A jövőben csak a köztársasági államforma fog létezni?
#7 Valóban köztársasági alapelveken működnek, a népfelség, a hatalommegosztás, a fékek és ellensúlyok, a tisztségek leválthatósága, de főleg a nép hozzáállása miatt ez a köztársasági állapot valóság is.
Annyit viszont érdemes megjegyezni, hogy a köztársaságon belül a prezidenciális és a parlamentáris kormányforma (ezeknek a gyökere a 17.-18. századi brit monarchia) megteremtheti annak a puszta lehetőségét (ha a nép nem áll ellen), hogy a tényleges hatalom - köztársasági díszletek között - egy kézben összpontosuljon anélkül, hogy az egyszemélyi vezető az uralmát monarchiaként intézményesítené.
A régi, pre-modern hagyományú köztársaságok túlnyomó részében a főhatalmat mindig legalább két egyenrangú személy vagy egy kollegiális testület gyakorolta. Ennek két demokratikus, modern változata San Marino és Svájc.
Mondjuk úgy, hogy elképzelhető társadalmi berendezkedésben visszalépés, de hosszútávon aligha kivitelezhető. Az egyetlen furcsa kivétel ez alól Észak-Korea. Érthetetlen, ami ott zajlik és mégis működik valahogyan. DE! Észak-Korea is köztársaság:) Mondjuk csak formálisan.
A társadalmi formák azért fejlődnek, mert mindig sikerül hatékonyabb rendszereket létrehozni, mint korábban.
A királyság azért bukott el (a klasszikus abszolút monarchiára gondolok), mert egy ember nagyon sok hibával tud kormányozni. Hiába a mindent legyűrő propaganda még Sztálin után is kellett egy lazább időszak, mert az embereket nagyon megviselte ez az időszak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!