Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az Újasszír Birodalom az...

Az Újasszír Birodalom az átlagosnál kegyetlenebb, erőszakosabb, fanatikusabb volt, mint a bukását követő más birodalmak, vagy inkább pont tőlük sajátították el ezek a későbbi szerveződések az erőszak, megfélemlítés és terror politikáját, módszereit?

Figyelt kérdés
Mi erről a témában jártas személyek, történészek, kutatók véleménye?

2021. jún. 16. 18:24
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Én nem vagyok történész, vagy kutató, ezt most leszögezem. Javítsanak ki a magasabb végzettségűek!

Az Újasszír Birodalmat követő erős állam a térségben az Újbabiloni Birodalom volt. (Gyakorlatilag az asszírokat Babilon lázadása döntötte meg. Kb. ugyanazon a területen uralkodtak, Babilon csak nem hódította meg Egyiptomot.)

Nem voltak ők sem jobbak, folytatták az asszír politikát. A Bibliában (tudom, történész szemmel nem hiteles meg egy forrás nem forrás) is Isten büntetéseként jönnek az asszírok. Aztán meg következik a babiloni fogság. Szóval én ez alapján a másodikat mondanám, tőlük sajátította el a többi.

Csakhogy. Ez így csak Asszíria bukását követően Babilonra igaz. II. (Nagy) Kürosz perzsa seregei Kr.e. 539 őszén bevették Babilont. A térség összes - korábban független- állama perzsa kézre került. Egy emberöltő alatt létrejött az Óperzsa Birodalom. Ez másképp működött, mint Babilon és Asszíria.

Kürosz volt az, aki hazaengedte többek közt a zsidókat is Babilonból (megintcsak a Biblia, sorry), és úgy általában türelmes politikát fojtatott, ahogyan utódai is.

A leigázott alattvalóknak nem kellett mást tenniük, mint elfogadni a perzsa nagykirály (és az általa kinevezett satrapa) főségét, illetve befizetni az adót. A zoroasztriánus vallás pedig először az óperzsa időktől nagyjából 1000 évvel később jelent meg először másokat elnyomó, erőszakos vallásként.

Persze azért mégiscsak a legjobb szabadon, voltak is lázadások, de a perzsák törekedtek arra, hogy ne legyenek. Az erősebb identitástudattal rendelkező népek (itt a görögökre gondolok) nyilván jobban lázadtak. Utóbbi nép pedig ráadásul olyan területen élt, ahová addig nem terjeszkedtek ki a despotikus keleti birodalmak, de még egy erős, egyesítő állam sem jött létre. A legalább kis szinten demokratikus berendezkedés is növelhette szabadságvágyukat.

Szóval összegezve, ismereteim szerint az Újasszír Birodalmat követő Újbabiloni Birodalom inkább tanult tőlük, és az asszír módszerek megmaradtak volna, ha nem jönnek a perzsák. Az Óperzsa Birodalom türelmes politikája bizonyult tartósabbnak, a perzsákat felváltó birodalmak is inkább e szellemben uralkodtak még sokáig.

2021. jún. 16. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!