A 10 történelemformáló magyar. Mit gondoltok erről a listáról?
Az 1000 éves magyar történelem során szerintem övék a legnagyobb befolyás Magyarországra:
1. Szent István
2. Károly Róbert.
3. IV. Béla
4. Hunyadi Mátyás
5. II. Rákóczi Ferenc
6. Széchenyi István
7. Teleki Pál
8. Rákosi Mátyás
9. Kádár János
10. Orbán Viktor
Szerintem a félreértés ennél a kérdésnél abból adódik, hogy a legnagyobb befolyást feltétlenül pozitív színben akarják látni a kérdésre válaszolók, pedig pl:. a listán szereplő emberek közül Rákosi Mátyás tevékenységét elég kevesen mondanák pozitívnak, még talán azok közül se akik szimpatizálnak a kommunista eszmékkel. A ma már abszolút pozitív megítélésű Szent István pedig olyan mértékű népírtást vitt végbe annak érdekében, hogy megszilárdítsa a hatalmát, hogy az a listán lévő 1-2 embert is nehezen érintené.
OV meg a rendszerváltás utáni magyarországi politika legmeghatározóbb szereplője, ezt még azoknak is el kellene ismernie akik egyébként nem kedvelik, és mint ilyen helye van ezen a listán, hogy pozitív vagy negatív előjellel azt mindenki döntse el politikai hovatartozása szerint.
9-10. század: Árpád és a honfoglalás hiányzik.
10-11. század: Géza és István igazából "egy kutya", Géza alulértékelt az államalapítás szempontjából.
11-12. század: Kicsit hajlamosak vagyunk a stabilitást alulértékelni, pedig fontos. Így kb. majdnem minden uralkodónk jelentős volt a maga korában, hiszen az ország megmaradt és jobb lett. Legsikeresebb ebből a korszakból III. Béla.
13. század: II. András idejének jelentőségét nem belevenni a listába nagy hiányosság az Aranybulla miatt. IV. Béla jogos a tatárjárás kezelése és egyéb fejlesztései miatt is.
14. század: I. Károly és I. Lajos - igazából nem látom, hogy nagy jelentőségük lett volna leszámítva az ország erősödését. De ha emiatt helyük van a listán, akkor sokan másoknak is, ahogy írtam korábban :) I. Károly meg nem volt magyar.
15. század: Ami I. Mátyást illeti, ő megint inkább a stabilizátor kategória, azt hiszem, nem volt hosszabb távon jelentősége.
16. század: Itt ugrott a lista egy nagyot, mintha a 16-17. századokban nem történt volna semmi. Pedig Werbőczy István hatása hatalmas a Hármaskönyv miatt, megint egy nagy hiba. II. János a vallási türelmével és az Erdélyi fejedelemség megszilárdításával megint csak hosszú távon sokat jelentett.
17. század: Bár nem évszázados, de azért elég hosszú időre "helyretette" a Habsburgokat a Bocskai István vezette ellenállás.
18. század: II. Rákóczi Ferenc/Károlyi Sándor az előbbiekhez hasonlóan szavatolni tudták az ország viszonylagos szabadságát egy időre a szatmári békével. Az egy érdekes dilemma, hogy Károlyi nélkül is eléri ezt a sikert a szabadságharc.
19. század: Ez macerásabb, mert több kiemelkedő alakja van a reformkornak és a belőle következő szabadságharcnak és kiegyezésnek. Széchenyi, Kossuth, Deák, Batthyány mind fontos szerepet töltöttek ebben be, de ne felejtsük el a később meghatározó Tisza Kálmánt se, ha másért nem, a sovinizmus elharapódzásáért.
20. század: Terhelt korszak sok fontos emberrel. Károlyi Mihály fontos volt a királyság megdöntésében, Horthy az ország nagy katasztrófáiban, Rákosi és Kádár a társadalom gyökeres átalakításában, majd végül Németh Miklós a rendszerváltásban. (Németh nyilván nem egyedül vitte ezt végbe, hosszan lehetne sorolni a befolyásos neveket, de ő volt hatalmon.)
21. század: Orbán jogos, egyértelműen a szocializmus utáni legmeghatározóbb politikus, ugyanakkor azt nem mondanám, hogy történelemformáló lenne, legalábbis egyelőre nem látszik.
Szóval az én listám inkább valami ilyesmi lenne időrendben:
1) Árpád fejedelem
2) Géza fejedelem és I. István
3) II. András
4) IV. Béla
5) Werbőczy István
6) II. János
7) II. Rákóczi Ferenc/Károlyi Sándor
8) Széchenyi/Kossuth/Deák/Batthyány
9) Tisza Kálmán
10) Horthy Miklós
11) Rákosi Mátyás/Kádár János
12) Németh Miklós
Horthynak miért? Talán ha a kiugrási kísérlet az ő vezetésével sikerült volna... De még akkor sem biztos. Nagyjából sodródott az árral.
Ha Németh Miklós, akkor Hornnal közösen, mert a határnyitással (NDK) tényleg európai jelentőségű dolgot csináltak, valamint az OECD és NATO csatlakozás is Horn miniszterelnöksége alatt történt.
Az 1000 éves magyar történelemből az elmúlt 100 évet 4 ember képviseli, a maradék 900 évre pedig jut 6.
Kicsit rosszak az arányok.
#16 "Horthynak miért?"
Mert kihúzta az országot a kakiból Trianon után.
"Ha Németh Miklós, akkor Hornnal közösen, mert a határnyitással (NDK) tényleg európai jelentőségű dolgot csináltak"
Erős túlzás, mivel nem sokkal később újraegyesült Németország, ami nélkülük is megtörtént volna. Annak, hogy pár hónappal előbb nyíltak meg a határok, történelmi szempontból nulla a jelentősége.
"valamint az OECD és NATO csatlakozás is Horn miniszterelnöksége alatt történt."
Az OECD-ben nem vagyok biztos, de a NATO-csatlakozás az első orbán-kormány alatt történt.
Az ilyen listák mindig szubjektív dolgok. Te így gondolod, oké. Más másmilyen listát állítana fel. Mi a kérdés? Mivel nincs semmilyen objektív kritériuma annak, hogy egyrészt miért pont 10 embert állítasz sorba, másrészt, mi alapján állítod ezeket sorba, így ez a kérdés max. meddő vitára való olyan emberekkel, akik szintén nem értenek hozzá, más értelme nincs.
Attól, hogy a törikönyvedben benne van a 2010 utáni OV, az nem jelenti azt, hogy a történelem része. A 12.-es tananyag második fele ugyanis jelenkori társadalomtörténet, ami korábban külön tantárgy volt. Bár most felületesen ránéztem a tankönyvedre, és hangsúlyosabb lett az eseménytörténet (ami azt az illúziót kelti, hogy a történelemről tanulsz). Ilyen értelemben ez tényleg propagandakönyv és az aktuális hatalom világnézetét sugallja.
Attól függetlenül, hogy mi van a tankönyvedben, a történelmi eseményeknek azt tekintjük, amik már a jelenkorunkra nincsenek napi szinten hatással. Pl. annak már nem sok hatása van a mindennapi életünkre, hogy 1993-ban meghalt Antall József. Körülbelül egy 25-30 év szokott lenni ez az időszak, vagyis a rendszerváltást és az azt követő néhány évet (kb. 1998-ig, esetleg 2002-ig) lehet már történelemnek tekinteni, de ami 2002 után volt, azt semmiképpen sem. Ilyen értelemben a rendszerváltó és a 90-es években politizáló OV valóban része a történelemnek, de a 2002 (és főleg a 2010 utáni) semmiképpen sem.
"Mert kihúzta az országot a kakiból Trianon után." Hogyan is?
A határnyitás nem szimbolikus jelentőségű volt, egyértelműen aktív cselekvés, ami mindkét blokkban nagy feltűnést keltett. Ha úgy vesszük, akkor a nyugatnémetek innentől lehettek biztosak abban, hogy az újraegyesítés valós jelentést hordozhat (mi is évszázada ábrándozunk az elcsatolt területekről, de ugye ez csak ábránd).
A NATO népszavazás 1997. november 16-án volt, az első Orbán kormány 1998. július 8-tól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!