A tartományurak (kiskirályok: pl. Csák Máté, Borsa Kopasz), azt szerették volna, ha Magyarország szétesik kis államokra, amiket aztán ők vezetnek?
"Egymással talán nem is harcoltak, csak a király szemét szúrták."
Hogyne harcoltak volna egymással.
A feudális hierarchia engedte ezt, gyakorlatilag erre épült.
A vita azon volt időnként, hogy hol van az önállóság határa, illetve mekkora mértékű a központi, királyi hatalom, amit az uralkodók igyekeztek növelni, ám a másik oldal korábbi szokásjogokra hivatkozott, mert a megszerzett előjogokhoz ragaszkodtak.
A különféle rendeletek, bullák, törvénymódosítások ellen így előfordult, hogy fel tudtak lépni, ha volt elegendő katonai erejük, vagy polgárháború bontakozott ki, amikor egy másik trónkövetelőt támogattak, aki biztosította cserébe a már megszerzett előjogokat, kiváltságokat.
Ez a huzavona kíséri végig a feudalizmus különböző korszakait.
# 3
IDÉZLEK: "Nem, nekik jobb volt, hogy egy impotens bábu a legitim uralkodó. Ezt leszámítva gyakorlatilag külön államként működtek."
Vitatnám. Nem működtek önálló államként.
Az önálló àllamiságnak a középkori, katolikus Európában is voltak minimális feltételei.
1.) A pápa, és a többi uralkodó àltal elismert saját uralkodó.
2.) Saját törvények.
3.) Saját pénzverés.
Ezeknek egy magyar kiskirály sem felelt meg.
Kedves kérdező!
A történészek egybehangzó álláspontja szerint egy "kiskirály' (valójában tartományúr) sem akart saját államot létrehozni.
Ők a feudális széttagoltságban, a gyenge központi hatalomban voltak érdekelték.
Ugyanakkor tudták, hogy a szomszédos, nagy és erős államok, a Cseh Királyság, a Lengyel Királyság, vagy a tatár Arany Horda mellett ők jelentéktelenül kicsik és gyengék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!