Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A nyugati világon kívül...

A nyugati világon kívül hogyan osztják fel a történelmi korokat?

Figyelt kérdés

Nálunk Európában vannak ezek a fogalmak, hogy őskor, ókor, középkor, újkor és modern kor. A korszakhatárok is az európai történelem nagy eseményeihez kötődnek, mert az ókor a Nyugat-Római Birodalom bukásával ér véget, a középkor úgy tudom Amerika 1492-es felfedezésével és az újkor a nagy francia forradalom kitörésével, de nyugaton kijavíthattok, mert nem vagyok történész.

Viszont az érdekelne, hogy más kultúrkörökben, pl Kína, India, arab világ, stb ezek a történelmi korok hogyan néznek ki, mert végülis az ő szempontjukból valószínűleg más események bírnak nagy jelentőséggel és a fejlődési útjuk is más pályán mozgott. Mennyit tanulnak ők Európa történelméről? Mi azért nagyon keveset tanulunk az Európán kívüli világról is, de értelemszerűen a sajátunkon van a fókusz, az ókori görög-római civilizációktól a világháborúkig.



2023. jún. 8. 20:10
 1/8 anonim ***** válasza:
92%

A világtörténelem egységes, ott kb a történészek megegyeztek abban, hogy melyik évszám legyen a korszak-határ.

Pl a Nyugat-Római birodalom bukása nem is köthető egyetlen évszámhoz, az egy hosszú folyamat volt, 476-ban a császárság szűnt meg.


A nemzeti történelmeknél mások a szempontok, ott nem is érdekes, hogy a világ történelme milyen korszakban jár.

Az események a fontosak, amelyeknek hatása volt az adott területen élők történelmére, és a korszakokat foglalják keretbe a történészek, pl uralkodó dinasztiákra bontva azokat.

Lásd, Egyiptom, Kína történelmét, de nem kell messzire menni a magyar történelem is hasonlóan van "felszeletelve".

Vándorlások kora, honfoglalás kora, kalandozások, államalapítás, Árpád házi királyok kora, stb... csak a mi ismert történelmünk porszemnyi azokhoz képest, ahol ismerik évezredekre visszamenőleg a múltat (India, Kína, Egyiptom - az arabok nem, de van némi külső forrásuk a régi időkről)

2023. jún. 8. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
80%
A hinduk több szintű hierarchiára tagolt ciklikus időszemléletet alakítottak ki. Ez tulajdonképpen nem történelmi, hanem bölcseleti és mitológiai konstrukció. A világegyetem teremtése és pusztulása is ciklikus folyamat, amely önmagát örökké ismétli. Az univerzum ideje Brahma, a teremtő életének folyama. Minden kisebb-nagyobb ciklus végén bizonyos mértékű pusztulás megy végbe a lények között. Brahma életének végén a teljes univerzumot Siva átmenetileg megsemmisíti. Ez egy bonyolult bölcseleti rendszer, de bizonyos fogalmai valamelyest a nyugati közgondolkodásba is bekerültek. (Pl. "káli juga", "világ kalpa".) A brahmanok kalendáriuma az időszámítást a jelenlegi kalpa kezdetétől számítja; eszerint 2023-ban 1 955 881 123. évet írjuk.
2023. jún. 8. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
82%

Japánban pl. teljesen máshogy osztják fel a történelmi korszakokat. Pl:Dzsomón-kor, Jajoi-kor, Kofun-kor, Aszuka-kor stb.

[link]

2023. jún. 9. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Relatív. 1 millió évvel ezelőtt az utolsó nagy teremtése előtt űrhajóval utaztak a magyarok ,a zsidó és a gonosz majmok , módjuk utóbbinak csák megnyomtak a gombot. A Zsidónak meg adtak egy programot. Akkor ez milyen kor. Csak a magyaroknak van írásos történelmük, ahoz kell viszonyítani!
2023. jún. 10. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Ez a Japán már úgy is javított.Ha már elküldtem nekik az eredetit akkor még többet akarnak. Ők az alapokat sem értik csak amit osszekapartak azzal pavaskodnak. Hivatalosan Nesze faj.
2023. jún. 10. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
3#minden hazugság.
2023. jún. 10. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 MDaniel98 ***** válasza:

Kínában: A kínai történelmet hagyományosan dinasztiák szerint osztják fel, amelyek az uralkodó családok nevéből származnak. Például az ókori Kínát a Xia, Shang és Zhou dinasztiák határozták meg, míg a középkori Kínát a Tang, Song és Ming dinasztiák uralmával azonosítják.


Indiában: Az indiai történelem szintén dinasztiák szerinti felosztással dolgozik. Például az ókori Indiát a Maurya és Gupta dinasztiák uralják, míg a középkori időszakot a Chola és Mughal dinasztiák határozzák meg.


Kelet-Ázsia: Japánban a történelmi korokat az uralkodók nevei szerint nevezik el. Például az Asuka-kor, Nara-kor és Heian-kor jelentős időszakok Japán történetében.


Közel-Kelet: A Közel-Keleten a történelmi korokat gyakran az uralkodók vagy az uralkodó dinasztiák nevei határozzák meg. Például az ókori Egyiptomban a piramisok korát az Óbirodalomnak, a Napkorong korát az Újbirodalomnak nevezik.

2023. jún. 13. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
0%
7# Az elv is rossz és a többibe is van hiba. Mondjuk egyiptomi nem tudom , hogy tanítják a muszlimok. De szerintem ott úgy kell , hogy Magyar Istenek kora az elozoekrol most ne beszéljünk,után az ősmagyarok kora , vagy gonosz majmok kora.
2023. jún. 13. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!