Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Római Birodalom (több évszázad...

Római Birodalom (több évszázados fennállása alatt) mennyire aknázta ki az általa uralt területek természeti erőforrásait?

Figyelt kérdés

2023. jan. 10. 19:09
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Magához képest elég szépen


De a mai Olaszország valószínűleg egy év alatt több erőforrást használ el mint annó a Római birodalom az évszázadok alatt

2023. jan. 10. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Azt figyelembe kell venni, hogy a császárkor kezdetekor a becslések szerint az egész bolygó lakossága, vagyis az emberiség létszáma 150 millió fő alatt volt.

A Római Birodalom polgárainak száma ekkor ötmillió fő lehetett, rabszolga ennek durván a harmada és voltak még ezenkívül olyan általában frissen elfoglalt városok, amelyek még nem nyerték el a polgárjogot.

Ehhez azért már kellett bányászati tevékenység, de ekkor még elég sok helyen léteztek külszíni fejtéssel kiaknázható ásványkincsek és azokat zömmel ki is termelték.

Érdekességként megemlítem, hogy a honfoglaló magyarok fejlett vaskultúrával rendelkeztek, számos mai helységnév árulkodik erről, a vasvárak, vagy amiben a vas egyáltalán szerepel, például Vonyarcvashegy, ám a vasbányák többnyire régen kimerültek, már csak a nevük utal rá a korábbi lázas tevékenységre.

A manapság használatos bányákról sejtelmük sem volt, vagy ha igen, az számukra elérhetetlen volt.

2023. jan. 11. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 hollófernyiges ***** válasza:
100%

"A Római Birodalom polgárainak száma ekkor ötmillió fő lehetett"


Úgy érted ötvenmillió (alsó hangon). Egyedül Rómának egymillió lakosa volt.


[link]

2023. jan. 11. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A római polgárokat a censorok, később a császárok több ízben összeíratták; Augustus síremlékének feliratából tudjuk, hogy i. sz. 14-ben 4 937 000 felnőtt római polgár élt és ebbe beletartoztak a házastársak, meg a felnőtt gyerekek is.

Ezen kívül voltak akik még nem kaptak polgárjogot, akiknek a számát több helyről, vagy közvetve lehet megbecsülni, például a kiosztott gabona mennyiségéből.

2023. jan. 11. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Aztán az egymillió lakos Rómának a fénykorában volt, nagyjából Traianus császár korában.

Néróig, vagyis a nagy tűzvészig Róma központi része a szűk, sikátoros ősi város toldozott, foldozott öröksége volt, csak a külterületek épülhettek valamennyire, de oda meg nem is nagyon akartak impozáns épületeket emelni, csak kivételesen.

A Birodalmi fővárost Néró alapozta meg, az ősi családoktól megvette, vagy elkobozta leégett telkeiket és gigászi összegeket költött a széles sugárutak, impozáns épületek kialakítására, mindenhonnan pénzt facsart ki erre a célra és még a gazdagokat is súlyosan megadóztatta, ezért utálták elsősorban és esküdtek össze ellene a patríciusok, majd az utódai fejezték be a hatalmas birodalomhoz méltó főváros felépítését.

A császárkor kezdetén Róma még messze nem volt egymilliós, egy-kétszázezer lakója volt talán, bár akkori viszonylatban az is lenyűgöző.

2023. jan. 11. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 hollófernyiges ***** válasza:
100%

"i. sz. 14-ben 4 937 000 felnőtt római polgár élt és ebbe beletartoztak a házastársak, meg a felnőtt gyerekek is."


Vagyis csak az itáliaiak (kivéve a gyerekeket, a rabszolgákat és idegeneket, amivel máris duplázható a létszám), mert a provinciák lakosai csak kétszáz évvel később kaptak polgárjogot.

2023. jan. 11. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
57%
Igen, tízmilliós lehetett ekkor a lakossága a birodalomnak, az ötven millió az jóval későbbi adat és az közismert, hogy a császárkor egy népességrobbanást hozott a Római Birodalomban. Tacitus későbbi közlése szerint Claudius császár alatt már 5 984 000 főre emelkedett a lakosság száma kb három évtized alatt.
2023. jan. 11. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 TappancsMancs ***** válasza:
57%

A mai ipari bányászati technológia lényegesen nyagobb mennyiséget termel ki azonos idő alatt, mint ami akár a Római Birodalom idejében termelt ki az európai lakosság, vagy akár maga Róma, de akár más ókori államok is. Nem tudom készült-e egyáltalán a mai kitermelés és felhasználás adatolásához hasonló részletességgel lebontva kimutatás erről, de viszonyításnak itt egy mai diagram. Ebből akár saccra visszavezetve is láthatod, hogy nyilvánvalóan nem tudták kitermelni a nyersanyagok java részét sem.


Globális anyagkitermelés milliárd tonnában

1900-2005

[link]


Szóval maradt azért bőven - nem tudom a kérdést erre értetted-e.


Olaszország és főként Közép-Olaszország maga nem volt gazdag fémércekben és az ércek a természetből adódóan nem is lehetnek azonos mértékben mindenhol jelen, ezért kereskedelmet is kellett folytatniuk. Néhány részlet ha neked fontos...

Spanyolország: arany, ezüst, réz, ón, ólom.

Nagy-Britannia: vas, ólom, ón.

Kelet-Európa: arany, vas.


Európa területén mindenfelé folytattak bányászati tevékenységet ami a Római Birodalom idejében jelentősen megnőtt. Egyes ércek esetében a Római Birodalom kitermelése meghaladta a középkori szintet is, amit csak az iparosodás után léptek túl. Ilyen volt az ezüst bányászat ami az ólom kitermelés mellékterméke. Gondolom a rómaiak ólom használatáról már hallottál.


A hanyatlás időszakában már a kitermelés is visszaesett és kihatott az iparágakra is az alapanyag hiány.


Egy térkép a római kori bányászatról.

jelmagyarázat:

C réz, G arany, I vas, SL ezüst és ólom, T ón.

[link]

( [link]


Talán a római polgárjoghoz és az azzal nem keverendő lakossághoz némi pontosítás... A közismert római polgárjogot valójában nagyon kevesen kapták meg és még Rómában sem érte el a 100%-ot, nemhogy máshol.


Az állampolgárság becsült megoszlása a Római Birodalomban

Róma: 55%

Olaszország (Itália): 70%

Spanyolország és Gallia: 10%

Más nyugati tartományok: 3%

Görögország és Kis-Ázsia: 3%

Észak-afrikai tartományok: 2%

Más keleti tartományok: 1%

( [link]


Talán érdekes lehet, hogy a világ legrégebbi arany tárgyait nem a Közel-Keleten találták, és nem Egyiptomban és nem is Sumer, és nem is Nyugat-Európában, hanem itt, tőlünk délre Bulgáriában. Az i.e. 4500-ból való. :) Időbeli elhelyezéshez a legrégebbi egyiptomi piramis az Dzsoser piramisa az i.e. 2600 körül építették.


A Várnai Régészeti Múzeumban vannak az arany tárgyak kiállítva.

[link]

[link]

[link]

[link]


[link]

[link]

[link]


---

Némi gyors link ha még kellene valami részlet:

[link]

[link]

[link]

[link]

2023. jan. 11. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 hollófernyiges ***** válasza:
100%

"tízmilliós lehetett ekkor a lakossága a birodalomnak"


Még egyszer: 5 millióan voltak a megszámolt római polgárok a szóban forgó időszakban. Ehhez hozzájönnek Itáliában a rabszolgák, a nők, a gyerekek, a betelepült idegenek, plusz az összes provincia (köztük kimondottan népesek, mint mondjuk Egyiptom, Szíria, Kis-Ázsia, Görögország, Hispánia) népessége. AZ ötvenmillió eléggé óvatos becslés.

2023. jan. 11. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Bocsi csak szerintem valami nincs tisztázva itt a népességnél és mintha keverednének a módszertani fogalmak, pedig jók azok a számok mind.

Más a:

- a birodalom teljes népessége a népcsoportok lakosaival együtt

- Itália népessége Rómával együtt

- a római vagy itáliai származásúak népessége (részben kitelepültek)

- a római polgárjogot megkapók népessége

Ezek keverednek szerintem az amúgy jó népességi létszámok mellett.


A Római Birodalom teljes népességében benne vannak a nem itáliai származásúak ami a helyi népcsoportok létszáma. A birodalomban Itáliából és Rómából az itáliai származásúak részben áttelepültek a provinciákra, mint hivatalnokok és katonák. Római és itáliai származásúak azok egy kis százalékban a birodalom egész területén voltak. És megint más a római polgárjog jogilag megkapók száma és jelenlétük számai a birodalom területén.


Itt egy teljes birodalmi népességi adat, amiben nem csak az itáliai származásúak vannak benne, hanem a népcsoportok népessége is. Ez nem tartalmazza és mutatja azokat akik megkapták a római polgárjogot.


A római polgárjogot nem érthetjük a birodalom teljes népességére, de ezt nem tudtam kivenni, hogy hogyan értitek, mert többnyire nem kapták meg. Más volt a Római Birodalom területén lakni, a lakójának lenni egy népcsoportban és teljesen más volt meg is kapni a római polgárjogot amit a provinciákon többnyire meg sem kaptak. A népesség amúgy ott a wikin is és mindkét szám úgy tűnik, hogy jó, csak nem elég konkrét az írásuk.


i.sz. 164

Teljes népesség 61,4 millió (a provinciákkal együtt)

Ebből Itália (Olaszország) 7,6 millió

A római polgárjogot megkapók száma pedig még kevesebb.


Szóval szerintem valahogy nem volt tisztázva a két amúgy jó népességszám és nem lett odaírva, mert volt ~50 millió és ~5 millió is, jó számok azok, csak nem mindegy melyik területre vesszük. Általában a Római Birodalomnál szokták Rómát mint igazgatási központot említeni, de utalásszerűen az egész birodalomra is használják. Meg pont a Római Birodalom esetében nem érdemes a "polgár" szót akármire választani, mert összecserélhető a polgárjogot megkapottakkal. Inkább lakos, népesség akármi, és nincs kavarodás. :)


[link]

2023. jan. 13. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!