Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A jövőben csak a köztársasági...

A jövőben csak a köztársasági államforma fog létezni?

Figyelt kérdés

2023. febr. 16. 15:08
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
88%
Erre tart a fejlődés, mert a köztársaság valamivel modernebb berendezkedés, mint a monarchia.
2023. febr. 16. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
A tradicionális, öröklésen és szakralitáson alapuló egyszemélyes hatalomgyakorlás lehet, hogy nem fog létezni, de az egyszemélyes hatalomgyakorlás különböző formái biztosan létezni fognak.
2023. febr. 16. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
69%

Nem kijelenthető, hogy a fejlődés abba az irányba tartana, még a demokráciákba sem.

Sok államban van elnöki rendszer, ami szintén monarchia, csak nem örökletes úton választanak királyt.

Az USA, Németország sem köztársasági formában működik, Franciaországban is félelnöki rendszer van és nem látszódik semmi, ami arra utalna, hogy változtatni szeretnének az államvezetésük módján.

Szándékosan csak a nyugati demokrácia vezető hatalmait hoztam példának, ki lehet egészíteni még azokkal a demokratikus országokkal, ahol király, királynő az államfő, és meg lehet lepődni, hogy sokkal több a monarchia, mint a köztársasági államforma.

2023. febr. 16. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
#3 Igen. A klasszikus, definíció szerinti köztársaság (közjóra irányuló, sok tisztviselő által gyakorolt, kollegiális hatalomgyakorlás) mintapéldája inkább a direktoriális köztársaság (Svájc).
2023. febr. 16. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
82%
Remélem hogy nem és kitalálnak valami jobbat.
2023. febr. 16. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Bármi történhet, akár a császárság is visszajöhet, ha úgy alakulnak a dolgok. A köztársasági berendezés pedig egyáltalán nem valami 19. századi találmány, létezett az már a Római Császárság előtt is, ahogy a demokráciát sem a jenkik fedezték fel, miután vízbe öntötték az angolok teáját.
2023. febr. 16. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
59%

Az USA és Németország teljes mértékben köztársasági elveken működik. A hatalomgyakorlás megosztott, a társadalom széles rétegei képviselve vannak, célja a közjó elérése és fenntartása, a demokrácia elveinek betartása (szabadság, testvériség, egyenlőség). Ilyen alapon mindegy minek hívjuk, köztársaságként viselkedik. Franciaország meg pláne. A legtöbb demokratikus berendezkedésű ország köztársaság. Még Magyarország is köztársaság volt a szocialista proletárdiktatúra idején. Ezt igazították most ki. Egyre kevésbé beszélnek róla, a hatalomgyakorlás módja pedig egyértelműen diktatórikus, amennyiben magasan tesz az emberek érdekeire és eltörölte a népképviseletet.


A monarchikus rendszerek többnyire csak formálisak, azaz a király/királynő nem gyakorol számottevő hatalmat. Inkább a köztársasági elnök szerepét tölti be, de még azt sem. Hollandia, a skandínáv államok, Belgium, az európai miniállamok mind demokratikus népképviselet alapján működnek és nem monarchkius az állam vezetése.

2023. febr. 16. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 NTBS ***** válasza:
62%
Nem. Néhány országban megmarad a monarchia.
2023. febr. 16. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
nyilván lesznek tényleges monarchiák.
2023. febr. 16. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
81%

#6 voltam:

Azért írtam azt, amit írtam, mert a történelmet nem lehet előre megjósolni. Biztos vagyok abban, hogy a XIX. század végén sem sejtették azt, hogy alig 30-40 éven belül kisebbségben fognak kerülni a királyságok a köztársaságokkal szemben. A jövőben bármi, és az ellenkezője is előfordulhat. Simán előfordulhat az, hogy történik egy világégés, aminek következményeként néhány élelmes gazfickó veszi a kezébe a hatalmat, akik szép lassan királysággá/császársággá formálják a jelenlegi országokat, a cinkosaikat pedig megteszik nemeseknek, mindezt úgy, hogy senki se tudja őket megakadályozni. Akár a nemes-jobbágy rendszer is létrejöhet a múltban, és a rabszolgaság.


A jövőre vonatkozó kérdéseket éppen annyira utálom, mint a "mi lett volna, ha..." kérdéseket.

2023. febr. 16. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!