A rendszerváltozás utáni - 90-es évekbeli magyar politika - összességében sikeresnek, vagy sikertelennek mondható?
1989-ben rendszerváltás történt, Magyarország felszabadult a szovjet megszállás alól.
Gondolom sokan azt hitték, most majd jólét jön.
Ehhez képest az 1990-1999 közötti magyar politikát hogyan lehetne értékelni?
Szomorú vagyok ezen sematikus kép alapján, ami itt a Kádár korszakról, a rendszerváltásról és a mai időszakról összehord a fiatalság.
A politikai életet a világpolitika határozza meg, amit jelentősen tud helyi szinten befolyásolni a vezető személyisége. A Kádár korszak is sokféle volt az elejétől a végéig, és alapvetően a szovjet uralom és Kádár puritánsága határozta meg. Vagyis a "halódó kapitalizmust" nem nagyon volt szabad látni. 1963-ig egyáltalán nem. Később igen, csak nem volt hozzá valuta, a magyar forintot pedig külföldön nem fogadták el.
Az alapelv az "egyenlőség" volt, ami ugyan nem volt igaz, de senki se lehetett milliomos, a munkahely ugyan biztos volt, de senki se vitte túlzásba. Az a rendszer attól volt bukásra ítélve, hogy senki se akart nagy dolgokat, mert nem lehetett. Ezért a szocialista szektor egyre jobban lemaradt a "halódó kapitalizmustól".
1989 már az 1980-as évek elején elkezdődött. 1987-ben a deklrált egypártrendszerben legalább 3-4 további párt létezett, nem is nagyon titkolták. Ezért lehetett vértelen a rendszerváltás. 1989-ben 1989 nyarán Nagy Imre újra-temetésén Orbán hatalmas hangerővel üvöltötte, hogy ruszkik haza. Nem zavarta, hogy a Németh-Horn kormány régen aláírta a kivonulási szerződést, a fele orosz hadsereg már itt se volt.
A rendszerváltást nem a politikusok rontották el (bár jelentős szerepük volt benne), hanem a tömeg. Mindenki azt hitte, mert ezt látta, a szocializmus nyomor, a kapitalizmus jólét. Senkit se érdekelt, miért és hogy is néz ki. Miután 2 év alatt a helyzet inkább romlott mint javult (nemcsak a privatizációtól, hanem azért is, mert a külföldi nagytőke gyakorlatilag felvásárolta Magyarországot, hogy ne legyen konkurencia. Megszűnt a világhírű buszgyártás, a gyógyszeripar, a cukoripar, a műszergyártás. 1990 előtt hatalmas export volt gabonából, cukorból, gyógyszerből, és még néhány más dologból, mára ezekből (legalább 25 éve) importálunk.
Akármennyire nem tetszik, ma a nép balgasága és az akkori néhány politikus (egyáltalán nem annyira, mint ma) léhasága eredményezte a romlást. Az első lépés 1998-2002 között az állami hivatalok szétverésével kezdődött (akkor szűnt meg a társadalombiztosítás önállósága). De 2010-ig a volt szocialista államok között még mindig az élvonalban voltunk. Az elmúlt 14 évben lényegébn eladták az országot, előbb a német nagyiparnak, most a távolkeletnek (nemcsak Kínának). Az "eladás" azt jelenti, minden törvényt a külföldről ide települt nagyipar igényi szerint alakítottak.
Ha pedig a rendszer kiszámíthatatlanná válik, a kisvállalkozói szektor veszteséges lesz. Pedig a világ összes fejlett kapitalista országában a nagyipar attól csúcs, hogy a kisvállalkozói rendszerre támaszkodik, mint egy piramis.
Nem árt tudni, a szocialista diktatúrában anagyon sok dolgozó igen hangos tudott lenni, ha valami nem tetszett. Ma ez a nagyon sok dolgozó csak siránkozni tud, nem fellépni. Márpedig világon mindenütt a nagytőke és bankszektor pontosan annyira megy el a kizsigerelésben, ameddig hagyják. Akik külföldre mentek, azért boldogulnak, mert ott a helyi lakosság nem hagyja. Erre itt képtelen a nép. Most is éljenzi a saját meglopását.
A világ nagy közgazdászai sok sok könyvben magyarázzák: minden állam annyira fejlett, amennyire a népessége öntudatos. Nálunk ennyire. Az USA-ban így mennének a dolgok, a fél kormányt már lelőtték volna hétköznapi emberek. Nem kell azért csodálkozni, ott mások a módszerek, más a működési rendszer, ott van sokkal nagyobb nyomor is. De elsősorban a tanulatlan rétegeknél, más kérdés, mekkorák a lehetőségeik.
Tehát aki azt kérdezi, a rendszerváltás után a politika milyen, az téved. Azt kell kérdezni, a társadalom milyen. Mert minden azon múlik.
Ami a "halódó kapitalizmust" illeti, csak olyan 20-30 évet tévedett a komcsi propaganda:
https://www.youtube.com/channel/UCVDM9hyWomWi1CVFbqzJp3g/vid..
# 12
Ne zavarjon, de Kínában és a világ összes sikeres országaban is kapitalizmus van.
Tehát jó nagy hülyeség a haldokló kapitalizmus.
#14 (13:39) - a halódó kapitalizmus lózungjai:
- "túltermelési válság"
- "humanitárius bombázás"
- "adósságrendező hitel"
- "banki termékcsalád"
- a monopolizált és szervezett erőszakkal érvényesülő érdekszférák esetében "a piac láthatatlan keze"
Lehet folytatni a sort - hajrá!
Ezeket a "lózungokat" én nem a halódó vagy bármilyen kapitalizmus képviselőitől, hanem neves és megalapozott tudású közgazdászoktól olvastam, meglehetősen pontos definícióval ellátva.
Csak példaként, nálunk is volt adósságrendező hitel. Rövid ideig ellátta feladatát, míg megfelelt a definíciójának. Aztán egyes gátlástalan bankok megértették, hogy ez jó csali, onnantól a jelző elfelejtendő, de ha még sem, akkor adósságnövelő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!