Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A gazdasági növekedés az...

A gazdasági növekedés az inflációnak köszönhetően a közgazdaságtan egyik legnagyobb kamuja?

Figyelt kérdés

Mármint általában a gazdasági növekedést a béremelkedések váltják ki hiszen ennek következtében megnő a kereslet és emiatt több terméket gyártanak le.


Ugyanakkor mivel a pénzmennyiség jóval emelkedik emiatt a pénz is inflálódik, hígul. Ez annyit tesz, hogy amikor a statisztikusok elkészítik a gazdasági növekedésre vonatkozó adataikat akkor akkor teljesen más árszínvonalakon fogják kimutatni a növekedést mint az azt megelőző évben és emiatt még akkor is több lehet a GDP egy adott évben az azt megelőzőhöz képest ha a kibocsátás javarészt nem is emelkedett?


A gazdasági növekekedés egy kamunak tűnik hiszen mindig is mesterségesen felfújt számoknak köszönhető.


Minél nagyobb egy országban a gazdasági növekedés annál nagyobb az infláció emiatta realis növekedés közelít a semmihez vagy legalábbis elenyésző.


Ezért van az, hogy a posztkommunista országokban 30 év után sincs jelentős életszínvonaleli változás.


2019. aug. 4. 20:16
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
69%
Jól összehordtál sok butaságot. Csak az utolsó mondatodra reagálnék. Az egykori "kommunista" országokban általában jelentős fejlődés ment végbe az utóbbi 30 évben. De, nálunk is.
2019. aug. 4. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

1


Nincs semmi butaság abban, hogy a reálnövekedés általában eltörpül a statisztikákban közölt nominálistól.

2019. aug. 4. 20:29
 3/20 anonim ***** válasza:
78%

"Ezért van az, hogy a posztkommunista országokban 30 év után sincs jelentős életszínvonaleli változás."


Hát, ha neked nem változás az, hogy van számítógéped, okostelefonod, lapostévéd, fillérekért repülőre ülhetsz és nem Trabanttal közlekedsz, hanem valami lényegesen jobbal, akkor valóban nincs változás.

2019. aug. 4. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

1


Például az emberek el vannak alélva attól, hogy Magyarország milyen keményen növekszik, majd 5%-os a gazdasági növekedés. De ha az infláció több mint 3% akkor a valós növekedés úgy 1% körül van. Ez már nem annyira lenyűgöző.

2019. aug. 4. 20:31
 5/20 A kérdező kommentje:

3


Nem érted a lényeget. A trabant is valamikor a legjobb volt és az emberek meg tudták venni az akkor legjobbat. A fekete fehér televízió is valamikor a csúcs volt és majd mindenkinek volt. Rádió dettó.


A technológiai haladás nem jelenti azt, hogy több mindenre futja az embereknek, ugyanannyit tudnak megvásárolni a koruk termékeiből.

2019. aug. 4. 20:33
 6/20 A kérdező kommentje:
Sőt lakást venni sem könnyebb mint évtizedekkel ezelőtt, akkoriban lakást építeni is sokkal olcsóbb volt. A lakásárak nagy ütemben növekedtek, akárcsak az alapanyag árak.
2019. aug. 4. 20:47
 7/20 anonim ***** válasza:
30%
#20.31 Amikor gazdasági növekedésről beszélnek, mindig reálnövekedést kell érteni alatta, tehát ilyen szempontból az infláció mértéke irreleváns.
2019. aug. 4. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

7


Ez nincs sehol hangsúlyozva.

2019. aug. 4. 20:57
 9/20 anonim ***** válasza:
67%
De, értem a lényeget, csakhogy a gazdasági növekedés nem választható szét a technológia fejlődéstől. Te meg amúgy is "életszínvonalról" beszéltél, ami meg még inkább ahhoz van kötve. Azért más életminőség automata mosógéppel mosni, meg a patakban sodrófával.
2019. aug. 4. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
65%

A tervgazdálkodás nem működött. Piacgazdaságban pedig a cég nem fog azért többet fizetni, hogy a dolgozó többet vásároljon 99,9%-ban MÁS cégek termékeiből. Ha bért emel, azért teszi, mert nő a munkaerő ára (=különben elmenne a dolgozó, ill. nem tudna átcsábítani újakat). A munkaerőért való versengés akkor élesedik, ha felfut a termelés és nő a munkaerő-igény. Szerintem inkább fordítva, a növekedés gerjeszti a fizetésemelést. Ez okozhat inflációt, de ennek mértéke nem feltétlenül jelentős, azaz reálbéremelés is lehet.


Szoci nosztalgia: ha mindenkinek nő a reálbére, akkor a relatív, többiekhez viszonyított életszínvonal még csökkenhet is, úgy, hogy valójában meg nőtt. Tehát akkori önmagunkhoz viszonyítva "jólét" van, de az elit életszínvonalához képest lehetünk lejjebb.

2019. aug. 5. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!