Közgazdaságilag milyen hatása lenne az alapjövedelem bevezetésének?
Katasztrofális.
Alapjövedelem KIZÁRÓLAG úgy működhet, ha valami más elvégzi az emberek helyett a kulimunkákat - ÉS az ember pedig elég jó nevelést kap ahhoz, hogy így is normálisan éljen.
Amennyiben ebből valamelyik nem teljesül, akkor összeomlik a rendszer.
Az ötlet érdekes. A megvalósítás módjától függően sok kimenetele lehet.
Az alap ötlet (az egyik a sok közül), hogy a kormányok sok címszóval osztanak segélyeket. Olcsóbb, ha nem ellenőrizgetnek, hanem mindenkinek osztanak egy kis pénzt, amiből elvegetálni lehet, de elvárt szinten megélni nem.
Ami biztos, azonnal jelentős inflációt gerjesztene.
Csináltak kisebb nagyobb mintaprojekteket. Ezek statisztikai értelemben nagyon kicsi minták voltak. Az eredmények egymásnak ellentmondóak.
A nagy minták tapasztalatai:
Alaszkában osztanak annyi alap jövedelmet, hogy abból pár évente lehet venni egy autót. (az olajkitermelés utáni járadék). Az eredménye határozottan pozitív.
Egy kis indián közösség tagjai hatalmas összegeket kapnak valami kártérítésként. A várható élettartamuk meredeken lecsökkent, mivel nem kényszerülnek dolgozni a mentális állapotuk katasztrofális.
Attól is függ, hogy mikor és hol vezetik be.
Ha már nincsenek sofőrök, eladók, recepciósok, titkárok, adminisztrátorok és szallag munkások, mert átvette az AI és az automatizálás, akkor úgy sincs munka egy csomó embernek.
Olyankor a gdp úgysem az emberek egyszerűbb kétkezi munkájából származik, mindegy, hogy az alsóbb rétegben ki és mennyit dolgozik.
Ellenben jótékonyan hat a gazdaságra, ha ezek az éhes lakhatás nélküli emberek nem vonulnak ki az utcára, hanem tovább vásárolgatnak a és éldegélnek valami alapjövedelmen/segélyen.
Az a baj a közgazdasággal, hogy elavult neoklasszikus elveken alapszik. Minthogy az ember alapjáraton rossz, önző, lusta és, ha lenne alapjövedelem akkor elinnák, eldrogoznák és senki nem dolgozna. Ez már egy tudománytalan laposföld szintű állítás, mert a kisérletek pont az ellentétét mutatták ki, nem drogoztak, nem ittak, egyenesbe jött az életük, ha tömegesen alkalmaznák az alapjövedelmet kisebb lenne a stressz és a depresszió is csökkene. Depressziósoknak nem gyógyszer, hanem több pénz kéne és a mentális betegségnek címkézett állapotuk javulna. Mindenkinek ajánlom a Rutger Bregman Utópia Realistáknak és Emberiség könyvét.
A másik az infláció esete. Nagy tévedés azt hinni, hogy a kenyér ára hirtelen mondjuk 10 ezer forint lenne az alapjövedelem után. A világ vagyonának fele, de az is lehet, hogy több, mint a fele a globális elit 1% kezében van. Ha ezt az irdatlan nagy összeget szétosztanák nem csak a fizetés nőne, de nem lenne infláció. Mivel lenne másabb azt a sok pénzt az elitnél tartani, mint szétosztani és azzal jobban pörgetnék a gazdaságot? Nincs logikája az inflációval való riogatásnak. Nem fogják fel azt, hogy irdatlan nagy mennyiségű pénzről van szó és nem kéne ilyen sokat termelni. A sok termelés növekedés kényszer miatt szívunk a klímaváltozással is. Elég lenne heti 20 vagy 15 órát dolgozni egy héten. Tényleg olvassátok el azt a könyvet amit fentebb írtam és ajánlom a Pogátsa Zoltán közgazdász szociológus új könyveit, a Globális Elitet, Válság és infláció és a fentartható gazdaság vagy összeomlás könyveit.
A neoliberális közgazdaságtannak vannak alternatívái és civilizációs szükség az alternatíva ami, ha nem következik be összeomlunk.
"Ha ezt az irdatlan nagy összeget szétosztanák"
Csak egy érvet mondjál, hogy ezt miért tennék meg?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!