Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Honnan a kamu 10% infláció?

Honnan a kamu 10% infláció?

Figyelt kérdés

Angliában élek és itt minimum megduplázódtak az élelmiszerárak az elmúlt két évben, de sok minden háromszor annyiba kerül.


Hogy jön ki a 10%?


2022. nov. 30. 16:47
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

10


[link]


Indulásból az élelmiszerek és rezsi a legnagyobb súlyúak a fogyasztói árindexben, hisz fontosság szerint súlyozzák őket.


Na most az élelmiszer ára kétszereződött, a rezsi ára dettó, tehát nem értem mely az az termék vagy szolgáltatás amely kisebb súlyozás mellett is annyit tud ellensúlyozni a két legfontosabb elem áremelkedésén, hogy az infláció az elmúlt 12 hónapra 9,6% legyen.

Elképzelésem sincs.

2022. dec. 1. 10:02
 12/18 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%
#11: a közlekedés, a kultúra/szabadidő, de még az étterem/hotel szolgáltatás is nagyobb súllyal szerepel, mint a kaja és a rezsi. Azaz ott pl nem a kaja és a rezsi a legfontosabb, csak szerinted. Nem tudom, hogy ezek ára hogy alakult ott. Plusz persze kérdés, hogy kinek a kosara mennyit emelkedett. Mert kb hiába vagy te kint Angliában, ha ott is az alsó harmadhoz tartozol, akkor nyilván jobban megérzed a kaja és rezsi emelkedését, mint feljebb. És lehet, hogy az itthoni szinthez képes jobban élsz, de ott ugyanúgy csórónak számítasz pl egy átlag angolhoz képest (tudom, százmilliót keres minden magyar Angliában, stb).
2022. dec. 1. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

12


Most a személyeskedéseket kerüljük el, lényegtelen mennyit keresek, amúgy itteni átlagbér dupláját ha kiv. Vagy.


De nekem sem mindegy, hogy havi 1,000 font meg kajára vagy 2,000.


Méghogy a kultúra/szabadidőnek nagyobb súlya van? Ezért kamu az infláció mert az átlag emberre nem vonatkozok max a felső 10,000-re.

2022. dec. 1. 10:59
 14/18 A kérdező kommentje:

A lényeg ami az emberrk 90%-át érinti itt:


Kaja, pia: duplázódott

Rezsi: dupla

Közlekedés: dupla

Hajvágás: 50%

Mozi: 20-25%

Étterem: 20-25%

Albérlet: 20-30%

Telefon/internet: 20%

Kondi bérlet: 30%



Ezek a releváns elemek az emberek többsége számára: megkísérlem, az emberek többsége jövedelme legalább felét kajára és rezsire költi.


Ezért kamu az infláció

2022. dec. 1. 11:03
 15/18 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%
Sajnálom, én csak arra világítottam rá, hogy te kijelentetted, hogy a kaja meg a rezsi a legnagyobb az inflációs korárban, ami az általad linkelt adatok szerint egyszerűen nem igaz. Ha hozzá veszem, hogy kint élő kollégád is rámutatott, hogy tévedsz, erősen megkérdőjelezhetőnek vehető a vagdalkozásod valódisága. Sorry, de ez van. Nem ismerlek, csak az itteni írásaid alapján tudlak megítélni, ami hát nem túl pozitív.
2022. dec. 1. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 NTBS ***** válasza:
Máshogy számolják mint te.
2022. dec. 1. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

1. nincs egyféle infláció, ez a tudatlan újságírók meséje.

2. ennek ellenére a köznyelv "infláció" alatt az általa vásárolt és szubjektíve fontos dolgok vásárlása során érzett szubjektív hatást érti. Ezért tud jókat vitatkozni ezen sok ember.

3. a hatóság (értsd kormány és szervezetei) eleve fogyasztói kosárral számol. Ez azt jelenti, hogy bizonyos társadalmi csoportok éves összes vásárlását tekinti, ebből a jelentéktelen befolyásoló tényezőket elhagyja, és így kap egy pár száz tételből álló csomagot, minden tételre megállapítva, mennyi belőle az éves fogyasztás. Ezek árából lehet pénzbeli fogyasztást számolni, ennek éves változásából éves inflációt az adott csoportra. Itt van két fals dolog. a) a politikus önkéntelenül pozitív irányba korrigál, mert minden tapasztalata arra irányul, ez a tétje újraválasztásának. b) az emberek minden hatásra azonnal válaszolnak, tehát egy változó világban nincs két olyan év, mikor mindenből ugyanolyan arányban vásárolnak. Ez a szórás nem nagyon becsülhető, de az tudott, ha nagyon hektikus a gazdaság, akkor a becsült (nem számolható, mert nem mért) adatok akár dupla eltérést is mutathatnak. A statisztikusok erre szokták a "várható hiba" fogalmát használni, de mivel ezt se a politikusok, se az újságírók zöme nem érti, figyelmen kívül hagyják. Pedig mostanában még a viszonylag stabil Nyugat Európában is ez elérheti az 50%-ot vagy többet. Ami annyit jelent, ha valamire mondjuk 20% inflációt számolok, az lehet hogy csak 10%, de lehet, hogy 30%. És ezt nem tudom megmondani, mert nincs rá adatom. Vagyis nem csalok, mindössze elvárják, hogy olyant tudjak, ami lehetetlen.

4. Emberi sajátosság, ha valami jobban megy mint korábban, azt alábecsüljük, azaz kisebbnek érezzük a javulást. Ha viszont valami rosszabbul megy, akkor erősen túlozva sokkal rosszabbnak érezzük, mert veszteni mindig fájdalmasabb, mint nyerni jó. Ezért egy adott rosszabbodás (nevezzük inflációnak) mindig hevesebb reakciót vált ki, főleg, mert a sok ellentmondó magyarázat miatt is bosszankodunk. Ezt bizonytalansági faktornak nevezik, a bizonytalanságot az ember sokkal nehezebben viseli, mint a megmagyarázható rosszat.

6. Végezetül, mitől kamu egy infláció? Mindenekelőtt, mert annak érezzük szubjektíve. Objektíve viszont nem tudjuk megmondani, mert nincs rá adatunk. Tehát még a szupertudományú ember se tudja, legfeljebb jobban tud becsülni. Másfelől a politikus dolga azt megmagyarázni, önvédelmi reflex, hogy szépíteni próbál, amit az emberek egy része észrevesz és szóvá teszi. A politikus pedig nem ért annyira hozzá, hogy magyarázni tudja. Szakértőt meg azért nem hív, mert ebből a köz számára az lesz nyilvánvaló - tényleg nem ért hozzá (ebből jön aztán: ennyi erővel én is lehetnék ott, jobban keresnék, hasalni meg én is tudok - ami persze hülyeség). Összességében itt egy olyan öngerjesztő folyamat van, ami részben a nemtudásból, részben a korábbi hibás politikából, részben az önvédelmi felhalmozási ösztönből táplálkozik. Röviden, ez az önbeteljesítő várakozás. Hogy az ne így legyen, ahhoz korábban lényegesen nagyobb bizalmi tőkét kellett volna létrehozni, ami e tökéletlen és egymást legyőzni akaró világban lehetetlen.


Tehát időről időre itt a gazdasági recesszió, a rosszabb élet, mindegy, inflációnak, hiánynak vagy bárminek nevezzük.

2022. dec. 2. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 MDaniel98 ***** válasza:
A mindenkori inflációt az átlagember mindig többnek érzi a valós adatnál. Ez közgazdasági tény.
2022. dec. 4. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!