A Brit Birodalom hajtotta végre a legtöbb gonoszságot az emberiség történelmében?

Figyelt kérdés
2023. okt. 20. 09:41
1 2 3
 21/23 Meton ***** válasza:

A rabszolgaság nem látszik túl gonosz dolognak, de ha arra gondolunk, hogy csak azért háborúztak, hogy rabszolgákat ejtsenek, ezáltal könnyű pénzhez jussanak, akkor már valamennyire lehet érteni. Egyébként barátságos törzsek támadtak egymásra, hogy eladják egymást. Így megspórolták a nehéz munkavégzést, de cserébe folyamatosan öldökölték egymást. Itt már szerintem látszik a gonoszság lényege.

A modern verzióban meg folyamatosan háborút kell kirobbantani a népek közt, hogy lefoglalják egymást és ne tudjanak megerősödni. Ne legyen az, hogy beintenek a britteknek, vagy a franciáknak mondjuk. Ez is felesleges és értelmetlen öldöklést jelent. A legtöbb ma zajló háború így működik. Ezt mondhatnánk oszd meg és uralkodj elvnek.

2023. okt. 28. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:

Kis törióra, valszeg hosszú lesz:


1434-ben IV. Eugene pápa tiltotta be a katolikus rabszolgaságot, egészen addig Európában jelen voltak fehér keresztény rabszolgák is. Velencei Köztársaság legnagyobb export cikke volt például a berber kalózoknak eladott katolikus rabszolgák, amiket 1434 után orthodox keresztényekkel és Ruténiából begyűjtött rabszolgákkal pótoltak (ezért is volt annyi kereskedő városa a velenceieknek a mai Görögország területén, mert ezekből irányították a Kelet-Európai portyáikat). Franciaország 1311-ben vezette be, hogy aki francia területre lép katolikusként, az azonnal felszabadul, ergo technikailag Franciaország volt az első aki betiltotta a rabszolgaságot, de ez az intézkedés csak a keresztényekre terjedt ki (függetlenül a bőrszíntől, aki katolikus volt, felszabadult).


II. Szulejmán padisah tiltotta be a muszlim rabszolgaságot (dátumot pontosan erről nem tudok sajnos, de gyors google kereséssel lehet fact-checkelni engem). Tehát az "ismert világ" egyik felében a katolikusok, a másik felében a muszlimok voltak tiltva, ergo maradtak a feketék.


Egyébként az angol "slave" kifejezés a szláv (slav) szóból ered, innen is sejthető hogy jóval a háromszög kereskedelem előtt beszélhetünk a rabszolgaságról (és akkor még nem is említettük az adósrabszolgaságot, vagy az ókori rabszolgákat).


Az tévedés hogy afrikai törzsek támadtak egymásra és adták el a keresztény gyarmatosítóknak a fogjul ejtetteket. Nagyon is modern afrikai királyságok léteztek már a korban, saját hadsereggel, közigazgatással, királyokkal, nemesekkel stb. A Songhai birodalom bukása után a térségben keletkezett hatalmi vákumban jöttek létre ezek a rabszolgaságra épülő királyságok, amik aztán foggal-körömmel ragaszkodtak a rabszolgaság fennmaradásához 1833 után is. Korabeli írásokból tudjuk hogy például Benin Királyság (nem a mai Benin) diplomatákat küldött Portugáliába, hogy egyezményeket kössenek a portugál uralkodóval hogy kizárólag velük kereskedjenek, tőlük vegyenek rabszolgákat. Tehát a korban "modern" afrikai királyságok gyűjtötték be és adták el a rabszolgákat az európaiaknak, hatalmas tévedés hogy az angol hajóskapitány gondolt egyet, partra szállt hogy lemészároljon egy falut, a maradékot meg felpakolja a hajóra és Amerikába utazzon. 1820-ig nem is tudtak partra szállni az európaiak a malária miatt, 1820-ban találták fel rá a gyógyszert. Egészen addig az európaiak átlag ideje amit Afrikában tudtak tölteni kb. fél évre tehető. A kapitányok a hajókon várakoztak, míg afrikai partnereik felpakolták az "árut", fizettek majd amilyen gyorsan lehetett, mentek is tovább.


Egyébként mai napig vannak országok akik gyarmati adót fizetnek például Franciaországnak, illetve a teljes volt francia gyarmatbirodalom országai a francia bankrendszerre vannak csatlakozva, tehát minden pénzük Franciaországban van. Ezzel szorongatják a töküket, nem a kirobbantott háborúkkal

2023. okt. 28. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 Meton ***** válasza:

22-es, köszönöm a pontosítást. Kicsit belekeveredtél, mert azt írtad, hogy a portugálokkal kötöttek szerződést, azt meg az angol hajóskapitány nem szállt partra. Nem számít, a lényeg, hogy az európaiak részéről nagy kereslet volt a rabszolgákra. Az afrikai népeknek a jobb élet lehetőségét biztosította, így nem kellett földet művelniük, csak néha portyázniuk. Vagyis folyamatosan háborúztak.

Vagy ott van Szomália. Nem rabszolgaság, hanem kalózkodás, de a lényeg ugyanaz. Az európaiak fizetnek azért, hogy hajókat megtámadjanak. Mehetnének földet művelni, de a kalózkodás többet fizet és erről az európaiak tehetnek.

Végil igen, igazad van, hogy a pénzük Franciaországban van, de éppen ez a lényeg. Ezért tehet meg Franciaország bármit. Akár háborút is kirobbant, ha valamelyik frakció kicsit jobban megerősödne. A franciák legfeljebb attól félnek, hogy a gyarmatok egyszer fellázadnak, márpedig ez most nagyon a küszöbön áll. Megjegyzem, Putyinnak határozott álláspontja van a gyarmatokkal kapcsolatban, szóval nagy változásokra lehet számítani. Reméljük, legalább békés lesz, de meglátjuk.

2023. okt. 29. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!