A mai Oroszországot nagyjából 80-100km választja el Kanadától egy kisebb szakaszon. Hogy lehetséges az, hogy Amerikát csak ilyen későn fedezték fel, és ráadásul az Óceánon, és nem Ázsián keresztül?
Hát ugye ha ránézel a térképre, és csak a színes országpacákat látod, akkor persze érthető a gondolat. Végülis adja magát, hogy mint egy számítógépes játékban, a teljes ország sűrűn lakott és minden csücskön van egy őrtorony.
Csakhogy a valóságban (és itt most főkeg ugye az 1490-es évek valóságáról beszélünk) az a rész nem nagyon volt lakva. Ugye ott csak jég van meg még több jég, ha voltak is ilyen aeszkimó szerű népek is arrafelé, azok el voltak foglalva azzal, hogy nyáron is tél van, és valahogy túl kell élni. Nem pedig az óceán szélén sasoltak, hogy van-e föld a túloldalon.
De ha át is keltek az eszkimókák innen-oda néha esetleg, ez még nem jelenti azt, hogy erről az európaiak és kínaiak tudtak. Nem írta meg az újság, nem jutott el a híre. És ők sem igazán voltak tudatában annak, hogy ők ilyenkor egyik földrészről a másikra mentek át. Számukra ez ugyanolyan volt, mint mikor egyik szigetről átmentek egy másikra.
A vikingek is elmentek Amerikáig, de egyrészt erről ők sem tudtak, nem tudták felmérni ennek lehetőségét, másrészte még Európában sem vált széleskörűen ismertté ez a tény, kb. csak ők maguk tudtak róla, ők is elfeledték.
Még a szovjet időkben volt egy kiállítás a Néprajzi Múzeumban a Földön ma élő primitív kultúrákról, amit megnéztem. Az amazonaszi őserdő kőkorszaki szinten élő bennszülötteire gondoltam, voltak is, de vagy másfél, két-tucat ilyen őskori nép élt a Szovjetunió területén, akiket a ruszkik mellékesen csak némileg gúnyosan 'csukcsáknak' hívtak és ugye pont arrafelé van a Csukcs tenger. A fotókon kívül voltak egészen primitív használati tárgyak is, na szóval a fatörzsből kivájt ladikon még a Balatonon is csak közvetlenül a part mentén merészkedett volna csak a legvakmerőbb ember is hajókázni, de inkább csak a part mentén pecázgattak.
A pár tucat fős kis falvacskák elszórtan néhány száz km-re fekszenek ott egymástól és semmi oka nincs az embernek feltételezni, hogy azóta valamit is változott a helyzet. Az ott lakók nincsenek nyilvántartásba véve, ma sem járnak iskolába, nem használnak fémeket, műanyagot, nincs áram sem, hanem úgy élnek, mint sok-sok évezreddel korábban.
Egyszerűen nincs és soha nem is volt olyan eszközük, amivel akkora nyílt vízen közlekedhettek volna, máshonnan meg egyszerűen akkoriban nem jutott oda el ember, ma is ritkaság. háborítatlanul éli őskori életét továbbra is a fél Európa nagyságú területen pár száz, pár ezer ember.
- lakatlan terület volt
- nem volt gazdasági érdek (ugye Kolombuszék új kereskedelmi útvonolat akartak találni, mert az Oszmán Birodalom elállta a Selyem-utat)
- nem volt meg az eszköztár
- nem volt meg az emberi erőforrás (mind kétkezi, mind szakmai)
- nem volt meg az anyagi erőforrás (sem élelmiszer-ellátás, sem az épitőanyag-ellátás nem volt ott megoldott)
De jó kis alternatív történelem lenne.:)
Rossz az éghajlat arrafelé, és az oroszok is későn értek oda. Igaz, hogy ha már odaértek, akkor tovább is mentek Alaszkába.
Korábban egyik fejlett államnak sem kellett az a terület az éghajlat miatt, ahonnan csak 100 km Alaszka.
A kínaiak egy időben jártak felfedező utakra, aztán a császár úgy döntött, hogy véget vet ennek, és ezért nem telepedtek meg Amerika nyugati partjain (nem Alaszkában, hanem délebbre).
Kedves kérdező!
Amerika felfed: 1492.
Szibéria orosz meghódításának kezdete: 1580.
Kelet-Szibéria csak 1689-re került orosz uralom alá. Azaz majd két évszázaddal Kolumbusz után jutottak az oroszok Szibérián át Amerika közelébe.
Kamcsatkát pedig 1825-re foglalták el az oroszok.
Javítok.
Kamcsatkát 1725-re foglalták el az oroszok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!