Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Oroszországot hanyadik ipari...

Oroszországot hanyadik ipari forradalom érintette leginkább?

Figyelt kérdés
Ez mikor volt pontosan, s miben nyilvánult meg?

ápr. 5. 18:17
 1/7 anonim válasza:
100%
1905 és 1917 előtt és után az iparosodás a vasút és közlekedés fejlesztés
ápr. 5. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A NEP valóban mérföldkő volt.
ápr. 6. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
83%

A szovjet rendszer - főleg az első évtizedekben - emberéletek millióit nem kímélve iparosította az országot.

A szovjeteknek ugyan csak emberek millióinak a rabszolgamunkája és halála által, de sikerült pár évtized alatt a szinte nulla iparból egy ipari országot összehozniuk. Vasútépítések, folyók szabályozása, csatornák építése, nehézipar kiépítése, a kor legnagyobb volumenű tankgyártása gyakorlatilag Ford futószalag módszere alapján, stb.

A tömegtermelést a második ipari forradalomhoz szokás rendelni, szóval kicsit késve, de az érintette a legjobban az oroszokat.

ápr. 6. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 MDaniel98 ***** válasza:
Igazából a második, ha késve is.
ápr. 6. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
53%

"A szovjet rendszer - főleg az első évtizedekben - emberéletek millióit nem kímélve"


Valóban sokan meghaltak a Gulag munkatáborokban, ám ezt gyakran túlértékelik.

Itt egy link, hogy fennállása alatt mennyien járták meg a lágereket.

Mivel az ítéletek 15-20-25 évre szóltak, értelemszerűen egy-egy elítélt több év statisztikájában is szerepel.

[link]

Mindemellett a járványok kivételével a munkatáborok nem voltak sokkal halálosabbak, mint a szabad élet, sokan túlélték és a távol-keleti szovjet városokat népesítették be, ugyanis az ítéletek része volt az un. szájkosár, amely ugyanannyi időre kötelezte az elítéltet a táboron kívüli életre, mint amennyi elzárásra ítélték, csak már a szabad zónában.

A tábori halálozásba amúgy is beletartozott a természetes idős kori elhalálozás is, ez a hosszú ítéletek miatt volt. Egy negyven-ötven év körüli elítélt leggyakrabban a táborban halt meg 70-75 éves korában. (vagy korábban)

Nem állítom, hogy a GULAG üdülőtelep volt, csak azt, hogy túlzásba viszik annak gyilkos voltát, a rabok nagy többsége túlélte.


A kérdéshez:

A Szovjetunió nemzetgazdaságát fejlesztő ötéves tervek egész országra kiterjedő gazdasági tervek voltak a Szovjetunióban. A produktív erők elméletén alapuló terveket az Állami Tervbizottság fejlesztette ki, a Szovjetunió Kommunista Pártjának egyik általános irányelve volt a gazdasági fejlesztésekhez.

Teljes egészében tizenhárom ötéves terv volt a Szovjetunió felbomlásáig. A kezdeti ötéves tervek a Szovjetunió gyors iparosodására szolgáltak, a nehéziparra helyezték a fő hangsúlyt. Az elsőt 1928-ban fogadták el, és bár az 1929-1933-as időszakra tervezték, egy évvel korábban befejeződött. Az utolsó tervet az 1991-1995-ös időszakra tervezték el, viszont a Szovjetunió 1991-es felbomlását követően nem fejezték be.

Az ötéves tervek során előfordultak hibák, megvalósíthatatlan, irreális célok, de kétségtelenül ezek által lett a Szovjetunió a világ egyik vezető hatalma.

ápr. 6. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
75%
Érdemes végignézni mindig egy ország fizikai valóságán. Mit látsz? Hruscsovkákat. Néhány kirakatvárost leszámítva szinte semmit azelőttről meg semmit azóta. Egyszer majd történelmi távlatokból, mikor a kortárs politikai szarháziak szájalása nem érdekel már senkit sem, akkor majd végig fogják venni, melyik korszak mit tett le az asztalra.
ápr. 6. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
0%

Oroszország jóval a szovjet rendszer előtt kezdett el iparosodni. A németek is azért sürgették a háborút Oroszországgal, mert a német vezérkar úgy becsülte, hogy 5 éven belül utoléri az orosz vasúthálózat a németet, és utána lehetetlen lesz az oroszok ellen háborút nyerni.


Az első világháború kitőrése előtt Oroszországnak volt európában a második legnagyobb városi népessége. Az 1880-as években kezdett el oroszország rohamosan iparosodni. Sztolipin és később Szergej Witte kormányzása alatt pl. Oroszország volt az egyetlen ország Európában amelyiknek kétszámjegyű volt az éves GDP növekedés százalékos aránya.

ápr. 15. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!