Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi volt az oka annak, hogy az...

Mi volt az oka annak, hogy az ókor nagy világhódítói közül egyik sem próbálta meghódítani Skandináviát, és a hunokon kívül egy sem próbálta uralma alá hajtani a mai Magyarországnál északabbra fekvő területeket?

Figyelt kérdés

Mi vette rá pl. Nagy Sándort arra, hogy a jól megszervezett birodalmak ellen indítson hadat, a Makedóniától északabbra fekvő területek ellen? Sokkal egyszerűbben tudott volna területeket hódítani, és ezek a területek is bővelkedtek minden jóban (pl. aranybányákban is), miért érdekelte jobban pl. Perzsia, mint a mai Lengyelország területei? Egyáltalán mi volt ezeken a területeken (a mai Magyarországnál északabbra lévő területeken, beleértve Skandináviát is), ami miatt az összes világhódító másfelé vitte a hadait?



Nagy Sándor birodalma:

[link]


Perzsia:

[link]


Római Birodalom:

[link]


Hun Birodalom:

[link]


2023. febr. 23. 01:17
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%
Amiket a többiek írtak. + azt se felejtsük el, hogy azon a területen szkíta törzsek éltek, akiknek sok vagyonuk nem volt, cserébe komoly seregekkel rendelkeztek. Tehát úgymond a semmiért (csak a földért) háborúzni nem érte volna meg. A hunokkal más volt a helyzet. Ők addigra a keleti szkíta törzseket már asszimilálták, és ahogy jöttek nyugatra, úgy a nyugati szkítákat is.
2023. febr. 23. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
58%

Igazából a hunok sem mentek annyira északra. Valamiért nagyon elterjedt szokás fél világra kiterjedő hun birodalmakat ábrázolni, de a reális kiterjedése az kb. ez lehetett:

[link]


Látod, hogy a Kárpátoktól északra ők sem igen terjeszkedtek, a mai Lengyelország és Németország javarésze nem tartozott alájuk és Ukrajna területének úgy felerésze sem, a Baltikum és Skandinávia meg aztán pláne nem. Az a terület nem is igazán volt alkalmas lovasnomád hódítóknak lévén, hogy nagyjából Európa északi fele egy egybefüggő és ritkán lakott erdőség volt.

2023. febr. 24. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 hollófernyiges ***** válasza:
59%
A térképből látszik hogy maguk a hunok csak a Kárpát-medencében, meg a Kárpátoktól keletre telepedtek meg, a többi mind germán vazallus volt.
2023. febr. 24. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

Inkább fogalmazzunk úgy, hogy nem tudjuk mekkora volt a birodalom.


Ha kizárólagosan Attila központi szállásterületét nézzük, akkor az a Kárpát-medence keleti részén, az Alföldön volt. De ez csupán a központja volt a birodalomnak, ami elhúzódhatott akár a Kaszpi-tengerig is, ezt senki sem tudja.


Az a történelemtudomány mai álláspontja szerint kijelenthető, hogy az európai és a közép-ázsiai hunok egyazon nép, az pedig valószínűsíthető, hogy a hunok ősei a kínaiak által hsziungnuknak nevezett nép volt. A hunok bár kevesebben voltak, de elitként uralkodtak egy hatalmas szkíta néptömeg felett. Amikor a hsziungnuk Mao-tun uralkodása alatt elkezdtek terjeszkedni nyugat felé, minden proto-mongol, proto-türk és szkíta népet az uralmuk alá hajtottak. Persze a birodalom határai folyamatosan változtak, de ezek a népek képletesen mind hunná váltak.

2023. febr. 24. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 UlfOrmson ***** válasza:
100%
#13: A régészeti leletek alapján egyre valószínűbb, hogy a hunok esetében nem beszélhetünk tömeges beköltözésről, csak katonailag megszállták a Kárpát-medencét (klasszikusan hunnak mondható női temetkezések nincsenek)
2023. febr. 24. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 hollófernyiges ***** válasza:
100%

"ezek a népek képletesen mind hunná váltak"


Azért Mao-tun és a hunok európai megjelenése között volt egy bő ötszáz év, ami alatt történtek dolgok, például a hsziungnu birodalom előbb kettészakadása, majd teljes összeomlása. Attila idejében keleten már teljesen kínai (illetve hszienpej) uralom alá kerültek a maradék hsziungnuk, akkoriban már ugyanúgy nem volt divatos hsziungnuknak hívni magad, mint Attila halála után hunnak.

2023. febr. 24. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
Igen. És ezalatt az 500 év alatt mint ahogy egy nomád néphez illik, vándoroltak. Ez esetben nyugat felé. Egy nomád nép esetében teljesen más birodalomról beszélni, mint egy letelepedett nép esetében. A hunoknál (és minden más nomád népnél) ha nagyon szigorúan vesszük, nem is beszélhetünk birodalmakról. Voltak bizonyos szállásterületek, amik között vándorolt a nép, és ahogy UlfOrmson is mondja, az ettől távoleső területeket szinte kizárólag csak katonailag hajtották az uralmuk alá, akik ha behódoltak az egy részévé váltak (persze csak ideig-óráig, mert amint meggyengült a hódítók helyzete, fellázadtak ellenük). Erre remek példa az európai hunok, akik a behódoló germán törzseket nem bántották, a többit maguk előtt űzték. A másik pedig a rablóhadjáratok voltak. Ezt is sok nomád nép csinálta, mint pl. a magyarok is, amit mi finomítva kalandozásoknak nevezünk.
2023. febr. 24. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 kürasszír ***** válasza:

# 9


IDÉZLEK: "Tiberius két évtizedes uralkodása alatt egyetlen háborút sem indított, nem csak a germánokat hanyagolta, hanem semerre sem terjeszkedett és ezt csak részlegesen magyarázza hogy a 20-as évek közepétől megcsömörlött a politikától és visszavonult Caprira."


Dehogynem indított támadó háborút Tiberius, méghozzá éppen a germánok ellen.


Kr.u. 14-ben meghalt Augustus császár.


Tiberius, az új császár parancsára 8 legio (1; 2; 5; 13; 14; 16; 20; 21.)

bevetésével egy nagyszabású római hadjárat indult a Rajna és az Elba közti Germania ellen, Germanicus Julius Caesar (Claudius császár bátyja, Caligula császár apja, Nero császár nagyapja) főparancsnoksága alatt.


Germanicus Julius Caesar Kr.u. 16-ban előbb Idistaviso-nál, majd az Angrivariusi falnál mért döntő vereséget a Varus legióit Kr.u. 9-ben megsemmisítő germán törzsekre.


Miután a katonai veszélyt jelentő germán törzseket Tiberius parancsára szétverték, a császár a jól védhető Rajnánál jelölte ki a Római Birodalom határát.

2023. febr. 24. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 hollófernyiges ***** válasza:
Oké, túlzás elvárni hogy minden hozzászóló végig kövesse az összes kommentet egy kérdés alatt, de itt most a Germanicus halála _utáni_ időszakról beszélünk.
2023. febr. 25. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!