A középkori magyar királyoknál mennyire volt fontos, hogy az illető magyar származású legyen?
# 5
IDÉZLEK: "Csak egy példa: Burgundia egyes részei egyszerre voltak a Német Római Birodalom része, egyes részei Ausztriához tartoztak, mindeközben más részeken francia vazallus volt, mindeközben saját personal unioi (Flandria, Holland) voltak, illetve saját vazallusai (Lorraine, Gelre). Tehát a burgundiai király egyszerre volt német-római herceg, osztrák vazallus, francia vazallus, flandriai király, holland király. És ez még mindig semmi a különböző kis német-római hercegségekhez képest..."
Jó a gondolat, viszont tele van tárgyi tévedésekkel.
Amire Te gondolsz, az az 1384-1477 között fennállt "burgundiai állam", egy összetett monarchia volt, a francia Valois-ház egyik oldalágának, a Valois-Burgund-háznak az uralma alatt.
A "BURGUNDIAI ÁLLAM" RÉSZEI:
1.) A Burgundiai Hercegség (vagy "hercegi Burgundia") a Francia Királyság része, a francia király egyik legnagyobb koronavazallusa a burgundiai herceg. Ugyanakkor a burgundiai hercegek rendszeresen a francia király ellen politizáltak, például a százéves háborúban.
2.) A Burgundiai Grófság (a "grófi Burgundia"), ez a Német-római Császárság része, de az ottani feudális széttagoltság miatt ekkor már nem létezett központi hatalom.
3.) A Burgundiai Németalföld (Burgundischen Niderlanden, vagy a "tizenhét tartomány"), ez szintén a Német-római Császárság része, ez a legnagyobb és leggazdagabb részterület a burgundiai államon belül.
Burgundiai Németalföld részei:
- Gelderni Hercegség
- Brabanti Hercegség
- Limburgi hercegség
- Luxemburgi Hercegség
- Artois Grófság
- Flandriai Grófság
- Namuri Grófság
- Hennegau Grófság
- Holland Grófság
- Zeeland Grófság
- Zuthpeni Grófság
- Mecheln Uradalom
- Utrechti Uradalom
- Gronningeni Uradalom
- Frieslandi Uradalom
- Overijssel Uradalom
- Drenthe, Lingen, Wedde és Westerwolde
Megjegyzem olyan általad említett címek, mint "holland király", flandriai király" nem léteztek akkor, Flandria és Holland is csak grófság (Grafschaft) volt.
A holland királyi címet 1806-ban Napóleon hozta létre az öccse számára, addig ilyen nem létezett.
# 1
IDÉZLEK: "Semennyire. A második magyar király egy velencei dózse fia volt."
Orseolo Péter apja valóban Ottó velencei dózse, viszont az anyja I. Szent István nővére, Árpád-házi Ilona.
Vagyis Orseolo Péter Szent István király unokaöccse, és Géza magyar fejedelem unokája volt.
# 1
Illetve a harmadik magyar király, Aba Sámuel még anyai ágon sem az Árpádok leszármazottja, mint Orseolo Péter, hiszen Sámuel csak Szent István húgának a férje, azaz az államalapító király sógora volt.
# 15
Ez nem egészen igaz, mert mind az Anjou-k, mind a Habsburgok pontosan arra alapozták magyarországi trónigényüket, hogy anyai ágon az Árpád-ház leszármazottai.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!