Mi volt az oka annak, hogy az ókor nagy világhódítói közül egyik sem próbálta meghódítani Skandináviát, és a hunokon kívül egy sem próbálta uralma alá hajtani a mai Magyarországnál északabbra fekvő területeket?
Mi vette rá pl. Nagy Sándort arra, hogy a jól megszervezett birodalmak ellen indítson hadat, a Makedóniától északabbra fekvő területek ellen? Sokkal egyszerűbben tudott volna területeket hódítani, és ezek a területek is bővelkedtek minden jóban (pl. aranybányákban is), miért érdekelte jobban pl. Perzsia, mint a mai Lengyelország területei? Egyáltalán mi volt ezeken a területeken (a mai Magyarországnál északabbra lévő területeken, beleértve Skandináviát is), ami miatt az összes világhódító másfelé vitte a hadait?
Nagy Sándor birodalma:
Perzsia:
Római Birodalom:
Hun Birodalom:
Mondjuk az, hogy pl. én itt -18 fokban caplattam ma, míg Mo. területén tízenvalamennyi lehetett?
Nem mindenki szereti, ha befagy a hátsója. Mediterrán hódítók különösen nem.
A következő okok miatt:
1. Messze van, odáig el kell jutni. Utánpótlási útvonalak, harcias népeken kell túljutni, satöbbi.
2. Az időjárás. A mediterrán hadseregek pedig nem voltak jól ellátva meleg holmival.
3. Egy ókori hódító a következőkre hajthatott: termőföld, rabszolga. Az éghajlat miatt nem sok minden terem meg északon, például szőlőt, búzát sem lehet termeszteni. Ritkán lakott területek, a foglyok száma is alacsony lenne.
Ha te Nagy Sándor lennél akkor Indiát hódítanád meg inkább, ahol a királyok kincstáraiban halomban áll az arany és a drágakő és a nagyvárosokat könnyű adóztatni, vagy északra mennél, ahol koszos rabszolgákon és pár medvebőrön kívül más zsákmányra nincs esély?
Ami a kérdés második felét illeti, ez így nem igaz, Róma egy hajszálra volt attól, hogy a ma Németországban újlatin nyelvet beszéljenek. Ezt hajszálat Tiberius óvatosságának hívják. Augustus mostohafia, Drusus meghódította egész Germaniát az Elbáig Caesar galliai receptjét követve (járj fel-alá és verd be az arcát mindenkinek, aki csúnyán néz rád), csak aztán egy balesetben meghalt és a provincia megszervezését arra a Varusra bízták, aki már mutatott határozottságot adminisztratív ügyekben (egyszer négyezer lázadó zsidót feszített keresztre), de katonai ügyekben nulla volt és a teutoburgi katasztrófában mind a három légióját elvesztette. Drusus fia, Germanicus így is folytatta a munkát, végigpofozta a germánokat és visszaszerezte a három légió hadijelvényét, de aztán gyanús körülmények között ő is meghalt és ezután Tiberius már nem akart egy népszerű hadvezért riválisnak és leállította ezt a hódítósdit.
# 5
Tiberius egy megfontolt uralkodó volt, Varus teutonburgi veresége után a római megrtorló hadjáratok feldúlták a Rajna és az Elba közti Germániát, a római seregek sorozatos győzelmeket arattak.
Tiberius azonban úgy látta, nem éri meg az erőforrásokat a germánokra pazarolni, és a Rajna jobban védhető határ lenne.
Egyébkent Tiberius császár volt Róma egyik legnagyobb germánverő hadvezére, akitől rettegtek a germán törzsek.
Kedves kérdező!
A mediterrán térség és a mesés kelet volt az akkori világ leggazdagabb, legfejlettebb, legműveltebb, legnépesebb területe. Ezért vonzotta a hódítókat.
Skandinávia ugyanakkor egy koldusszegény, elmaradott peremvidéknek számított.
#7
Tiberius két évtizedes uralkodása alatt egyetlen háborút sem indított, nem csak a germánokat hanyagolta, hanem semerre sem terjeszkedett és ezt csak részlegesen magyarázza hogy a 20-as évek közepétől megcsömörlött a politikától és visszavonult Caprira.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!