Angliában, Franciaországban volt rabszolgaság a történelem során? Görökben Olaszban miért vannak kevesebben afroamerikai?
Néztem az Angol focit és felmerült bennem, hogy sok az afroamerikai... A félreértések elkerülése végett ezzel semmi bajom nincs. De azt tudjuk, hogy egykoron Amerikában virágzott a rabszolgaság ezek az emberek pedig ott is maradtak, hisz látjuk, hogy sok ott a afroamerikai. De a sötét börszin mind Angliában mind Franciában megtalálható nagyszámban (nem annyira mind mondjuk Amerikában). Elemben Magyarországon elég kis számban vannak jelen.
Másfelöl az is feltűnt, hogy amennyiben történelmi ismereteim nem csalnak egykor Görögben és anno Rómában szintén virágzott a rabszolgatartás itt viszont szintén kis(sebb) számban vannak jelen. Mi ennek az oka?
A KÉRDÉS SZIGORUAN TÖRTÉNELMI ÉS TUDMÁNYOS SZEMPONTBÓL LETT KIÍRVA. SEMMILYEN ROSSZINDULATÚ, RASSZISZTA ÜZENETE NINCS!
Bár Svédországot nem sorolják a legnagyobb gyarmatosítókhoz, viszont úgy lényegében, ha nem is teljesen, de nagyjából az egész Nyugat-Európa megpróbálkozott az Atlanti gyarmatosítások korában, nehogy kimaradjanak belőle. Bár tény, hogy a tankönyvek nem említik. Ezek az országok: Spanyolország, Portugália, Britannia, Franciaország, Hollandia, Belgium, Olaszország, Németország, és bizony Dánia, Svédország, Norvégia.
És bizony voltak svéd gyarmatok is:
- Svéd Aranypart (Svéd Afrika Társaság), Afrika
- Cape Coast, Afrika
- Apollónia, Afrika
- Christiansborg, Afrika
- Batenstein, Afrika
- Carolusborg, Afrika
- Új Svédország, Egyesült Államok területén, ami Maryland, Delaware, New Jersey és Pennsylvania államok területét jelentette, de elvesztették.
A svéd tengerentúli gyarmatok Afrikában, Amerikában és Indiában voltak. Itt egy térkép: [link]
Amúgy egyszerűbb ha itt legalább a térképeken átfutod, hogy ki hol próbálkozott gyarmatosításokkal, bár sokuk elvesztette a hatalmi tülekedésekben egymás között. Mivel maguk a gyarmatosítók egymással is versengtek és háborúztak a gyarmatokért.
Az egykori európai gyarmatok listája
Amúgy 4-es részlegesen azért jó, csak a mai bevándorlók máshol sem annyira a gyarmati múlt miatt vannak annyian amennyien, hanem a jelenkori vonzóbb nyugati célország szerepük miatt.
......
Volt rabszolgaság, mert a rabszolgaságból jobbágyságba való átmenet eltartott egy ideig, és ez bőven túlnyúlt az ókor végén.
Érdekes, és ezt én se tudtam, de a Wiki szerint Anglia lakosságának egytizede még a XI. század végén is rabszolga volt:
"According to the Domesday Book census, over 10% of England's population in 1086 were slaves."
" [link]
Magyarországon sem egyből lettek jobbágyok, hanem először a (rab)szolgák rétege volt legalul a társadalomban és fokozatos fejlődés eredménye volt a jobbágyság kialakulása.
Jaj, ami még lemaradt: az, hogy Angliában meg Franciaországban sok a fekete bőrű, az elsősorban a modern bevándorlásnak köszönhető. Ugye mindkét ország elég kiterjedt gyarmatbirodalommal rendelkezett, ahonnan elég sokan vándoroltak be.
Rabszolgatartás pedig, ahogy fentebb vázoltam, létezett magukban az "anyaországokban" is, de nagyon régen, majd természetesen a kolóniákban is, ami csak 150-200 éve szűnt meg.
Ókori világban nem csak színes bőrű emberek voltak rabszolgák, hanem leigázott városok, falvak lakóit elvitték a katonák piacokra kereskedni velük, például:Róma, és Spárta. Római borodalom elterjedt Angliába, Egyiptomba, Jeruzsálembe, szóval így a színes bőrűek is eljutottak Angliába.
Francia ókorban Gallia volt. Germán törzsek éltek ott, Július Ceasar hódította meg ezt a földet Rómának. Középkorban még a Vikingek és talán Ázsiában volt rabszolgaság. Európában a jobágyság végett, és a Keresztény Egyház tanítása miatt megszüntették a rabszolgaságot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!