy történt. Nem pedig másképp. Azt sem tudhatjuk, hogy miképp alakultak volna Afrika dolgai, ha Európa békén hagyja őket. Így aztán az is csak utólagos spekuláció, hogy velünk előrébb tartanak-e, vagy nem. Ne feledjük, hogy pl. az európai rabszolgakereskedők ministráns gyerekek voltak az észak afrikai arab rabszolgavadászok sok évszazados "áldásos" népirtásához képest.
2024. máj. 14. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
6/21 anonim válasza:
Nem használt, ott kellett volna őket hagyni, hiszen 2-3000 évvel elmaradottak voltak. Persze a gyarmatosítók éhsége nem görcsölt sokat a népek saját fejlődése miatt. Később a volt gyarmatosítási közigazgatási határok mentén meghúzott országhatárokba pedig bele van kódolva a folyamatos háborúzás (nem a hagyományos törzsi területek mentén állnak a határok)
Most már az is tudjuk: a gyarmatosítás a gyarmatosító országok tőkéscsoportjainak ugyan jó volt, de a gyarmatosítás következménye már egész Európának káros.
2024. máj. 14. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
7/21 anonim válasza:
Gazdaságilag egyértelműen használt. Amiben a "kizsákmányolok" kizsákmányolták a kontinenst, azt az őslakosok ki se tudták volna bányászni, meg se tudták volna termelni a gyarmatosítok nélkül.
Társadalmilag már sokkal kérdésesebb a mérleg. A mesterséges határok, az oszd meg és uralkodj elvvel még jobban egymás ellen uszított törzsek, stb. nyilván nem tett jót.
Summázva: jelentős infrastruktúrát, fejlett mezőgazdaságot és egyéb gazdaságilag előnyős dolgokat örököltek meg a gyarmatok, de jelentős társadalmi problémákkal együtt.
2024. máj. 14. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
8/21 anonim válasza:
Hát, szerintem rosszul jártak, a gazdasági, háborús, klimatikus migráció okán meg Európa meg is kapja a számlát.
2024. máj. 14. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
9/21 anonim válasza:
Amennyiben a Nyugat világa a lehető világok legjobbika, akkor használt. Ez persze nincs így, majd fogjuk tapasztalni, ahogy e civilizáció is összeomlik a saját tökéletességétől. :-D Addig még húzzátok ki magatokat a tükör előtt, hogy milyen csodálatos is ez a berendezkedés.
2024. máj. 14. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
10/21 anonim válasza:
Igen, én is abban látom a nyugati ember legnagyobb tévedését, hogy azt gondolja, mindenki a Földünkön a felsőbbrendű nyugati értékek szerint akar és képes is élni, csak vannak akiknek nincs rá pénze. Ezért vall kudarcot szinte minden demokrácia export kísérlet. De közeledik egy hatalmas nagy pofon...
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!