I.Jusztinianosz valójában egy túlértékelt és rossz uralkodó volt? Ha nem pazarol el sok erőforrást a nyugati provinciák visszahóditására, akkor a Római Birodalom stabilabb lett volna és jobban ellen tudott állni volna a későbbi arab támadásoknak?
Ugyanígy feltehetné valaki ezt a kérdést évszázadok múlva, hogy ha az oroszok nem pocsékolták volna el az erőforrásokat az első világháborúban, akkor a második elején jobban ellent tudtak volna állni a német támadásnak?
Még az is lehet, hogy lehetne ebben valós érveket találni, de szerintem értelemszerű annak, aki egy kicsit is ismeri a történelmi hátteret, hogy sokkal inkább az egymásra halmozódott túl sok változásban kell keresni az okokat, amik miatt a történelmi szituációk olyannyira megváltoztak, hogy a két dolognak nem sok köze volt már egymáshoz, azzal együtt, hogy az események folytonossága kimutatható, például a cári rendszer bukása, a polgári és bolsevik forradalom, majd a polgárháború és az azt követő bolsevik, vagy sztálini terror, diktatúra hatása miként függ össze.
Ugyanígy van azzal is, amit kérdezel, túl sok jelentős változás történt közben, így sokkal inkább más okok lettek jellemzőek, bár a kiinduló helyzethez kétségtelenül van, vagy lehet köze annak, amit felvetettél.
A bizánci seregek javarésze folytonosan a közel-keleti területeken állomásozott a perzsák ellen harcolva, vagy éppen készülve a perzsák elleni harcra, amikor pont nem volt velük valami konfliktus. Gyakorlatilag kisebb-nagyobb megszakításokkal évszázadokig háborúztak egymással változó sikerrel. A nyugati hadjáratokban csak kisebb seregeket használtak, az ottani ellenfelek jelentősen gyengébbek voltak a perzsáknál.
A nyugati terjeszkedés(amivel a birodalom erejének növelése volt amúgy a cél) alapvetően nem lett volna olyan problémás, csak pont bezavart egy pestis járvány, meg egy éghajlati katasztrófa. Illetve a perzsa ügyre, meg a Balkán biztosítására sem született soha megoldás. Arról az éghajlati katasztrófáról érdemes megemlíteni, hogy az Arab-félsziget éghajlatára pozitív irányban hatott, mert mérsékeltebb és csapadékosabb lett és ez okozta az arab népességrobbanást(ami meg majd a későbbi iszlám expanzió demográfiai alapját adja).
Justinianus meg alapvetően nagy uralkodó volt, bár a megalomániája bezavart. Egész egyszerűen túl sokmindent akart akkor is amikor ennek a feltételei nem voltak annyira adottak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!