Hogyan jön létre a hosszú távú gazdasági növekedés és hogyan valósul meg? Mi befolyásolja az infláció nagyságát? Mik a gazdasági növekedés feltételei? Mit nevezünk negatív keresleti sokk-nak? Mely tényezők befolyásolják a beruházási keresletet?
Véleményem szerint:
Hosszú távú gazdasági növekedés úgy jöhet létre, ha a gazdaság képes egy adott növekedési tendenciát fenntartani. Tehát mondjuk évről évre növeli a reál GDP-t mondjuk 2%-kal (azért ezt, mert a gazdaság teljesítményének ez a legtöbbször használt mutatója). Ahhoz, hogy egy növekedési ütemet fenn tudjon tartani, mindenképpen szükséges, hogy újabba és újabb beruházások szülessenek, hisz annak pont az a lényege, hogy a termelést bővítse (Eltekintve persze a pótló beruházástól, azaz az amortizációtól. Ha azzal is számolni akarunk, akkor a gazdaság vezetőinek azzal és számolniuk kell, vagyis olyan mértékben kell a bővítésen felül pótolni az elhasznált tőkét, mint amilyen ütemben annak értéke csökken.) Igazából ez lenne a hosszú távú növekedés lényege, és a feltétele is (tömören röviden legalábbis). Az infláció ugyebár a gazdaságban uralkodó árszínvonal változását hivatott megmutatni. Az inflációt lényegében a reálkamatláb befolyásolja (ugyebár az MNB az, aki a kamatláb alakulását befolyásolhatja, tehát a monetáris politika eszközeit is fel lehetne ide sorolni akár). A negatív keresleti sokk, gondolom a makrokereslet exogén okokból történő csökkenése. A beruházási keresletet a profitvárakozások és a piaci kamatláb befolyásolja.
Én személy szerint ilyesmit írnék válaszul. Ha valaki szerint tévedek, akkor írjon, vagy akár te is beleköthetsz Tímea, mivel szívesen fogadom a kritikát, abból csak tanulni lehet ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!