Hogyan működik a hatalmi ágak szétválasztása az Egyesült Királyságban és az USA-ban?
Az Egyesült Királyság:
Az Egyesült Királyságban nincs szigorúan elkülönített hatalmi ág, mint az Egyesült Államokban. A hatalom a parlament kezében összpontosul, amely a törvényhozói és a végrehajtó hatalom szerepét is betölti.
Törvényhozás (Parlament): A brit parlament két házból áll: alsóház (Képviselőház) és felsőház (Lordok Háza). Az alsóház tagjait választásokon választják, míg a felsőház tagjai kinevezettek vagy öröklődnek. A törvényhozásban összpontosul a törvényhozói hatalom.
Végrehajtó hatalom: A végrehajtó hatalom a királynő vagy király, aki az államfői szerepet tölti be, és a miniszterelnök, aki a végrehajtó hatalmat gyakorolja. A miniszterelnök és a kormány tagjai a parlamentből kerülnek ki.
Bírói hatalom: A bírói hatalom elvileg független a törvényhozótól és a végrehajtótól, de nincs teljes körű szétválasztás.
Az Egyesült Államok:
Az Egyesült Államokban a hatalmi ágak szigorúan szét vannak választva, és az alkotmány kifejezetten foglalkozik ezzel.
Törvényhozás (Kongresszus): A Kongresszus két házból áll: a Képviselőházból és a Szenátusból. A képviselőket választják, a szenátorokat pedig az államok küldik. A Kongresszus a törvényhozói hatalom gyakorlója.
Végrehajtó hatalom: A végrehajtó hatalmat az elnök és az elnöki kabinet gyakorolja. Az elnök a választásokon kerül kiválasztásra, és a végrehajtó hatalom irányítását látja el.
Bírói hatalom: A bírói hatalmat a Szövetségi Legfelsőbb Bíróság és más szövetségi bíróságok gyakorolják. A bíróságok függetlenek a törvényhozó és végrehajtó hatalomtól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!