Rákosi Mátyás idejében kevesebb volt a bűnözés, mert féltek az emberek, hogy a tetteik miatt jön értük a fekete autó?
Mit nevezünk bűnözésnek?
Ha az akkori rendszer szempontjait figyelembe vesszük, sokkal több volt a "bűnöző", azért járt értük rendszeresen a fekete autó.
Arról ugyan az illető nem tehetett, hogy kik voltak az ősei, többnyire arról sem, hogy az előző rendszerben is élt, dolgozott, amit bűnként kezeltek.
Volt kulák lista, kitelepítések, kényszerlakhelyek, kötelező beszolgáltatások, koncepciós perek.
Nem érezhette biztonságban magát senki, még a párttagok sem.
Ilyen légkörben nem lehet fegyelemről beszélni, csak félelemről, és még a félelem ellenére is próbálták kijátszani a szabályokat, pusztán azért, hogy kevés plusz élelemhez jussanak.
A rendszer szempontjából az is bűnözés.
Fegyelmet? Néhány apróság (Nem kitaláltak ám!)
Pofa viccelődik a kocsmában. Rákosi is szóba kerül.
Oda lép hozzájuk két elvtárs.
- Tudja mi a különbség az asztal és maga között?
- Mi?
- Az asztal marad, de maga velünk jön. „Jobb esetben”, csak félholtra verték. Ha nem volt szerencséje, akkor kötél.
***
Súlyos, cserbenhagyásos baleset. Egy arra járó autós megáll, hogy segítséget nyújtson. Nem is vizsgáltak semmi a zsaruk. Felakasztották. Mert valakinek lógni kell.
Rajk László fontos elvtárs volt a legsűrűjéből. Felkötötték.
rákosiék kitalálták, hogy a déli határszakaszra kell egy betonból épülő védelmi rendszer. A megbízott tervező feleslegesnek és nagyon drágának nevezte. Kivégezték (de igaza volt!).
Tördeltem egy helytörténi könyvet pár éve. Az egyik résznél olvasom, hogy elvitték a hentest valami okból (politikai). Két lappal (egy évvel később) panaszkodnak az emberek, nem lehet húst kapni. Persze, hát elvitték a hentest. Ez így viccesen hangzik, de nem volt az.
A köztörvényes bűncselekményeknél is gyakran akasztottak. Olyanokért is, ami ma már nem is büntethető.
Meséljek még?
Ja és még valami!
Az ötvenes években készült magyar mozifilmekben mindenki nagyon lelkes, felszabadult stb. Állami Áruház, Kétszer kettő néha öt, Mágnás Miska stb.
Nagyon visszafogottam fogalmazok, ha azt írom, nem sok közük volt a valósághoz.
#5#
A korabeli filmekben is rendszeresen felbukkanó téma, hogy a rendszer ellenségeivel le kell számolni.
Az Állani áruház vígjáték, de ott is szervezkednek a "reakciósok", természetesen az egykori áruházvezetővel a soraikban.
A nézők általában elsiklanak fölötte, de az '50-es évek filmjeiben az a jellemző konfliktus, hogy a "szocialista rendszert támadják a kapitalisták, az ellenség közöttünk lapul"
A Mágnás Miska esetében már az is csoda, hogy elkészülhetett.
Igaz, hogy szatirikusan ábrázolja az akkor már eltüntetett korszakot, de arról szinte beszélni sem volt szabad, nehogy felvetődjön, hogy annyura nem is volt az rossz.
Idegen példát hozok a rendszer nagyszerűségéről, de azért jellemző.
Fellőnek egy fejlesztés alatt álló rakétát. Az visszazuhan.
Szovjetunió: kit kell kivégezni?
USA: gyerekek, számoljuk újra.
Nos, Rákosi alatt nálunk is az a személet volt, hogy aki már nem él, azzal nincs gond.
Mesélte egy újságíró (a rendszer kegyeltje. Ez fontos!): Erős dohányos volt, Rákosi viszont nem tűrte a cigit. Inerjút készített vele valami pártlapnak. Közben ösztönösen a cigarettájáért nyúlt, ami a zakója zsebében volt. Rákosi a mozdulatot félreértette, egy pillanatra megrémült. Az újságírónak itt véget is ért a karrierje. Nem bántották, csak ellehetetlenítették, mert egy pillanatra lelepleződött.
És amiről még nem írtam: Mindenhol ott voltak a besúgók. A gyárakban, üzemekben, mindenfelé. Még családi körben sem mertek beszélni az emberek komolyabb dolgokról.
Most olvastam egy cikket. 1950, súlyos bűncselekmény. Tudod miért ítéltek börtönre egy férfit? Kapaszkodj meg! Több fizetést adott, mint szabad lett volna, és kevesebbet dolgoztatta az embereket (szombaton nem kellett dolgozni).
Ez abban az átmeneti korszakban, amelyben a magán cégek államosítása már folyt, de a kisebbek élén alkalmazottként még megmaradt az eredeti tulajdonos.
Köszönöm a válaszokat.
Akkor, ha valaki besúgó volt, biztosan jó élete volt.
Az elkötelezettség az akkori magyar kormány mellett biztosította számára a jó életet. Ehhez nem kellett mást tenni, csak beépülni különböző helyekre, és szállítani a hatalomnak az információkat, konkrét neveket tartalmazó listával.
#9 Te mit nem értesz azon, hogy SENKI nem érezhette magát biztonságban?
Ja, biztos jó volt besúgónak lenni egészen addig, míg valami vélt/valós okkal téged súgtak be és vittek "elbeszélgetésre".
Sztálin mellett is jó élete volt az embernek, csak lehet, hogy egyik nap arra ébredt, hogy jönnek érte, egy hét múlva meg fejbelőtték...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!