Magyarországon most mesterséges viharok vannak?
Számolgassunk… Mondjuk egy Magyarország méretű területtel.
Elsőként vegyünk 1 m³ vizet. Ennek a tömege ugye m=1000 kg. A víz párolgáshője – jelöljük most az egyszerűség kedvéért p-vel – p=2257 kJ/kg=2,257*10⁶ J/kg. Tehát ennek az 1 m³ víznek az elpárologtatásához kell:
E = p*m = 2,257*10⁶ * 1000 = 2,257*10⁹ J
energia.
Magyarország teljes éves villamosenergia termelése 2021-ben 448,7 PJ = 4,4487*10¹⁷ J volt. Osztunk–szorzunk, ezzel 197 millió m³ vizet lehetne elpárologtatni.
Magyarország területe kb. 93 000 km², ami ugye 9,3*10¹⁰ m². Ha a fenti 197 millió m³ vizet egyenletesen terítenék szét Magyarország területén – mondjuk eső formájában –, akkor ez 2,119 mm-nyi csapadékot jelentene.
Értsd: Magyarország teljes egész évi villamosenergia termelése annyi víz elpárologtatásához elegendő, amivel az adott évben egyetlenegy alkalommal tudnánk 2 mm-nyi többletcsapadékot okozni.
~ ~ ~
Számolgassunk máshogy. A földfelszín, az óceánok, meg a légkör évente 3,85*10²⁴ J energiát nyel el. Ez melegíti a szárazföldet, óceánokat, vizet párologtat, hozzájárul a légkör mozgási energiájához stb. stb… Röviden ekkora energia formálja a föld időjárását, klímáját. A világ egészének teljes évi energiafogyasztása – nem csak a villamosenergia, hanem mindent együttvéve – a becslések szerint kicsivel 5,6 * 10²⁰ J környékén van. Magyarán az az energia, amit a Földön összességében megtermelünk, az a Napból érkező energiának alig valamivel több, mint 1/7000 része. Ha az összes általunk megtermelt energia egészét csak és kizárólag az időjárás alakítására fordítanánk 100% hatásfokkal, akkor is nüansznyi különbséget jelentene a Nap által végzett munkához képest.
~ ~ ~
Nota bene az ember nem is szokta, nem is tudja azonnali módon érdemben manipulálni az időjárást. Vannak pl. sivatagos területek. Hatalmas előny – anyagi és nem anyagi értelemben – haszon származna abból, ha ezeket termőre lehetne fordítani. Vannak viharok, hurrikánok, árvizek, aszályok, amik óriási károkat okoznak. Mégsem védekezünk érdemben ellenük az időjárás manipulálásával, mert nem vagyunk rá képesek.
Maximum olyanokra vagyunk képesek, hogy lokálisan – egy kis területen – egy felhőben felgyorsítsuk egy kicsit a csapadékképződési folyamatot, és az előbb leadja a csapadékot. Vagy jégesőt tudunk valamennyire megelőzni hasonló módszerrel. De egy ciklont sem gerjeszteni, sem megszüntetni nem tudunk, a lehetőségeinkhez képest ehhez gigászi mennyiségű energiákat kellene megmozgatni, amennyit képtelenek vagyunk megtermelni.
~ ~ ~
Olyan viszont tudunk, hogy növeljük a levegőben pl. az üvegházhatású gázok – elsősorban a CO₂ – mennyiségét. Ehhez is hatalmas erőfeszítés kell, de mivel energiatermelés célzattal hatalmas mennyiségű fosszilis tüzelőanyagot égetünk el, így melléktermékként juttatunk CO₂-t a légkörbe, méghozzá éves szinte gigatonnaszámra. Node a légkör tömege hatalmas, így is kellett száz év, hogy a levegőben a CO₂ 0,03%-ról 0,042%-ra emelkedjen.
Nem tűnik soknak, csakhogy a szén-dioxid üvegházhatású gáz, ami a Napból érkező energia és a Föld által kisugárzott energia mérlegébe szól bele, máshova kerül az a hőmérséklet, ahol a kettő egyensúlyba kerül. Nem sokkal kerül máshova, ha kelvinben fejezzük ki, most annak, hogy 287 K az átlaghőmérséklet vagy 289 K, az nem egy hatalmas különbség. De az élővilág annyira érzékeny egy ilyen 1–2 ˚C-os változásra, hogy a viszonylag rövid idő alatt történő lezajlásának katasztrofális következménye lehet.
De ez nem csak hőmérséklet emelkedéssel jár, hanem más időjárási jelenségekbe is beleszól. Csak úgy józan paraszti ésszel belegondolva, ha magasabb a Föld átlaghőmérséklete – és nem elhanyagolható ez a különbség –, akkor magasabb energia az, ami itt a légkörben kering, és ami alakítja az időjárásunkat. Ez nyilvánvalóan szélsőségesebb időjárási jelenségekhez vezet.
Ilyen értelemben a klíma és az időjárás trendszerű változásának van komolyan vehető mesterséges forrása. De ez nem szándékolt, nem irányított és nem is irányítható, nem lokalizálható és nem azonnali, hanem sok-sok év „áldozatos munkájának” az eredménye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!