Az eugenetikát miért támogatta Graham Bell, Leonard Darwin (Charles Darwin fia), Winston Churchill, H. G. Wells, G. B. Shaw, Hellen Keller, és Theodore Roosevelt?
There were three conferences prior to WW2. Two of them held in USA.[1]
There, the intelligence of the world discussed how to get rid of the idiots, the mentally ill, and the minorities.
It was supported by people like Graham Bell, Leonard Darwin (the son of Charles Darwin), Winston Churchill, H. G. Wells, G. B. Shaw, Hellen Keller, and Theodore Roosevelt.
This was brought up by defense during the Nuremberg trials. But the winners washed their hands over the entire affair and threw it all on Germany.
Valószínűleg azért, mert az akkori vélekedés azon volt, hogy az intelligencia öröklődik és nem változhat. Volt is ebből némi probléma, kasztráltak pár tízezer embert oktalanul. Gondolom úgy gondolták, hogy így fejlődésre serkenthetik az emberi fajt.
Viszont mára kiderült, hogy ez butaság, sőt inkább a genetikai sokszínűség az amit úgy mond fenn kell tartanunk azért, hogy ne korcsosuljunk.
"Valószínűleg azért, mert az akkori vélekedés azon volt, hogy az intelligencia öröklődik és nem változhat."
Ma is ez lehet a helyzet, legalábbis az esetek többségében biztosan. Buta embereknek buta gyerek születik. Zseniknek a gyerekük is kiemelkedő képességű lesz: akinek a szülei orvosok, annál már eldöntetett, értelmiségi lesz ő maga is, stb.
#4
Bizonyos esetekben lehet tévedés, de nagy tömegekre nézve, általában nem.
A szakértő elmond egy esetet, hogy 11 éves gyerekekkel megírattak annak idején IQ teszteket, akiket aztán megkerestek úgy, hogy eltelt az egész életük. És öregen egy nagyon hasonló eredményt produkáltak.
Azt is elmondja a szakértő, hogy mindegy, hogy egy gyerek milyen iskolába jár, az IQ tesztet nem fogja jobban megírni.
Meg azt is, hogy az evolúció az intelligencia ellen dolgozik, mert az alacsony intelligenciával rendelkező emberek több gyereket vállalnak.
Természetesen arra is van példa, hogy putris családból valaki tudós ember lesz:
De nem ez a nagy átlag. Aki putriba születik, az általában ott is marad.
5
Az evolúció pont, hogy az intellicgenciát hozta elő. Ma pedig már korlátozottan működik az embereken az evolúció. Egyébként az intelligenciának nincs kőbe vésett definíciója. Az IQ teszt pl. a kreativitást nem méri (sőt, egy ideig korrelál a kettő, de egy iq szint fölött ez a korreláció negatív lesz).
Az meg, hogy valaki putris nem jelenti, hogy alacsony az intellogenciája. Ne keverd össze a tanulatlannal.
#5
Jól mondod: hozta (múlt idő). Manapság azonban éppen csökken az emberiség intelligenciája, mert az értelmiségiek kevés gyereket vállalnak, míg a nem intelligens emberek meg többet (általában, kivételek persze vannak). De ezt elmondja a videóban a szakértő.
A jelenségről amúgy film is készült:
"Az meg, hogy valaki putris nem jelenti, hogy alacsony az intellogenciája."
Úgy mondanám: nem mindig. A szakértő azt is elmondja, hogy a jövedelem összefüggésben van az intelligenciával. Tehát aki putriban él, az alacsony (vagy semmilyen) jövedelemmel nem rendelkezik = alacsony IQ.
Természetesen itt sem lehet általánosítani: a szakértő elmondja, hogy nem mondhatjuk valakire, hogy ő azért szegény, mert buta, mert nem biztos, hogy így van.
De általában az szegénység és az alacsony intelligencia összefügg.
Teljesen hülyeség az intelligencia öröklődése. Az IQ teszteket meg úgy korrigálják, hogy mindig 100 legyen az átlag, innentől kezdve meg ember legyen a talpán, aki nem a teszteket csinálja és valóban tudja mi a helyzet.
Az IQ tesztekben amúgy sem hiszek.
Eugenika, vagyis az öröklési tulajdonságok befolyásolásának és emberi fajok "javításának" célja különböző időkben és kontextusokban különféle emberek és csoportok körében különféle okokból szerepelt. Az emberek, akiket említettél, hozzájárultak vagy támogatták az eugenika ötleteit különféle okokból, azonban ezeknek az elképzeléseknek széles skálája létezett, és nem mindig ugyanazt a célt szolgálták.
Graham Bell: Bell a vakuometriát fejlesztette ki, amely egy módszer az érzékszervi fogyatékosságok mértékének mérésére. Az eugenika támogatása cselekedetek nélkül hitelesítő álláspontot.
Leonard Darwin: Charles Darwin fia volt és egy tudós, aki az evolúciós biológia területén dolgozott. Előfordul, hogy támogatta az eugenikát, de nem egyértelmű, hogy mennyire és milyen módon.
Winston Churchill: Churchill híres politikus volt, aki sok különböző nézettel rendelkezett az életében. Néhány esetben támogatta az eugenikát, más esetekben ellenezte.
H. G. Wells: A híres író, aki a tudományos fantasztikus irodalom úttörője volt, egyes műveiben hirdette az eugenikát.
George Bernard Shaw: Az író és drámaíró is támogatta az eugenika nézeteket, és több cikkben és esszében fejtette ki álláspontjait.
Helen Keller: Helen Keller, aki siket-vak volt, az eugenikát néhány esetben támogatta, de később az álláspontjai változhatnak.
Theodore Roosevelt: Az volt a velemenye, hogy a genetikailag vagy rasszilag "gyenge" emberekre való tekintettel be kell tiltani a reprodukciót.
Az eugenika támogatása és gondolkodásmódja az idők függvényében változott. Fontos megérteni, hogy az eugenika gyakran a saját korának társadalmi és tudományos kontextusában került szóba, és nézetei nem mindig egyeztek a mai normákkal vagy értékekkel. Az eugenika elméleteit később sokszor kritizálták és elutasították a diszkriminatív és erőszakos alkalmazásuk miatt, különösen a náci Németországban.
Az említett konferenciák és az eugenika története összetett és sötét fejezeteket tartalmaz, és a történelmi tények és események megértése fontos, hogy elkerüljük hasonló hibák megismétlését a jövőben. Az említett nevek hozzájárultak az eugenika gondolatainak elterjedéséhez, de az eugenika elítélése és elutasítása is része a történelmi és társadalmi fejlődésnek.
7
Generációról generációra nő az átlagos IQ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!