2000 évvel ezelőtt Pannonia (a mai Dunántúl) területét milyen mértékben népesítették be római telepesek, illetve mekkora lehetett a római hódítás előttről való népesség számaránya?
A provinciákon kevés itáliai lakott, meg hát egy kis városállam, vagy akár Itália nem tudta volna benépesíteni egész Európát. Ez változó létszám volt, de csak pár százalék, akiket telepesekként küldtek a provinciákra, akik katonákból és hivatalnokokból álltak. Ennek megfelelően katonai helyőrségeket, táborokat, őrtornyokat és efféléket létesítettek.
Viszont a határokon voltak a hadseregeknek a 90%-a, tehát itt is több katona tartózkodott, mint a birodalomban beljebb. Ez Pannoniában 36 500 fő (2. századi adat). Ugyanígy mellékesen Romániában is nyilván nagyobb volt a katonaság létszáma (a Magyarországihoz hasonló), mint a Birodalom belterületein egyébként (ez csak kapcsolódóan a román kérdéskörhöz - ha ez érdekes lenne).
Voltak vegyes házasságok az arisztokraták köreiben, de az sem volt azért valami óriási létszám. A késői időkben rómaiak letelepedtek a provinciákon, ami némi létszám növekedést is jelentett a populáción belül.
Talán még egy kis adalék a kérdésedhez a változó százalékos arányok kapcsán.
A légiós katonák leszerelésük után választhattak a gyarmati földosztás és pénzbeli kifizetés között, ezért valamennyi veterán légiós letelepedett ott ahol szolgált. Nyilvánvalóan ki is alakultak a helyi nőkkel közelebbi kapcsolatok már a szolgálatuk ideje alatt is - erre utal (erről nem olvastam csak nyilvánvaló), szóval erre utal ami viszont biztos, hogy a légiósoknak a katonai szolgálat alatt tilos volt a helyiekkel házasodni.
A veteránok egy része letelepült mert megszokták a szolgálati helyüket, kaptak földet, előnyös jogi helyzetük is volt a szolgálati helyükön a helyi népekkel szemben és nyilván voltak esetek, amikor a pár már várta a leszerelést, hogy összeházasodhassanak. Voltak akik a kifizetést választották és Itáliában vásároltak földet, vagy kezdtek vállalkozásba.
Ez azért lényeges, mert Augustus római császár a "Res gestae divi Augusti"-ban ezt írja:
(A 25–33 rész leírja a katona tetteit, és, hogy hogyan kötött szövetséget más nemzetekkel.)
"30. A pannóniai lakosság , akikhez a római nép hadserege soha nem közeledett fejedelemségem előtt, ..."
Gondolom a pannóniai lakosság és a római nem jöttek be egymásnak. Ez látszik ebből. Persze ez még nem ad számszerű százalékos arányt a Pannóniában letelepedő veteránokra.
És van még egy adat, a polgárság aránya, amiről már van kutatás. És általában a római polgárjogot nagyon kevesen kapták meg Rómán és Itálián kívül. Ami a római gyarmati letelepedésekre és az úgynevezett romanizációs törekvések sikertelenségére is rámutat.
- Róma 55%
- Olaszország 70%
- Spanyolország és Gallia 10%
- Más nyugati tartományok 3%
- Görögország és Kis-Ázsia 3%
- Észak-afrikai tartományok 2%
- Más keleti tartományok 1%
Pannónia az 1%-ban van, ami nem sok.
Összességében Pannóniában állomásozott 36 500 fő légiós (+ a hivatalnokok), akik mindannyian nyilván nem telepedtek le, mivel a római veteránok az állampolgárságukkal növelték volna az állampolgárok arányát. Tehát nagyobb lenne a római polgárok aránya.
Mellékesen Pannonia az nem csak a Dunántúl területe volt. Nagyjából Pannonia provincia felét tette ki a mai Magyarország nyugati része.
---
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!