Kína (Európa mintájára) miért nem kezdett bele a tengerentúli területek gyarmatosításába a 15.-16. századokban?
Mert Kína nem létezett a 15-16 században?
Európa jóval fejlettebb volt de ha a szazadokat nézzük az európai gyarmatokon már konfliktus volt a 30 éves háborúban a gyarmati verseny is egy nézőpont volt kínai tartományok akkor is meg csak egymást ölték
#1 a kínai hajózás fejlettebb volt az (európai) földrajzi felfedezések kora előtt, mint utóbbi a felfedezések idején. A nagy kínai "kincses" flotta a 15.század elején sokkal fejlettebb volt, mint mondjuk Kolumbusz hajói fél évszázaddal később.
#2 mi van? A válaszodban keveredik elég sok korszak, így ez elég értelmezhetetlenre sikerült. "Európa jóval fejlettebb volt"... az ipari forradalom után, mely a 18. 19. században volt, ahogy az európai gyarmatosítás zöme is. A 30 éves háború a 17.század. A kínai tartományok meg időszámításunk előtti 3. században hadakoztak egymással.
De, hogy a kérdésre is válaszoljak, Kína inkább szárazföldön hódított, a kincses flotta is inkább csak kereskedelem élénkítését, a tengeri kereskedelem biztosítását célozta csak. Ráadásul egy akkora országról beszélünk, amit eleve nehéz volt kormányozni, működtetni. Kész csoda, hogy egyáltalán úgy ahogy sikerült két ezer éven keresztül egyben tartani. Leginkább ilyen szempontból az orosz, oszmán vagy (ausztriai)Habsburg birodalomra hasonlít Kína gyarmatosító politikája. Nevezhetjük ezt egyfajta szárazföldi gyarmatosításnak is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!