Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A kapitalizmus csak kapzsivá,...

A kapitalizmus csak kapzsivá, önzővé és materialistává teszi az embereket?

Figyelt kérdés
2023. máj. 19. 08:29
1 2
 1/18 Kólauborkával ***** válasza:
84%

Ez így rendkívül bugyuta állítás.

Azt viszont készséggel aláírom, hogy a kaputalizmus nek fenntartható.

Remélem ez csak egy átmeneti idöszak az emberiség történelmével és egyszer elérjük azt, ami a célje jelenleg pár embernek.

Én részben egyet értek a globalista elvekkel. RÉSZBEN!

2023. máj. 19. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
88%
Az ember alapból önző és kapzsi, ezeknek evolúciós gyökereik vannak. A materialistaság (vallástalanság?) meg jellemzőbb a kommunizmusnak nevezett berendezkedésekre, mint pl. a volt Szovjetunió, Kína, É-Korea, stb.
2023. máj. 19. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
29%

„Senki sem vonja kétségbe, hogy a nyerészkedési vágy, a gyilkos versengés, a munkás kizsákmányolása, a vásárló megtévesztése, az ifjúság megrontása, lénytársaink kínzása, az élővilág elpusztítása rettenetesen rossz dolgok, és hogy aki így cselekszik, az bűnt követ el. Mint ahogy abban is egyetért a vélekedők többsége, hogy ezek azok a tulajdonságok, amelyek a piaci versenygazdaság számára lehetővé teszik a korlátlan növekedés fenntartását; s hogy ez a növekedés az általános jólét, a társadalmi béke és a szabadság egyedüli lehetséges forrása. Tehát a jó cél érdekében, ahogyan azt Keynes professzor, a jóléti közgazdaságtan apostola vallotta, »még egy ideig« rosszat kell cselekednünk. Az ökológiai katasztrófa ennek a veszedelmes nézetnek a következménye. Mert ilyen feneketlen kárt – az emberiségnek, az élővilágnak – ilyen hosszú ideig és ilyen tömeges méretekben csak tiszta lelkiismeretű emberek tudnak okozni, abban a hiszemben, hogy »végső soron« jót tesznek, amikor ártanak.”

[link]

2023. máj. 19. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

2


Az, hogy az ember alapból önző és kapzsi az a kapitalisták konstrukciója.

Az ember olyan amilyennek nevelik. Nyilván a kapitlistáknak fekszik ha ilyenné nevelik az embereket. Mert az ő játékaikat fogják játszani.

2023. máj. 19. 12:09
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

"Az, hogy az ember alapból önző és kapzsi az a kapitalisták konstrukciója."

Ha ez így lenne, akkor nem lennének önző és kapzsi emberek az antikapitalista országokban.

2023. máj. 19. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

"Mindegyik vizsgálat azt tárja fel, hogy az élelem, a lakás és a fizikai biztonság szükségleteinek kielégítésén túl a vagyon növekedése alig jár együtt azzal, hogy az emberek jobban és boldogabbnak érzik magukat. Ennek messzire vezető következményei vannak a materiális értékekre nézve. Először is, amikor az emberek anyagias értékeket követnek és az életüket úgy szervezik meg, hogy az a vagyon és az anyagi javak megszerzéséről szóljon, lényegében csak az idejüket vesztegetik, már ha jobban akarják érezni magukat. Ha ilyen haszontalan életstílusra összpontosítanak, kevés lehetőséget adnak maguknak arra, hogy olyan célokra törekedjenek, amelyek kielégíthetnék a lelki szükségleteiket, és javíthatnák az életük minőségét. […] Hiába sikerült elérni az anyagias értékeket, attól még nem érzi magát jobban az ember, ez pedig azt is jelenti, hogy az ember önbecsülési és kompetenciaszükséglete nem elégül ki."

Tim Kasser: Az anyagiasság súlyos ára

2023. máj. 19. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
72%
Még azok a közgazdászok is, akik elvileg törődnek a fenntarthatósággal, ritkán vannak tisztában azzal, hogy pénzrendszerünk szisztematikusan ösztönöz olyan fenntarthatatlan viselkedési mintákat, amelyek végül az emberiség túlélését is veszélybe sodorhatják ezen a bolygón. A pénzügyi rendszer átalakítása nélkül küzdeni a fenntarthatóságért egy kudarcra ítélt, naiv elképzelés.” Bernard Lietaer: Pénz és fenntarthatóság
2023. máj. 19. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
„Ennek a könyvnek az a célja, hogy segítsen megtalálni az utat a boldog élethez, amely nem méregdrága, nem mérgezi meg vagy pusztítja el a Földet helyrehozhatatlanul.Az olvasó vizsgálja meg a sikerrel és a jó élettel kapcsolatos meggyőződéseit, szokásait és viselkedését. A cél olyan életstratégia kialakítása, amelyben egyszerre kapcsolódunk vágyainkhoz, életélvező énünkhöz, illetve értékeinkhez, morális énünkhöz.” Dr. Lelkes Orsolya: Fenntartható hedonizmus
2023. máj. 19. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
67%
Fura hogy nem tünik föl az elméleted és a valoság közti hatalmas ellent mondás. pl pont a kapitalista országokban vannak a legkissebb társadalmi külömbségek, és a környezet védelemmmel is ezekben az országokban foglalkoznak a legtöbbet.
2023. máj. 19. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

Hát ha ez nekem szólt, kedves 9#, akkor:

A gazdag országok kitelepítik a szennyező iparágakat pl. Kínába, ahol borzalmas kizsákmányolás van. Ez környezeti szinten sem old meg semmit, sőt csak hitegetjük magunkat, hogy minden mehet így tovább, hát van is olyan, hogy környezeti igazságosság...

A bio és a fenntartható között is van ám ellentmondás: a bio mozarella amit elegánsan, finnyásan leveszel a szúpermárket polcáról és közben elalélsz, hogy Te megengedheted magadnak, hogy ilyen tudatos legyél, mert futja, az simán lehet, hogy egy jó minőségű étel, amiben nincs vegyszer. Ez a bio. Ha a termelése közben a világ túl felén a gyerekek napi 12 órában állítják neked elő, és a kész termék körbeutazza világot, akkor az nem fenntartható.

A közgazdaságtan jelenleg érvényben lévő modelljét a 19. században találták ki. Akkor eléggé máshogy modellezték a világot, mint ahogy ma modellezzük, ma mennyivel többet tudunk a rendszerek működéséről, fajtáiról. Ma egy elég másfajta közgazdasági modellt hoznánk létre, mint ahogy létezik is ökológiai közgazdaságtan...

Amúgy ezek nálam okosabb emberektől, kutatócsoportoktól származó idézetek, nem én kis anon találtam ki őket. :-D

Egyenlőtlenség tekintetében ma már nem lehet pusztán országokon belül gondolkodni. De amúgy országokon belül is elég nagy különbségek vannak, ha mondjuk összeveted Ózdot Csillagheggyel.

2023. máj. 19. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!