Vizsgálják a közösségi média hatását az öngyilkosságok számára?
Az öngyilkosságok száma trendszerűen csökken, az elmúlt 20 évben majdnem a felére esett vissza Magyarországon: [link]
Úgy általában Európában is hasonlóan csökkenő trendet mutat az öngyilkosok aránya. Az USA-ban viszont növekszik, 20 év alatt kb. a másfélszeresére nőtt.
Az egész világon úgy általában – már ahonnan van adat és az amennyire megbízható – az öngyilkosságok száma általában csökken. Lásd: [link]
A közösségi média az USA-ban is, Európában is ugyanúgy jelen van, terjedt az évek során, így józan paraszti ésszel ránézve az adatokra az erősen sejthető, hogy az öngyilkosságok számának alakulásában a közösségi média térnyerése, elterjedése nem játszik meghatározó szerepet.
Nota bene mai értelemben vett közösségi média nagyjából a Facebook óta van – nyilván nem előzmény nélkül –, a Facebook 2004-ben indult, de igazán elterjedtté 2010 után vált. Az öngyilkossági statisztikákban meg nincs szembetűnő változás a trendben 2010 után, a 2010 előtti változásokhoz képest.
Másrészt nehéz igazán jól vizsgálni a témát, mert a világon millió és egy más tényező is folyamatosan változik.
Így aztán annak a vizsgálatnak, amit roppant nehéz is önmagában vizsgálni, és előre borítékolhatóan nem is fog kimutatni gyakorlati jelentőségű összefüggést, abba kevesen fognak belefogni.
Ahogy az előző írja, csaknem lehetetlen elkülöníteni a közösségi média hatását az egyéb tényezőktől.
Persze a fiatalok világnézetét nagyobb részben a közösségi médiák határozzák meg, ezért szinte minden öngyilkosság kapcsolatba hozható ezek hatásával.
Igen, a közösségi média hatása az öngyilkosságokra komolyan vizsgált téma a kutatók és szakértők körében. Több tanulmány és kutatás foglalkozik ezzel a témával, hogy megértsük, milyen hatással van a közösségi média a mentális egészségre és az öngyilkosságokra.
Néhány kutatás arra utal, hogy a túlzott használat vagy a káros közösségi média tapasztalatok összefüggést mutatnak a depresszióval, az alacsonyabb önértékeléssel és az öngyilkossági gondolatokkal. Az online zaklatás, a cyberbullying és a negatív visszajelzések is jelentős pszichológiai stresszt okozhatnak, ami befolyásolhatja a mentális egészséget és az öngyilkossági kockázatot.
Azonban fontos megérteni, hogy a közösségi média nem önmagában okozza az öngyilkosságokat. Az öngyilkosság komplex probléma, amelyet számos tényező befolyásolhat, például a mentális egészség, a szociális környezet, az életkörülmények és az öngyilkosság megelőzésére rendelkezésre álló támogatás és erőforrások.
4
A Chatgpt az válaszolja amire programozták.
És alapvetően nagyon polkorrektre sikeredett az egész kóceráj.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!