Az Angol armada 1589-es veresége nagyobb katasztrófa volt mint a Spanyol Armada 1588-as veresége? (video)
Rövid videó: https://www.youtube.com/watch?v=9aVqmRLN-5Y
A youtube-on így található meg: "English Armada - An Even Worse Catastrophe Than the Spanish Armada"
# 9
Szerintem figyelmesebben kéne olvasni.
EZT ÍRTAM: "Ellenben az angol haditengerészeti hatalom 1588 után gyakorlatilag töretlenül emelkedett, egészen addig, még haditengerészeti hegemóniává nem vált a világtengereken."
TE EZT VÁLASZOLTAD: "Nem volt angol hegemónia a tengereken a 18.századig. Anglia nem volt a legerősebb tengeri hatalom addig."
"Amikor pedig a Bécs alatt álló keresztény sereg megindult, Szulejmán szélsebesen vonult vissza."
Ezt én is hallottam olvastam már 20 éve, de csak blogokon.
Erről tudsz magyar angol vagy német nyelvű forrást adni, ami kifejezetten ezt így tálalja?
# 12
Az tény, hogy 1532-ben Szulejmán, egyébként bölcsen, nem mert csatát vállalni.
Nem lehet tudni, mi lett volna egy ilyen hatalmas, a főerők közötti ütközet kimenetele, abban azonban konszenzus van, hogy a lőfegyverekkel a töröknél sokkal jobban felszerelt, zártrendi harcászatot folytató német Landsknechtek, spanyol terciók, és persze a nyugati lemezpáncélos nehézlovasság harcértékével az oszmán sereg taktikai síkon nem mérkőzhetett.
# 15
IDÉZLEK: "Ha jól tudom, nyugaton nem volt annyira elterjedve még a puska mint Magyarországon, azaz a gyalogság kisebb arányban használt puskát mind az oszmán és nyugati seregekben mint a magyarok a Mohácsi csatánál."
1.) A mohácsi csatában a magyar sereg puskásai többségükben nyugati zsoldosok voltak. Eleve Mohácsnál a magyar sereg gyalogsága nagyobb részben külföldi volt, kb. 6700 "magyar" (magyar, szerb, horvát) gyalogosra 6800 külföldit (német, cseh, lengyel, spanyol, itáliai) számolnak. Később, a 16. század végére a magyar hajdú gyalogság fő fegyvere valóban a puska, muskéta lett, míg a nyugati gyalogság vegyes, puskás-pikás egységekből állt. Viszont a magyar hajdú gyalogság modern, offenzív zártrendi harcászatra alkalmatlan könnyűgyalogságként funkcionált, míg a nyugati puskás-pikás gyalogság zártrendi harcászatot folytató, offenzív, nehézgyalogság volt.
2.) A nyugati seregek lőfegyverhasználata magasan felülmúlta a törökét. Részletes adatok vannak erre nézve az 1571-es lepantói csatából, ahol többszöröse volt arányaiban a nyugatiak lőfegyverhasználata (ágyúk, puskák). A janicsárok jellegzetessége volt a lőfegyverhasználat, fő fegyverként, a török sereg többi része inkább íjakat használt.
3.) Az oszmánok a lőfegyvereiket, illetve a haditechnikát nagyrészt nyugatról importálták, például az 1456-os nándorfehérvári diadalkor a török tüzérség döntően német, keresztény zsoldosokból állt.
A gyalogság Magyarországon a hajú katonák megjelenéséig sosem volt magyar. A könnyűlovasság huszárok) délszláv, főként szerb eredetű volt. Tehát majdnem csak a nehézlovasság jellemezte az etnikailag is magyarnak tekinthető nemességet Mohácsnál.
Magyarországon még a gazdagabb parasztok is tartottak puskát, annyira elterjedt jelenség volt.
The Ottomans obtained most of the arquebuses for their janissary army from Hungarian and Venetian gunsmiths. This phenomenon was so widespread and severe, that in 1525 the Hungarian Parliament had to pass a law against the export of Hungarian-made arquebuses for the Ottoman Empire.
Reference:
18.08.2022 Interview with Balazs Németh, assistant professor of the Department of Military History, Philosophy and Cultural History of the Hungarian National University of Public Service, member of the Mohács 500 research group, we talked about the weaponry of the Battle of Mohács.
Link:
A 3-as válaszod nem tartozik mondjuk Mohácsi csata korszakába, tehát itt már off-topic.
# 17
IDÉZLEK: "A 3-as válaszod nem tartozik mondjuk Mohácsi csata korszakába, tehát itt már off-topic."
Mahan egy adott korszakot vizsgálva általános érvénnyel fogalmazta meg a haditengerészeti stratégia alapelveit. Azaz az általános megállapításai érvényesek akár korábbi, akár a későbbi időszakokra is.
# 18
IDÉZLEK: "Az oszmán ágyúkról mást mond Ágoston Gábor a 106.oldalon:"
Sajnos a 106. oldal nem jeleníthető meg, ellenben a 108. oldalon, mely olvasható, Ágoston egyértelműen leírja 1577-es, 1596-os és 1603-as példákkal, részben pont korabeli oszmán forrásokkal alátámasztva, hogy a Habsburg haderő lőfegyverek terén masszív mennyiségi és haditechnikai fölényben volt az oszmánokkal szemben.
Ágoston továbbá azt is leírja, hogy a tizenöt éves háború (1591-1606) során a Habsburgok nyugati gyalogsága zömében puskás gyalogság, amelynek taktikája a lőfegyverek tűzerejére épül, az általa erre hozott török forrás, Yemisci Hasszán pasa, oszmán nagyvezír jelentése a szultánnak. A nagyvezír azt írta, hogy az oszmánok akár csatában, akár ostrom során nagy hátrányban vannak a Habsburg gyalogsággal szemben, mert az elsősorban lőfegyverekkel van felszerelve, még a török haderő alig rendelkezik puskás katonákkal.
A tizenöt éves háború során a Habsburgok nyugati gyalogságának 75%-a már lőfegyverrel van felszerelve, 15%-uk pedig pikás. A legnagyobb harcértékű, vallon gyalogezredekben minden 7 puskásra jutott 1 pikás katona.
Erre forrás: Kelenik József: A hadügyi forradalom és hatása Magyarországon a tizenöt éves háború időszakában: Hadtörténelmi Közlemények 1990/3. szám: 89.-93. o.
Az 1571-es lepantói csata adatai ismertek, a keresztény flotta mind ágyúkban, mind kézi lőfegyverekben elsöprő mennyiségi és minőségi fölényben volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!