Az uralkodók felsőbbrendű emberek vagy csak erőszakosabbak?
Tehát azok akik valahogy a társadalom élére kerülnek, például királyok, cárok, vallási vezetők, mágnások, oligarchák stb.
Ezek az emberek jók valamiben vagy csak manipulátorok és erőszakosak és azért kerülnek uralkodói pozícióba?
Nyílván jobbak valamiben, mint az átlag. Persze van amikor alkalmatlan ember örökli a kész dolgot, de aki megtervezi mi kell hozzá, össze tapsolja az embereket és eléri célját az jobb, mint aki csak bámészkodik és kifogásokat keres mindenre.
Szóval többségében azok az emberek nem véletlen vannak ott ahol vannak, simán agresszióból még nem készült el semmi. A gorilla is agresszív érted….
Az uralkodók (elnökök, stb...) között is volt/van erőszakos, törtető, aki fegyverrel szerezte meg a hatalmat, békés, aki jogutódlás révén jutott hatalomhoz, kirakatbábok, akiket mások ültettek oda, stb...
Nem lehet általánosítani.
Tekintve hogy emberek között nincs alsóbbrendű-felsőbbrendű viszony, ez nyilván kiesik.
És nagyon sok összetevője van ennek. Például korábban a királyoknak, cároknak stb. elegendő volt, hogy az apjuk az volt, és ők megfeleltek valami szabálynak, például elsőszülött fiuk. Innentől akár vak, süket, béna és tökhülye is lehetett. Más kérdés, meddig.
Meghatározó lehet a politikai berendezkedés és ebből következő szabályok is. De számít az adott társadalom általános mentalitása, azaz egy adott képességű és tudású ember egy társadalomban lehet vezető, egy másikban pedig nem.
Ma egy átlagos demokráciában alapvetően kapcsolatteremtő képesség/tudás kell, ez részben képesség, részben tanulható. És szükséges de nem elégséges feltétel. Kell nagyravágyás (ilyen típusú cél), kell technikai tudás ami szintén képességből + tanult dolgokból áll. És végül kell belső késztetés, ez lesz a mozgatórugó. Mindezekre van egy minimális szint, és azon túl bármi az őrültségig bezárólag.
A történelmi arisztokrácia esetén az uralkodók "felsőbbrendűsége" azt a családi kultúrát (más szavakkal: generációnként átadott, illetve nevelőkkel is bővített pszichokulturális mintákat) jelenti, ami uralkodásra alkalmassá tette őket, persze jó esetben... a kulturális minták ugyanis nemcsak tudást és viselkedésmintákat jelentenek, hanem a Homo sapiens egész személyiségfejlődését az alapoktól meghatározzák. Ezért jelent az életben hatalmas előnyt a mai napig is, ha valaki tényleg "jó családból" származik, és sikerült a magáévá tenni a családi kultúrát.
A fentiek meg nem értéséből alakult ki az a téveszme, hogy az arisztokrácia csupán "születési előjogról" szólt volna, na meg persze az arisztokrácia lezüllése is sok tapasztalati alapot szolgáltatott ehhez az elmúlt századokban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!