A nyugati világon kívül hogyan osztják fel a történelmi korokat?
Nálunk Európában vannak ezek a fogalmak, hogy őskor, ókor, középkor, újkor és modern kor. A korszakhatárok is az európai történelem nagy eseményeihez kötődnek, mert az ókor a Nyugat-Római Birodalom bukásával ér véget, a középkor úgy tudom Amerika 1492-es felfedezésével és az újkor a nagy francia forradalom kitörésével, de nyugaton kijavíthattok, mert nem vagyok történész.
Viszont az érdekelne, hogy más kultúrkörökben, pl Kína, India, arab világ, stb ezek a történelmi korok hogyan néznek ki, mert végülis az ő szempontjukból valószínűleg más események bírnak nagy jelentőséggel és a fejlődési útjuk is más pályán mozgott. Mennyit tanulnak ők Európa történelméről? Mi azért nagyon keveset tanulunk az Európán kívüli világról is, de értelemszerűen a sajátunkon van a fókusz, az ókori görög-római civilizációktól a világháborúkig.
A világtörténelem egységes, ott kb a történészek megegyeztek abban, hogy melyik évszám legyen a korszak-határ.
Pl a Nyugat-Római birodalom bukása nem is köthető egyetlen évszámhoz, az egy hosszú folyamat volt, 476-ban a császárság szűnt meg.
A nemzeti történelmeknél mások a szempontok, ott nem is érdekes, hogy a világ történelme milyen korszakban jár.
Az események a fontosak, amelyeknek hatása volt az adott területen élők történelmére, és a korszakokat foglalják keretbe a történészek, pl uralkodó dinasztiákra bontva azokat.
Lásd, Egyiptom, Kína történelmét, de nem kell messzire menni a magyar történelem is hasonlóan van "felszeletelve".
Vándorlások kora, honfoglalás kora, kalandozások, államalapítás, Árpád házi királyok kora, stb... csak a mi ismert történelmünk porszemnyi azokhoz képest, ahol ismerik évezredekre visszamenőleg a múltat (India, Kína, Egyiptom - az arabok nem, de van némi külső forrásuk a régi időkről)
Japánban pl. teljesen máshogy osztják fel a történelmi korszakokat. Pl:Dzsomón-kor, Jajoi-kor, Kofun-kor, Aszuka-kor stb.
Kínában: A kínai történelmet hagyományosan dinasztiák szerint osztják fel, amelyek az uralkodó családok nevéből származnak. Például az ókori Kínát a Xia, Shang és Zhou dinasztiák határozták meg, míg a középkori Kínát a Tang, Song és Ming dinasztiák uralmával azonosítják.
Indiában: Az indiai történelem szintén dinasztiák szerinti felosztással dolgozik. Például az ókori Indiát a Maurya és Gupta dinasztiák uralják, míg a középkori időszakot a Chola és Mughal dinasztiák határozzák meg.
Kelet-Ázsia: Japánban a történelmi korokat az uralkodók nevei szerint nevezik el. Például az Asuka-kor, Nara-kor és Heian-kor jelentős időszakok Japán történetében.
Közel-Kelet: A Közel-Keleten a történelmi korokat gyakran az uralkodók vagy az uralkodó dinasztiák nevei határozzák meg. Például az ókori Egyiptomban a piramisok korát az Óbirodalomnak, a Napkorong korát az Újbirodalomnak nevezik.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!