Szerinted mi az a történelemben, ami teljesen másképpen történt mint ahogyan oktatják?
Bizonyára minél régebben történt valami annál inkább nő ennek az esélye.
A legújabb-kori történelembe pedig gyakran belebeszél a politika. (rendszerváltás)
a történelemtudomány is egy tudomány. Feladata, hogy minél pontosabban meg tudják mondani, hogy mi miért történt. Ez a tudomány is fejlődik, változik.
egy példa: most láttam jutu-n egy videjót, ami arról szól, hogy a tatárok betörésekor egyedül a magyar királyság állt ellen. Ez sok szempontból tévedés, így direkt kimondva pedig hazugság. Mégis tolják ezt a kreténséget.
Ha most kifejezetten az oktatás a kérdés, akkor abban nagyon sok az egyszerűsítés. Illetve az egyszerűsítésből adódó félreértés. Pl, mikor dátumokat rendelnek bizonyos hosszabb eseményekhez.
Szokták oktatni 476-ot, mint a Nyugatrómai Birodalom bukásának a dátumát. De ez a valóságban egy évtizedekig, évszázadokig tartó folyamat volt. Az átlag polgár vagy paraszt nem igazán érezte a különbséget 475 és 477 között.
Az ilyen esetekben a folyamatra jellemző legfontosabb esemény dátumát adják meg. A 476-os dátum az az időpont, mikor hivatalosan is nem római került a (nyugat)római birodalom trónjára.
Tehát folyamatok valóban évszázadosak voltak, a minden ország (birodalom) rendelkezik hivatalos politikai állapotokkal (törvényekkel), és ezek többnyire egy adott napon változnak. Itt azon a napon, mikor Odoaker kikiáltotta magát Róma császárának. Ő germán vezér volt.
"A történelmet mindig a győztesek írják."
Ez alapján meg nyilván sok dolog van, ami nem egészen úgy volt, ahogy tanítják.
# 4
IDÉZLEK: "Az ilyen esetekben a folyamatra jellemző legfontosabb esemény dátumát adják meg. A 476-os dátum az az időpont, mikor hivatalosan is nem római került a (nyugat)római birodalom trónjára. Tehát folyamatok valóban évszázadosak voltak, a minden ország (birodalom) rendelkezik hivatalos politikai állapotokkal (törvényekkel), és ezek többnyire egy adott napon változnak. Itt azon a napon, mikor Odoaker kikiáltotta magát Róma császárának. Ő germán vezér volt."
Bocs, de téves, amit írsz.
1.) Odoaker soha nem kiáltotta ki magát a Nyugatrómai Birodalom császárának, a valóságban akkorra a Nyugatrómai Birodalom egyébként már államként összeomlott.
2.) Odoaker a nyugatrómai császári felségjelvényeket egyenesen Bizáncba küldette, Zénón keletrómai császárnak, Ő maga ugyanis nem tartott igényt a császári címre, emellett elismerte a keletrómai császár formális fennhatóságát és magát Zénón alattvalójának tekintette.
Tehát Odoaker sohasem volt császár.
# 5
IDÉZLEK: "szerintem a nemzettudat szempontjából kiemelkedő jelentőségű témák azok, ahol a legtöbb ferdítés előfordul."
EZ IGAZ, CSAK NEM ÚGY, AHOGY TE GONDOLOD.
PÉLDA:
A magyar köztudatban 1526/1541 és 1683 között a magyarok és Magyarország védték a keresztény Európát az Oszmán Birodalomtól.
Csakhogy ez így nem igaz.
Ugyanis legkésőbb 1541-re Magyarország önállóság megszűnt, az ország egyharmada az Oszmán birodalom része (hódoltság), másik egyharmada, Erdély a török vazallus állama.
A "Királyi Magyarország", amely állítólag egymaga védte a keresztény Európát pedig egy európai nagyhatalom, a Habsburg Monarchia része.
A valóságban és egyébként ez a törökök felfogása is, az oszmán európai előrenyomulást nem a magyarok, hanem egy európai nagyhatalom, a Habsburg Monarchia állította meg.
Egyébként a "Királyi Magyarországnak" sem önálló hadserege, sem önálló hadvezetése sem volt, mert a hadügyeket már I. Ferdinánd (1526-1564) uralkodása alatt kőkeményen központosították, és egy összbirodalmi kormányszék, az Udvari Haditanács alá rendelték.
Tehát az a hadsereg, amely 1526/1541 és 1683 között Magyarországon harcolt a török ellen nem egy magyar hadsereg volt, hanem egy Habsburg összbirodalmi hadsereg, melynek állományában persze rengeteg magyar szolgált.
Jellemző, hogy 1541-1683 között a Királyi Magyarország török elleni védelmi költségeinek békeidőben csak 30%-át, háború esetén csak 10%-át fedezték a magyar adóbevételek, ezért békeidőben a védelmi költségek 70%-át, háború esetén pedig a 90%-át kellett kiegészítenie nyugati forrásokból a Habsburg uralkodónak.
Az is mese, hogy nyugatról nem támogatták volna Magyarország török elleni védelmét, hiszen a Német-római Császárságban külön adót szedtek Magyarország védelmére, a birodalmi töröksegélyt (Reichstürkenhilfe).
A török elleni magyarországi végvárvonalat is döntően a Habsburgok, a római pápa, a német rendek és a spanyol király pénzén építették ki.
MÁSIK PÉLDA:
II. Rákóczi Ferenc.
Aki Franciaországban kuplerájtulajdonosként, azaz nagystílű striciként tengette napjait.
Majd ugye Rákóczi a szabadságharc 1711-es bukása után, 1717-ben segített megszervezni a Magyarország elleni "utolsó tatárjárást", amely során az Oszmán Birodalom vazallusa, a Krími Tatár Kánság hordái rázúdultak az országra.
Tehát 1717-ben II. Rákóczi Ferenc erkölcsileg és jogilag is egyértelműen nettó hazaárulást követett el.
Mindezek ellenére II. Rákóczi Ferenc szent emberré van utólag kozmetikázva, holott a valóság teljesen más.
"EZ IGAZ, CSAK NEM ÚGY, AHOGY TE GONDOLOD."
a kisregény végére csak egyetlen kérdés: honnan a tökömből tudod, hogy én hogy gondolom?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!