Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért van szükség gazdasági...

Névtelenül nevű kérdése:

Miért van szükség gazdasági növekedésre?

Figyelt kérdés

A gazdasági szakemberek, a politikusok, egyáltalán bárki, aki kompetens egyöntetűen gazdasági növekedésről beszél. Én úgy gondolom, hogy mindenki kiegyensúlyozott életet szeretne magának. Annak pedig a gazdasági stagnálás felelne meg leginkább, de egy kifejezetten jó szinten. Azonban még az Egyesült Arab Emirátusban is a növekedést célozzák. Miért nem elég egy jól menő cégnek, ha ugyanannyit keres, mint az előző évben? Továbbá nem is növekedhet minden gazdaság, ugyanis egyesek bizonyosan csak mások kárára tudnak fejlődni.

Én ezt nem igazán értem.



2014. márc. 23. 18:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Google: "fenntartható fejlődés"
2014. márc. 23. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

A jelenlegi mainstream gazdasági modell a növekedésen alapszik. Ha nem lenne növekedés, illetve arra való törekvés, akkor az egész nem működne, beleértve nem lenne az embereknek munkájuk, sőt cégek se léteznének.

Bár való igaz szerintem is, hogy hosszú távon ez egy problémás dolog és jobb lenne elgondolkodni más lehetőségeken is, de egyenlőre a gép amin ezt az üzenetet írtad, a szék amin ülsz, a ruha ami rajtad van, az elektromos energia ami a gépedet meghajtja és a tudásfelhalmozás, hogy egyáltalán ilyen kérdéseken gondolkodsz, mind ezen alapszik, és nem is létezhetne növekedés orientáció nélkül.

2014. márc. 23. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Azért, mert az emberek próbálnak minél több anyagi javat termelni és minél lényelmesebben élni.
2014. márc. 23. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
*kényelmesebben
2014. márc. 23. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
A növekedés nem feltétlenül a többet (mennyiség) jelenti, hanem jelentheti a jobbat (minőség) is.
2014. márc. 23. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Két szempontot említenék. Az első a gyakorlati, a világgazdaság, de akár csak egy nemzetgazdaság, ha nagyon leegyszerűsítjük nem tud két olyan pillanatot produkálni amikor ugyanannyi értéket állítana elől és ez nagyobb pillanatra kivetítve is igaz. Egyszerűen azért, mert az irracionális tényező az ember túl nagy szerepet kap ahhoz a gazdaságban, hogy az pillanatkép megőrizhető legyen. Nem egyenletesen és egységesen tervezünk, fogyasztunk megtakarítunk, alkotunk, érünk el sikereket vagy szenvedünk el csúfos kudarcokat és ez nemzetgazdasági szinten is tükrözőik néhány százalék/tizedszázalék eltéréssel. Ha nem tudunk tudatosan abszolút stagnálni, akkor értelemszerűen jobb ha pozitív irányba mozdulunk el mint negatívba. A növekedés mértékét meg a prioritását meg az adott emberek közössége és/vagy a vezetők határozzák meg ideológiától és helyzettől függően.


A másik ok ami tulajdonképpen az első előzménye és oka, hogy az ember nem bírja túlzottan a szürkeséget és az egyformaságot, mindig újra és lehetőleg jobbra vágyik. Ezért kutat, vásárol, elad, utazik, ismerkedik, hogy változást érjen el saját mikrokörnyezetében, aminek összessége a makroközösséget is meghatározza. Ha ez nem lenne lehetséges, az ember elégedetlen, tunya és fásult lenne és ez végsősoron közé és hosszútávon változást idéz elő, csak éppen az ellenkező irányban. Ez meg senkinek se lenne jó.


A másik ahol tévedsz az a nullösszegű játszma lenne a dolog.

2014. márc. 23. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Az utolsó hozzászóló elég jól megválaszolta a kérdést, még azt egészíteném ki néhány gondolattal.


Ahhoz, hogy pontosan ugyanannyit lehessen termelni mindnekinek pontosan ugyanannyit és ugyanazt kéne fogyasztania (magához képest). Tehát ha te taval 50 liter tejet és 80 liter teát ittál, akkor idén is ugyanazt kéne, méghozzá pontosan ugyanabból a típusból, egész életeden keresztül, attól függetlenül, hogy 1, 10, 30 vagy 70 éves vagy. Mivel pontosan nem lehet ezt megjósolni, illetve nem is elvárható, hogy a fogyasztás ne változzon (márcsak a természeti csapások által okozott károk helyrehozása miatt sem), ezért ez gyakorlatilag kivitelezhetetlen.

A termelést sem lehet pont ugyanannyira belőni a gyakorlatban, az időjárás évről évre erősen befolyásolja a az élelmiszertermelést és azt sem lehet pontosan megmondani, hogy egy adott bánya vagy olajkút jövőre mennyit fog termelni.

2014. márc. 23. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kimerítő válaszokat!

Úgy érzem, átjött valami.

2014. márc. 24. 07:22
 9/12 anonim ***** válasza:

Tudod,ha nincs növekedés,akkor leépülés van,ez ilyen egyszerű.Leírok egy példát.

Van egy cég amelynek vannak különböző termelő eszközei,pl.gépek,berendezések és ezek folyamatosan amortizálódnak,elvesztik az értéküket,ezeket fejleszteni modernizálni,cserélni kell.Ehez kell az a plussz forrás amit a növekedésből lehet megteremteni!Érted?

2014. jún. 15. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Értem amit írsz.

Amit nem értek az az, hogy ugyanezt miért nem lehet egy tervezett állandó profittal elérni? Hogy miért kell a profitnak növekednie? Legyen, csak ne növekedjen - mondom én.

Egy példa.

A rádióban egy időben állandóan ment egy reklám. Arról szólt, hogy egy ember paradicsomot termesztett, de kinőtte a fóliasátrat. Viszont hurrá, hála a "Növekedési Hitelnek" - ez egyfajta hitel - építhet üvegházat, nagyobbat mint a fóliasátrak, és akkor már több paradicsomot termeszthet.

Nos, azt hiszem, ugyanazt gondoljuk az ebben az országban szükséges paradicsomok számáról, miszerint nagyjából ugyanannyi kell minden évben. Ha ez igaz, - igaz - akkor hogy a fenébe kaphat valaki támogatást arra, hogy még többet termeljen? A kérdésem tulajdonképpen arra vonatkozik, hogy bárki más csak a másik rovására bővítheti a vállalkozását. Ha ez terjeszkedik, akkor valaki bezár, és a bizonyos "növekedés" máris "csökkenés" lesz a szerencsétlenül járt ember számára.

De ha külföldre viszik ki a többletet, akkor meg a külföldi paradicsom termesztőt szivatják meg.

De ha olyan országba megy a paradicsom, ahol nem is terem meg, tehát nincs kitől elvenni az üzletet, akkor meg az ottani banán, narancs, kiwi stb. termesztőkkel szúrnak ki, mert abban az országban is ugyanannyi havonta a családok bevétele, és ha abból paradicsomra is elkezdenek költeni, akkor kevesebb jut banánra meg ilyesmire. Nem beszélve arról, hogy ahol nem terem meg a paradicsom, ott nem is kell hogy legyen, mert ha kellene, akkor megteremne. Ott más zöldségek és gyümölcsök vannak, máson nőttek fel az emberek, más növényekből szerzik a vitamint.

A piac mára már végletekig túltelített. A gyárak raktárra termelnek, a boltokban roskadnak a polcok a termékektől. Általános gond a piacszerzés, ezeket a termékeket el kell valahogyan adni. Az Európai Unió éppen ezért vett be minket, szélső és lemaradt tagállamokat a buliba, azaz hogy legyen piacuk, mert többet termelnek, mint amennyit valaha is el tudnának adni, és mindezt hála ennek az elméletnek, miszerint hogy növekedés, növekedés és növekedés mindenek felett.

Így robbantak fel a cukorgyáraink, tűntek el a sertéstelepeink, a kacsa, liba, szarvasmarha telepek, az almafáink, és ilyenek. Így váltunk autóösszeszerelő, és Tesco árufeltöltő nemzetté, ahol minden ami termel külföldi, és mindenki aki elad, külföldi. Nincs bankunk, gyógyszergyárunk, nincs gazdaságunk, de itt van az országunkban a német, olasz stb. gazdaság.


Szóval érted mit nem értek? Nem lenne jobb egy a vállalkozás indulásakor már eleve betervezett maximuális forgalom?

Tudom, hogy utópisztikus elgondolás, ezért csak elméleti szinten vetem fel a kérdést, mint megvalósíthatatlant.

Üdv.

2014. aug. 8. 08:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!